У жителів великих міст і селищ часто дуже схожі проблеми: подача води за графіком, крижані батареї у розпал зими, неосвітлені вулиці у спальних мікрорайонах, нестача міського громадського транспорту, який з комфортом довіз би людей на роботу. Добре, що ми помічаємо це і намагаємося боротися. Та правду кажуть: усе в нашому житті відносне. Аби оцінити те, що маємо, треба» частіше навідуватися у ...села. Маленькі, віддалені, які на географічній карті України поволі стають все непомітнішими.
Перспективи — у минулому столітті
Той, хто ще три десятиліття тому бував у селі Зелений Під Горностаївського району і завітає сюди сьогодні, навряд чи повірить власним очам. У радянські часи тут розташовувалася третя бригада колгоспу «Дружба». Кожна сім'я — з роботою. При в'їзді до населеного пункту красувалася велика будівля школи-садка, перед нею — стадіон. Всі вулиці — рівнесенькі, освітлені. Швидко виростали новобудови. Люди їхали жити і працювати у Зелений Під не лише з сусідніх населених пунктів, а й з інших регіонів.
Сьогодні ж для того, аби хтось захотів переїхати у село, потрібне диво. Диво, яке вдихнуло б у Зелений Під нове життя. Адже багато років у дитсадку не чути дитячого вереску. У будівлі залишився лише ФАП. Без світла! Без води! Без опалення! І все тому, що навіть заради елементарних зручностей для медичного закладу утримувати комунікаціїу великому приміщенні невигідно. Порожніє і стадіон. Про занепад села свідчать покинуті хати. Напівзруй- новані і безлюдні, вони — наче примари, що нагадують про щасливе минуле. Уся інфраструктура Зеленого Поду — це клуб і магазин. Дякувати Богу, третина населення (а всього воно складає 212 чоловік) має роботу в ПСП «Дружба». Решта ж або щосезону виїжджає найматися до фермерів, або взагалі сидить вдома без роботи.
Село занепадає. Цього не приховують у Горностаївській селищній раді, до якої відноситься Зелений Під. Головна причина — віддаленість від райцентру і брак роботи. Ще одна цілком очевидна причина, — це брак коштів. За радянських часів функція сільських і селищних рад була суто адміністративною. Піднімати ж населений пункт, розвивати його соціальну сферу—усе це лягало на плечі місцевого колгоспу чи радгоспу. Сьогодні ж радам передано усі повноваження, у тому числі й утримання громад, от тільки підприємствами їх ніяк не назвеш.
А для добробуту треба ж небагато
Що думають про своє життя-бугтя самі жителі? Якими радощами і турботами наповнюють кожен новий день? Дізнатися про це ми спробували у купки селян, які стояли поблизу магазину.
Я у Зеленому Поді — з 1952 року. У молодості тільки трішки й пожила. У магазинах — все дешево. У лікарні — безплатно. Востаннє лікувалася дуже давно. Не їду, бо немає грошей, — бідкається Катерина Юхимівна.
Ну а в рідному селі вам подобається? — питаю.
Та мусить подобатися, бо вже далі нікуди, — відповідає старенька.
Розумієте, у житті все відносно. Як подивишся на інші села, то нам навіть можна позаздрити. Автобуси з райцентру до нас заходять регулярно. Є у нас магазин, є клуб, вода подається цілодобово, — з оптимізмом вступає у розмову Міля Станіславівна.
Не треба хвалити! Не треба, — перебиває Катерина Юхимівна і разом з іншими жіночками зауважує, що у Зеленому Поді немає ані дитсадка,. ані школи, ані телефонного зв'язку. — У нас 13 діточок, які могли б піти у садок. А через те, що їх ніде влаштувати, то й матері не працюють.
Селищний голова Олексій Овсяник, який став свідком розмови, одразу ж пояснив, що якщо відкрити дитсадок для 13 дітей, видатки на утримання приміщення в жодному разі не покриються: «Можна ж зібрати усіх дітей в одну хату і зробити малесенький садок. І ми ще будемо платити гроші цій людині. Тільки це ж треба організувати, а ніхто не хоче».
Та жінки вносять ясність у суть проблеми: навіть у приватному дитсадку повинні бути умови. А в Зеленому Поді у хатах немає ані водопостачання, ані водовідведення. А ще усі дошкільнята — різного віку, тож потребують різного виховного підходу. Це означає, що потрібно одразу кілька вихователів. Але скільки ж тоді коштуватимуть їхні послуги батькам?!
Нам небагато треба. От мені як фельдшеру — телефон, — зауважує Валентина Василівна Кім. — Помирала жінка у нас. Потрібно було викликати «швидку», а з мобілки потрапляли або в Херсон, або в Каховку.
Спасибі Валентині Василівні і дай їй, Боже, здоров'я і довгого віку, — з усією щирістю говорять літні люди. — У медпункті немає умов, так вона до хворих приходить додому.
Ніколи не відмовить. Якби не вона, то чи були б ми всі живі-здорові?!
Свій ФАП Валентина Василівна показувати не захотіла (воно й не дивно). Клуб було зачинено. Тож для ознайомлення залишився лише один об'єкт — магазин. На прилавках — свіжі продукти. Асортимент товарів достойний, але всього — у невеликій кількості.
— Нам щотижня завозять продукти, — розповідає продавець Тамара» Лудана. — Та беремо їх потроху: по 5 пакетів кефіру, ряжанки, сметани. Багато ж ніхто не купує. Та й дорогих продуктів у нас не знайдете. Ось бачите шинку? Ціна — 49 гривень. На неї хіба що якась Інтелігенція подивиться. А звичайні люди беруть такі ковбаси, щоб було дешево і багато.
Хоч і невеличка цивілізація, та й та завмирає у Зеленому Поді з настанням вечора. Адже жодна з трьох вулиць у селі не освітлюється. Так було не завжди. ПСП «Дружба» стабільно дбало про це. Та, помітивши, що деякі мешканці (мабуть, не від щасливого життя), почали красти електроенергію, після багатьох безуспішних попереджень господарство припинило свою допомогу.
Днями, на прохання селищної ради, освітлення вулиць пообіцяли відновити. От ще б відкрили дитсадок! Тоді люди взагалі б відчули, що життя налагоджується. У селищній раді обіцяють будь-якою ціною вирішити це питання наступного року. Адже у Зеленому Поді, попри чималі соціальні труднощі, демографічна ситуація покращується. А оскільки діти — це головна запорука майбутнього, треба докласти усіх зусиль, аби вони могли й хотіли і надалі жити в рідному селі.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |