Засідання колегії райдержад- міністрації, яку відкрив і вів го¬лова РДА О.О. Морев, розпоча¬лася з показу фільму, де відоб¬ражені суттєві заходи у різних сферах життєдіяльності району за останній місяць. Затим до¬повідач — начальник УАР РДА В.П. Лисенко — інформував з першого питання порядку ден¬ного: «Про стан розрахунків за оренду земельних ділянок дер¬жавної власності та земельних часток».
- Зокрема, в процесі прове¬дення земельної реформи, — за¬значив він, — розпайовано на зе¬мельні частки (паї) 84041,3 га сільськогосподарських угідь. Право на них отримали 13229 громадян, яким були видані сертифікати на право власності на земельну частку (пай), на сьогодні в їх заміну отримано 13642 Державних акти на пра¬во власності на земельні ділян¬ки. В 2010 році 5990 громадян оформили орендні відносини на земельні ділянки на загальну суму виплат 9740,3 тис. грн, що становить 2,4% від норматив¬ної грошової оцінки орендова¬них земель.
Станом на 1 жовтня ц. р. ба¬зовими господарствами райо¬ну різних форм власності за оренду землі виплачено 9049,7 тис. грн, що становить 93% від нарахованої орендної плати. Серед форм оплати за оренду домінує натуральна. Так, в ра¬хунок орендної плати видано 7043 тонни зерна на загальну суму 8564,0 тис. грн, по серед¬ній ціні 1200 грн за тонну.
Із орендованих земельних ді¬лянок у 2010 році, а це 39 тис. га, основними орендарями є базові господарства в біль¬шості сільських рад району, які на сьогодні становлять основу орендарів земельних паїв, про це свідчить їх довготривалий і ефективний спосіб ведення гос¬подарювання. Скажімо, на умо¬вах оренди використовують п'ятсот і більше гектарів землі, а СВК ім. Горького — 3503 га, СВК ім. Шевченка — 2855 га, ТОВ «Агрофірма «Югагросервіс» — 2778 га, СТОВ «Росія» — 1857 га, ПСП «Сонячне» — 805 га, ВАТ ім. Покришева — 1367 га, ПП «Олек¬сандр А. Синенко» — 566 га, фермерські господарства: «Адела¬їда» — 2592 га, «Інтегровані аг- росистеми» — 1646 га, «Тюль¬пан» — 835 га.
З цього виходить, що для до¬сягнення необхідного рівня ефективності використання орендних сільськогосподар¬ських земель в умовах ринко¬вих відносин, необхідне забез¬печення господарського само¬визначення з формою господа¬рювання за умови пріоритетно¬го збереження цілісності зе¬мельних масивів реформова¬них господарств, вдосконален¬ня більш ефективних забезпе¬чуючих вигідні для обох сторін товарно-грошових відносин ви¬користання землі на умовах оренди.
Майже у всіх дрібних госпо¬дарствах відсоток виплати орендної плати складає 1,5% від нормативної грошової оцін¬ки землі. Причиною є не лише фінансові труднощі орендарів, нестача техніки, а й причини внутрішнього характеру: низька культура землеробства, нехту¬вання родючості грунтів, недот¬римання сівозмін.
Окремі господарства, щоб вижити в ринкових умовах та отримати прибуток, щороку за¬сівають землі тими сільськогосподарськими культурами, які завжди можна вигідно продати, і при цьому не зважають на ви¬снаження земель через недот¬римання сівозмін. Ручна праця домінує над сучасною технікою і новітніми технологіями. Звід¬си й низький рівень рентабель¬ності підприємств та їх конку¬рентоспроможності.
Підвищення розміру орендної плати — це не тільки збільшен¬ня доходної частини орендо¬давців, а й стимул для оренда¬ря раціонально і ефективно ви¬користовувати орендні землі.
Слід відзначити такі госпо¬дарства, як: СТОВ «Росія» (ке¬рівник Білоус Т.В.), СВК ім. Шевченка (Робейко М.І.), СВК ім. Горького (Нестеренко В.О.), ФГ «Тюльпан» (Єременко О.І.), ФГ «Сушич» (Сушич Ф.Г.), ФГ «Інтегровані агросистеми», які не тільки вчасно розрахували¬ся з орендодавцями, але й під¬няли розмір орендної плати від¬повідно до діючого законодав¬ства — до 3% від нормативної грошової оцінки землі, та про¬вели державну реєстрацію цих змін.
Для забезпечення об'єктивно¬го розрахунку орендної плати необхідно встановлення взає¬мозв'язку між показниками гро¬шової оцінки землі та чинника¬ми родючості. Тобто, на рівень грошової оцінки повинні впли¬вати дози внесення органічних і мінеральних добрив, вміст у ґрунті гумусу, фосфору та ка¬лію, питома вага меліоративних земель.
На сьогодні стратегічним зав¬данням розвитку орендних від¬носин земельних ділянок сіль¬ськогосподарського призначен¬ня є збереження родючості землі, така ситуація вимагає наявності передбаченої проек¬том землеустрою сівозміни на орендованих землях, що має бути зафіксовано в договорі оренди.
Інші власники земельних ді¬лянок в кількості 6264 громадян використовують свої земельні ділянки самостійно, на власний розсуд, що є здобутком розу¬міння переваг приватної влас¬ності на землю. Проте дрібно¬товарне виробництво не є ефективним у сучасних ринко¬вих умовах.
Іншою проблемою самостій¬ного використання земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського вироб¬ництва є те, що громадяни не оформили підприємницьку ді¬яльність та не легалізовані, тому не охоплюються державною під¬тримкою сільгосптоваровироб- ників, і відповідно ці громадя¬ни не захищені соціально.
Декларування доходів фізич¬ними особами — власниками зе¬мельних ділянок для ведення товарного виробництва, є нор¬мою їх діяльності. Але ця робо¬та переважно залежить від зем¬левпорядників сільських рад, які мають спонукати одноосібників до легалізації діяльності, а по¬тім і до ефективного викори¬стання земельних наділів за ці¬льовим призначенням.
З оренди земель державної власності склалася наступна си¬туація. Стан розрахунку на зем¬лях несільськогосподарського призначення в районі становив 59,3%. Зареєстровано догово¬рів оренди на цих землях в кіль¬кості 459 на площі 4 919,592 га. Розмір орендної плати стано¬вить 3260942,57 грн на рік, сплачено станом на 20.09 2010 року — 1933816,28 грн.
Стан розрахунку на землях сільськогосподарського при¬значення в районі дорівнює 59,9%. На землях сільськогос¬подарського призначення облі¬ковується 225 договорів на площі 9638,46 га. Розмір оренд¬ної плати на рік -1368953,26 грн, сплачено станом на 20.09.2010 року — 820601,94 грн.
Другим у порядку денному ко¬легії було питання про виконан- нят заходів районної програми розвитку рекреаційно-курортно¬го комплексу та туризму до 2010 року, про що присутнім розпо¬віла головний спеціаліст відді¬лу культури і туризму РДА Н.М. Безкровна:
- Основною метою програми є створення високорентабель¬ної туристичної галузі, яка-має максимально задовольнити пот¬реби населення, забезпечення на цій основі комплексного роз¬витку району за умови збере¬ження природних рекреаційних та лікувальних ресурсів, пам'я¬ток історії та культури.
Відділом культури і туризму проводиться робота щодо за¬лучення господарів садиб до участі в туристичних виставках, виготовлення рекламної про¬дукції про туристичні можли¬вості району, виявлення бажаю¬чих займатися сільським туриз¬мом на території району, онов¬лення інформації про садиби «зеленого» туризму району на сайті РДА.
З метою пропагування тури¬стично-екскурсійної роботи, як важливого напрямку виховання підростаючого покоління, ра¬йонною станцією юних туристів проводитьря робота серед уч¬нів загальноосвітніх шкіл райо¬ну, де працюють 26 туристич¬них гуртків і вивченням основ туризму займаються 410 чол.
Вихованці туристичних гурт¬ків є постійними учасниками Всеукраїнських туристично- краєзнавчих акцій, експедицій.
Голопристанською міською радою, садибою «Чайка» пос¬тійно ведеться співпраця з ор¬ганами місцевого самовряду¬вання Польщі, Російської Феде¬рації, Румунії, Придністров'я. Підписано угоди про співпрацю в галузі туризму, культури, ос¬віти та спорту з представника¬ми цих країн. Проводиться об¬мін досвідом. Учні міських за¬гальноосвітніх шкіл здійснюють поїздки до м.Лєчна в Польщі, до Румунії та Росії.
Молодіжна організація із за¬хисту довкілля «МайігзсИиІгіи- депсі» з Бранденбурга в 2007 році розпочала співробітництво з екологічною громадською ор¬ганізацією «Зелений гомін» Го- лопристанської гімназії. Група іноземних туристів відвідала наш район. Для них було орга¬нізовано екскурсії по м. Гола Пристань, до музею Чорномор¬ського біосферного заповідни¬ка, садиби «Чайка», презента¬цію екологічної громадської ор¬ганізації «Зелений гомін», по¬їздку до узбережжя Чорного моря та ін. За ініціативою гос¬тей проведено благоустрій ост¬рова Білогрудова та вивіз зі¬браного сміття.
На території сільських рад району розроблено туристичні маршрути. Так, на території Ге¬ройської — туристичний маршрут «Кришталеві скарби», в якому пропонується екскурсія на со¬льовий, рибний та очеретяний промисли. Рибальчеська сіль¬ська рада має туристичний мар¬шрут «Чумацький шлях», Чула- ківська — історико-краєзнавчий туристичний маршрут «Чулаків- ськими стежками», Малокопа- нівська сільська рада — тури¬стичний маршрут вихідного дня «Відпочинок у херсонському селі». Розробник останнього мар¬шруту — Гаркуша Микола — на обласних заходах до Всесвітньо¬го Дня туризму в минулому році отримав сертифікат на прове¬дення екскурсійної діяльності та премію в розмірі 700 гри.
Одним з перспективних на¬прямів розвитку сільського ту¬ризму є створення туристичних маршрутів з відвідуванням культових споруд: туристи пос¬тійно відвідують Свято-Георгіївський храм в с. Мала Кардашинка, Георгіївську церкву в с. Геройське, Свято-Духівський храм в м.Гола Пристань.
З метою розвитку сільського «зеленого» туризму в районі по¬чав функціонувати історико-роз- важальний комплекс «Зелені ху¬тори Таврії». На сьогодні діють 8 хуторів комплексу: стріле¬цький, гончарний, музейний, медовий, фітотрав, ложкаря, музичний та кузнецький. З 1 травня ц. р. тут вже побували близько 1500 туристів.
Для реалізації проекту «Зе¬лені хутори Таврії» підготовле¬но спеціалістів, які пройшли навчання в райнному центрі зайнятості.
Відділом культури і туризму РДА за сприяння ХМГО «Ліга ділових і професійних жінок» на території району проведено спеціалізовані семінари з сіль¬ського туризму за темами: «Маркетингові основи сільсько¬го туризму» та «Технологічні ос¬нови гостинності сільського ту¬ризму» для сільських голів, без¬робітних.
У відділі культури і туризму та¬кож створено електронну базу садиб «зеленого» туризму. На території району функціонують 6 подібних садиб: «Чайка» (м. Гола Пристань), «Марійкина садиба» (с. Іванівка, Садівська сільська рада), «Красная горни¬ца» (с. Залізний Порт, Новофе- дорівської сільської ради), «Лу¬комор'я» (с. Кардашинка, Вели- кокардашинської сільської ради), «Червоні озера» (с. Ко- хани, Великокардашинської сільської ради), база відпочин¬ку «Збур'ївський кут» (с. Стара Збур'ївка). В садибах створені сприятливі умови для туристів в таких напрямках, як культур¬но-пізнавальний, рибальський, спортивно-оздоровчий, водно¬спортивний, мисливський.
Для інформування про об'єкти сільського туризму на території району райавтодором встанов¬лено Дорожні знаки. Такі знаки розміщені в с. Нова Збур'ївка (Прогноївська паланка, Кінбурнські укріплення українсько¬го козацтва) та на дорозі Гола Пристань — Херсон (храм Свя¬того Георгія).
З метою презентації та попу¬ляризації туристичних можли¬востей району, відродження народних традицій, української народної пісні в травні 2008 року в селі Пирогово — м. Київ (му¬зей народної архітектури та по¬буту України НАН України) де¬легація з Голопристанського району взяла участь в VI Всеук¬раїнській виставці-ярмарку сільського «зеленого» туризму «Українське село запрошує». До складу делегації ввійшли фольклорний ансамбль народ¬ної пісні «Макітерка» Пам'ятненського СБК (керівник Гарковенко О.Г.), господарі «Марійкиної садиби» з с. Іванівка та майстрині по бісеру Марченко Окса¬на та Сказко Ганна з м. Гола Пристань.
На виставці-ярмарку Голо- пристанщина запропонувала багатий репертуар українських народних пісень; відпочинок ці¬лий рік — екологічні тури (спос¬тереження за дикою приро¬дою), рибалку, мисливство, збір грибів, народні обряди та свята, експозицію старовинних речей і традиційних україн¬ських оберегів, чудові прикра¬си з бісеру.
Проведено перший Всеукра¬їнський семінар з екологічного («зеленого») туризму «Екологіч¬ний туризм. Проблеми, пер¬спективи та шляхи розвитку» на базі садиби «Чайка». Її госпо¬дарям вручено сертифікати «Ук¬раїнська гостинна садиба» та «Зелена садиба». Семінар мав продовження в с. Іванівка — в «Марійкиній садибі».
За поданням відділу культури і туризму РДА, з метою підтрим¬ки господарів садиб та баз від¬починку району на урочистостях до Всесвітнього дня туризму пос¬тійно відзначають та нагороджу¬ють кращих. Так, в поточному році кращими серед представників району в галузі туризму визнано базу відпочинку «Маяк» с.Заліз¬ний Порт, в минулому році — базу відпочинку «Збур'ївський кут» с.Стара Збур'ївка, в 2008 році — «Марійкину садибу», кращий го¬тель — готельний комплекс «Прем'єра» с. Залізний Порт, краща база сімейного (сезонно¬го) відпочинку» — база відпочин¬ку «Галичаночка» с.Залізний Порт, краща туристична садиба — садиба «Червоні озера» с.Кохани та «Відкриття року» — готель¬ний комплекс «Каліманджаро» с. Залізний Порт.
З метою популяризації тури¬стичних можливостей району та залучення більшої кількості від¬почиваючих постійно прово¬дяться Всеукраїнський фести¬валь народної творчості «Ку¬пальські зорі», дитячий фести¬валь бандуристів «Таврійські зустрічі» в с.Залізний Порт, міс¬цеві фестивалі «Солі та Риби» в с. Геройське та «В'яземЬькі гуляння» в с. Рибальче. Прове¬дення цих фестивалів стало традицією для місцевих жите¬лів та гостей. На фестивалях організовуються виставки, яр¬марки, конкурси щодо реалі¬зації сувенірів місцевого вироб¬ництва, шкільних'гуртків та на¬родних ремесел.
Існує ряд факторів, які галь¬мують розвиток туристичної галузі. Це: відсутність цілісної системи державного управлін¬ня туризмом і курортами (від¬повідних структурних підрозді¬лів з питань туризму і курортів) та недостатнє фінансування га¬лузі.
Колегія також розглянула пи¬тання, що стосуються роботи із зверненнями громадян в район¬ній державній адміністрації та органах місцевого самовряду¬вання, про стан виконавської дисципліни в апараті РДА, її структурних підрозділах, викон¬комах місцевих рад, інших ор¬ганах виконавчої влади по реа¬лізації вимог контрольних доку¬ментів протягом 9 місяців ц. р., про що інформував керівник апа¬рату РДА В.М. Реугенко.
З усіх питань порядку денно¬го прийняті відповідні рішення, розглянуто проект програми розвитку малого підприєм¬ництва Голопристанського ра¬йону на 2011-2012 роки.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |