За результатами опитування громадської думки, про¬веденого експертами соціологічної лабораторії Херсон¬ської обласної організації Комітету виборців України з 7 до 15 жовтня цього року, 57,2% херсонців вважають, що передвиборні обіцянки політичних партій мають виз¬начальне значення і ще 18,8% городян переконані, що обіцянки мають значення, але його не слід перебільшу¬вати. Про це у прес-клубі «Новий день» днями повідомив голова ХОО КВУ Дементій Бєлий, презентуючи результа¬ти проекту «Підсумки діяльності місцевої влади в дзеркалі громадської думки та оцінки експертів».
- Люди продовжують вірити у передвиборні обіцянки навіть попри те, що жити, на думку самих респондентів, краще не стало, а частина кан¬дидатів, ставши депутатами, обіцяного не виконали, — роз¬повідає Дементій Бєлий. — Експертами нашої соціологіч¬ної лабораторії п'ять років тому проводилося схоже опитуван¬ня. Якщо порівняти результа¬ти, можна зробити такий вис¬новок: на думку херсонців, за останні п'ять років діяльності міського голови та міської ради залишилася невирішеною аб¬солютна більшість проблем, які для Херсона є вкрай важливи¬ми. Як під нас опитування 2005 року, так і нинішнього, городян є: холод у помешкан¬нях під час опалювального пе¬ріоду (в 2005 році це хвилюва¬ло 36,9% опитаних, нині — 44,9%); поганий стан автодоріг та вулиць (під час опитування п' ятирічної давнини ця проблема турбувала 30,6% городян, зараз — 40(6%); постачання води за графіком у 2005 році було важ¬ливою проблемою для 40,7% херсонців, зараз — 36,6%.
Про всі ці проблеми місцеві політики добре знають, адже передвиборні програми біль¬шості партій ще п'ять років тому містили в собі розроблені концепції з їх вирішення, а кан¬дидати просили від городян лише одного: підтримати їх під час виборів. Вибори пройшли, і про обіцянки всі забули. На конкретне запитання експертів соціологічної лабораторії: «Чи виконала свої передвиборні обіцянки політична партія, за яку ви голосували під час виборів до Херсонської міської ради у 2006 році», 13,6% городян відповіли, що не виконала жод¬ної, а 23,8% херсонців вважа¬ють, що партія реалізувала лише деякі з них. Цікаво, що за резуль¬татами цього опитування,кожен десятий херсонець взагалі не пригадує, що йому обіцяли на¬передодні минулих виборів.
Присутнього на прес-кон¬ференції голову Херсонського центру політичних та соціаль¬них досліджень Олександра Мошнягула така неуважність херсонців до політичних обіця¬нок партій не дивує. За слова¬ми соціолога, реіельно аналі¬зуючи передвиборні програ¬ми, навіть експерти можуть у них розгубитися.
— Більшість з програм за¬надто узагальнені: чомусь сприяти, щось покращити, створити для чогось належні умови, — розповідає Олек¬сандр Мошнягул. — А частину з них взагалі нереально вико¬нати, адже кандидати, які ба¬лотуються до районної чи се¬лищної рад, обіцяють зробити те, що можна лише на рівні Вер¬ховної Ради України. Наприк¬лад, блок «НЕ ТАК» в Скадовському районі обіцяв розроби¬ти законодавство, яке б забез¬печило встановлення мінімаль¬ної заробітної плати на рівні прожиткового мінімуму, змен¬шити податкове навантаження «на бізнес тощо. Обіцянки части¬ни інших політичних партій, які вони давали своїм виборцям, простий плагіат з запланованих цільових програм.
Підсумовуючи результати опитувань херсонців 2005 та 2010 років, експерти зійшлися на думці: незважаючи на неви¬конання більшістю політичних партій даних напередодні ви¬борів обіцянок, під час кожних чергових виборів херсонці все одно продовжують вірити по¬літикам та щиро сподіватися на краще.
Вадим ЖАЙВІР
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |