Незначна кількість вільних ва¬кансій, висока конкуренція між претендентами на вакантні міс¬ця викликає у людини потребу розглядати різноманітні варіанти працевлаштування. Один з них самозайнятість, яка допоможе реалізувати здібності людини, вирішити питання власної зайня¬тості.
На даний час в службі зайня¬тості значна увага приділяється орієнтації безробітних на підпри¬ємництво та проводяться відпо¬відні заходи.
Одним з них є організація ін¬формаційного куточка в інфор¬маційному кабінеті Каховського центра зайнятості, де клієнтам, у яких виникають питання щодо са¬мостійної зайнятості, пропонуєть¬ся загальна бізнес-інформація: поради та рекомендації з питань започаткування власного бізне¬су, рекомендації щодо складання бізнес-плану та ін.
На полиці інформаційного ку¬точка знаходиться папка «Само¬зайнятість», яка містить у собі інформацію щодо порядку Надан¬ня одноразової виплати допомо¬ги для організації безробітними підприємницької діяльності, ідеї для малого бізнесу, професі- ограму підприємця, структуру бізнес-плану, закон України «Про сільський та сільський зелений туризм», закон України «Про дер¬жавну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» та іншу інформацію.
Якщо у безробітних виника¬ють питання, вони мають можли¬вість звернутися до спеціаліста з профінформації, який направляє клієнтів до відповідних матеріалів в інформаційному куточку.
Важливим елементом підго¬товки до започаткування власної справи є інформаційні семінари «Як-розпочати власний бізнес?»,' які проводяться щотижня і від¬криті для всіх бажаючих. Інфор¬мацію про семінари безробітні отримують в інформаційному ку¬точку центру зайнятості, а також направляються спеціалістами з працевлаштування або відділу активної підтримки безробітних.
Семінари «Як розпочати влас¬ний бізнес» мають головну ціль інформаційну, тобто надання загальної інформації про порядок започаткування власної справи, підвищення поінформованості про те, що означає бути підпри¬ємцем, складності та переваги малого бізнесу.
На семінарі обговорюються такі питання, як послуги служби зайнятості щодо підтримки зусиль безробітних в організації бізнесу, основні положення Закону Укра¬їни «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» стосовно одноразової виплати допомоги по безробіттю для зайняття під¬приємницькою діяльністю; послі¬довність отримання одноразової допомоги для зайняття підприєм¬ницькою діяльністю.
В випадку виникнення різно¬манітних питань спеціалісти цен¬тру зайнятості відповідають на них у групі або пропонують інди¬відуальну співбесіду.
Зацікавленим учасникам, які бажають відкрити власну спра¬ву, надається інформація щодо можливості пройти навчання на цільових курсах «Основи під¬приємницької діяльності», про¬понується пройти тестування по виявленню професійно важли¬вих якостей підприємця, а також взяти участь у робочому семіна¬рі «Від бізнес-ідеї — до власної справи».
Майбутніми підприємцями можуть бути безробітні, які вже мають досвід підприємницьке ді¬яльності або працювали в комер¬ційних структурах; громадяни, які мають досвід керівної роботи; ті, хто має розвинуті організаторські здібності, які допоможуть в орга¬нізації власного бізнесу; а також ті, хто вже до звернення в службу зайнятості визначився з видом майбутньої підприємницької ді¬яльності і виявив готовність до зайняття малим бізнесом.
Про підприємницьку діяль¬ність можуть замислитись і ті без¬робітні, які мешкають в сільської місцевості і практично не мають можливості для працевлашту¬вання в організаціях та підпри¬ємствах, крім участі у сезонних роботах в фермерських госпо¬дарствах за місцем проживання.
Мотиви занять підприєм¬ницькою діяльністю різноманіт¬ні: можливість діяти самостійно, можливість реалізації власних здібностей, можливість отриму¬вати надійний прибуток, займа¬тися цікавою справою, допомага¬ти іншим людям ін.
На семінарах з підприємниць¬кої діяльності при обговорюванні питання «Портрет підприємця» приділяється значна увага важливим універсальним характе¬ристикам, навичкам потенційного підприємця, таким, як організа¬ційні та розвинуті вербальні зді¬бності, допитливість, активність, емоційна стійкість, самокон¬троль, відповідальність, наполе¬гливість в досягненні результатів діяльності та мети, схильність до ризику, потреба в досягненнях, швидкість сприймання та оцінки ситуації, гнучкість, терпіння та ін. Разом з тим треба брати до ува¬ги, що і обраний вид діяльності для зайняття малим бізнесом пе¬редбачає розвиток певних якос¬тей, необхідних для успішної під¬приємницької діяльності.
Перелік і обговорення необ¬хідних для підприємця якостей дає можливість учасникам семі¬нару з'ясувати свою відповідність та готовність до зайняття малим бізнесом.
Тим учасникам, хто бажає за¬йматися підприємницькою діяль¬ністю, пропонується тестування з метою виявлення професійно важливих якостей підприємця.
Треба відмітити, що запропо¬нована на семінарах інформація, змушує людей прийняти усві¬домлене рішення щодо власного працевлаштування, перейти із категорії незайнятого в категорію зайнятого населення.
Завершальний етап — надання безробітному допомоги в скла¬данні бізнес-плану на основі ідеї автора (методичні рекомендації щодо складання бізнес-плану безробітний отримує на цільових курсах «Основи підприємниць¬кої діяльності») та захист цього бізнес-плану на засіданні комісії щодо надання одноразової ви¬плати допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності.
***
Станом на 01.11.10.в семі¬нарах з самозайнятості брали участь 292 громадянина, в семі¬нарах по «зеленому туризму» — 16 громадян. Навчалися на цільових курсах «Основи підприємницької діяльності» 21 безробітний гро¬мадянин, отримали одноразову виплату допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю 19 громадян.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |