Ім'я Олександра ҐОНТАРЯ добре відоме не лише аграріям Херсонщини. Тривалий час він працював першим заступником голови облдержадміністрації) очолював Генічеську РДА і бюджетну комісію облради. Сьогодні Олександр Петрович знову працює заступником голови ОДА і знову — з питань АПК. І це цілком закономірно. Адже його досвід і знання вже давно оцінили трудівники полів і ферм і завжди прислухаються до його зауважень. Бо знають — поганого Гонтар ніколи не порадить. А в переддень професійного свята Олександр Гонтар відповідає на запитання нашого кореспондента.
Олександре Петровичу, нинішній сільськогосподарський рік — далеко не найкращий у трудовій біографії працьовитого і всетерпеливого херсонського селянства. Тим не менш...
Насамперед дозвольте нагадати про те, що таке агропромисловий комплекс області сьогодні. Це майже 2 мільйони гектарів сільськогосподарських угідь, з них 1,77 мільйона — рілля. Це 644 сільгосппідприємства різних форм власності, 2428 фермерських господарств, 139,4 тисячі селян, які стали власниками землі. У нас — найбільша в Україні площа зрошуваних земель. Відтак, сільськогосподарська галузь дає чверть валового продукту агропромислової області.
Звісно, рік на рік не приходиться: в усі часи траплялися і злети, і падіння. У «цеху під відкритим небом», як образно називають аграрне виробництво, не все залежить від людей. Але і від людей залежить дуже багато! Насамперед — від керівників галузі на місцях. Залежить від їхнього професіоналізму, досвіду, зрештою — від сумління і совісті. Такі люди — золотий запас Херсонщини!
Низький уклін старійшині хліборобів України двічі Герою Соціалістичної Праці, Герою України Дмитру Костянтиновичу Моторному — керівнику приватно-орендного кооперативу «Зоря» Білозерського району, Героям України Віктору ПетровичуСілецькому — керівнику радгоспу-агрофірми «Білозер- ський» Білозерського району і Вірі Опа- насівні Найдьоновій — керівнику дослідного господарства «Асканійське» Каховського району, Анатолію Анатолійовичу Лавриненку — комбайнеру сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Колос» Високопільського району, Володимиру Федоровичу Єрмоленку, директору СТОВ «Таврійська перспектива». Ці люди — гордість нашої Херсонщини, її надія. Похвали заслуговують усі селяни, чиїм трудом твориться достаток у нашому спільному домі.
Якими ж показниками, як любили говорити у часи розвинутого соціалізму, зустрічають своє всенародне свято наші аграрії? Які тенденції намітилися у галузі? Який фундамент під урожай наступного року закладається?
За попередніми даними, сільгосп- товаровиробники області намолотили 1,5 мільйона тонн зерна. На жаль, це менше проти минулого року: на формуванні врожаю зернових культур негативно позначилася посуха. Хоча загальний коровай видався не таким вагомим, як прогнозувалося, зате наші аграрії виконали і перевиконали завдання з виробництва насіння соняшнику, сої, плодів та ягід. А овочів уперше в історії області зібрано понад мільйон тонн! Саме виробництво екологічно чистих овочів, їх переробка, а також експорт — це надзвичайно вигідний сегмент сільськогосподарського виробництва. Хіба ж ми гірші від тієї ж Іспанії?
Президент України Віктор Янукович на відкритті виставки «АГРО-2010», висловив стурбованість станом тваринництва в країні. Ось його слова: «Сьогодні необхідно терміново розробити таку програму в Україні, щоб ми в рік будували як мінімум 100 ферм на тисячу корів кожна». Мова не лише про молочне скотарствр.
Я поділяю тривогу Президента. У ході не до кінця продуманих реформ у агропромисловому комплексі зруйновано ферми, занедбані культурні пасовища, розграбовані цілі тваринницькі містечка... Тепер же доводиться відроджувати галузь.
Повинен сказати, що поточний рік позитивно позначився на розвитку тваринництва. Насамперед — завдяки покращенню введення селекційно- племінної роботи. В господарствах області зросла продуктивність дійного стада. За 10 місяців поточного року на кожну корову одержано по 3750 кілограмів молока, більше на 27 штук отримано яєць від курки-несучки. Планується завершити рік із надоями більш як 4100 кілограмів молока на корову. Такого показника буде досягнуто і за рахунок впровадження новітніх прогресивних технологій виробництва тваринницької продукції.
Провідними районами у відродженні і розвитку галузі є Білозерський, Великоолександрівський, Генічеський, Іванівський, Каховський, Новотроїць- кий, Чаплинський. Тут сконцентровані великотоварні сільськогосподарські підприємства, які займаються молочним скотарством, свинарством, вівчарством. Позитивним є те, що по сільськогосподарських підприємствах досягнуто перевищення вирощування худоби та птиці над їх реалізацією майже у 1,4 раза. Це свідчить про нарощування м'ясних ресурсів в області.
Слід зазначити, що в області намітилася стійка тенденція розвитку свинарства. За 10 місяців тільки у сільгосппідприємствах чисельність поголів'я свиней зросла на 7,2% проти відповідного періоду минулого року. Як наслідок — збільшуються обсяги виробництва м'яса свинини.
Також на 15% у порівнянні з минулим роком зросло виробництво яєць. У цьому визначальну роль відіграли провідні птахівничі підприємства краю — приватного сільгосппідприємства «ЗАТ «Чорнобаївське» Білозерського району, ТОВ «Агрокапітал» Бери- славського та Каховського районів, якими забезпечено темпи приросту обсягів виробництва яєць понад 25% та приросту поголів'я птиці понад 16%.
Загалом же у нинішньому році очікується виробити м'яса в живій вазі 65,7 тисяч тонн, молока — 305 тисяч тонн, яєць — 428 мільйонів штук, вовни —182 тонни.
Сьогодні нами визначені основні пріоритети розвитку галузі тваринництва. Йдеться про великотоварні господарства. Тільки вони здатні забезпечити виробництво якісної конкурентоспроможної продукції.
Щойно у складних погодних умовах ми закінчили сівбу озимих. На майбутній рік перед сільгосптоваровиробниками області стоїть завдання: забезпечити виробництво зерна в обсязі двох мільйонів тонн. Чи реально це? Так, реально. Приклад передових господарств (насамперед ДП ДАК «Хліб України» «Великолепетиський елеватор», ДП «Асканійське», агрофірма «Мир» та інших) показує: навіть у посушливі роки можна збирати пристойні врожаї.
Яка роль інвестицій у розвитку агропромислового комплексу? Чи є тут якась система?
Генеральною лінією розвитку області якраз і є підвищення інвестиційної привабливості нашого регіону. У господарства за сприяння облдержадміністрації, місцевої влади залучаються інвестиційні кошти з метою відродження великотоварних господарств і нарощування виробництва продукції тваринництва та рослинництва. На підприємствах, де успішно співпрацюють гроші інвесторів та світлі голови керівників і спеціалістів, і результати високі.
Що б Ви побажали нашим селянам у переддень професійного свята?
Передусім—хліборобської удачі, рясних дощів, миру і злагоди в родинах, здоров'я. І нехай майбутній рік, попри всі негаразди, принесе нам нові здобутки. Хлібороби завжди виявляють трудовий героїзм, і не обов'язково тоді, коли встановлюють рекорди.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |