ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Самоорганізація та соціальна активність громад вдалася
23.11.2010 / Газета: Голопристанський вісник / № 47 / Тираж: 2200

Бюджетна сфера району пред­ставлена 230 установами, з яких майже 70 відсотків знаходяться на утриманны сільських рад. Сіль­ський будинок культури, бібліотека — осередки збереження націо­нально-культурної спадщини, в деяких випадках — єдине місце зі­брання більшості односельців. Об'єкти охорони здоров'я, освітні заклади — невід'ємна вимога роз­витку села, його майбутнє.

Більшість споруд соціальних об'єктів, потребують значних кош­тів на капітальні ремонти та рекон­струкцію, а сільські ради на сьо­годні, всі без винятку, є дотацій­ними і в більшості випадків вирі­шення соціально важливих зав­дань не під силу навіть за умови співфінансування з районною бюджету.

Долучення фошових ресурсів на вирішення соціальних питань у спосіб, запропонований спільним Проектом Європейського Союзу та Програмою розвитку ООН «Місце­вий розвиток, орієнтований на гро­маду» — саме той крок, який був новим і радикальним для сільських громад району на шляху самоор­ганізації і впровадження найбільш фінансово затратних термінових проектів.

Районна державна адміністрація та районна рада, усвідомлюючи, що участь у Проекті стала б важ­ливим поштовхом для розвитку ініціатив жителів сільської місце­вості по впровадженню невеликих за фінансовим ресурсом ініціатив, розпочали роботу ще до презен­тації Проекту в районі пёрш за все з сільськими головами та депутат­ськими корпусами усіх рівнів, ар­гументуючи переваги запропоно­ваного Проектом реального меха­нізму для вирішення грома­дами своїх основних про­блем з допомогою партне­рів.

Участь району в Проекті датована липнем 2008 року з підписанням Угоди про партнерство між Програ­мою розвитку Організації Об'єднаних Націй, Голо- пристанською районною радою й Голопристанською районною державною адмі­ністрацією Херсонської об­ласті.

Учасниками Проекту стали 5 населених пунктів району з 6 об'­єктами соціальної сфери, загаль­ний бюджет яких складає понад 970 тис. фивень (с. Олексіївка — фельдшерсько акушерський пункт — ремонт будівлі та придбання ме­дичного обладнання; с. Добропіл- ля — енергозбереження будівель дошкільного навчального закладу та загальноосвітньої школи — за­міна вікон, дверей, утеплення підлоги; с.Геройське — сільський будинок культури — заміна вікон, две­рей та облаштування опалення; с. Чорноморське — енергозбережен­ня будівлі дошкільного навчально­го закладу — заміна вікон, дверей; с. Нова Збур'ївка — енергозбере­ження будівлі дошкільного навчального закладу — заміна вікон). Саме проблеми цих об'єктів були зрозумілими для більшості насе­лення чи найактивнішої його час­тини, адже фельдшерсько-аку- шерський пункт надає надважливі послуги охорони здоров'я для всіх жителів, в тому числі соціально незахищених; дитячий садок, школа, сільський будинок культу­ри — об'єкти, які уже мають потен­ційних членів громад з числа пра­цівників цих закладів та сімей, які мають та будуть мати дітей.

На сьогодні районна державна адміністрація, районна рада, сільські ради та їх громади виконали взяті на себе зобов'язання щодо співфінансування Проекту у розмірі більше 500 тис. гривень, з них кошти громадян — 55 тис. гривень.

Остаточно завершені роботи по дитячим садочкам сіл Добропілля, Чорноморське, сільському будин­ку культури села Геройське, фельдшерсько-акушерському пункту села Олексіївка, загально­освітній школі села Добропілля, в стадії завершення — ремонтні роботи по дитячому садку “Малятко” села Нова Збур'ївка.

Щира подяка координатору центру з розвитку громад у Хе­рсонській області Скворцову Олексію Юрійовичу, головам сіль­ських рад Богдан Л.Є., Засіченко Л.В., Кузьміній В.А., Степановій В.М. та головам фомадських ор­ганізацій Фалєєвій О.Ф., Погорєлій О.І., Губановій С.В., Дудар Т.П., які стали піонерами по впро­вадженню мікропроектів у фома- дах. Окрема вдячність голові Новозбур'ївської сільської ради Самойленко Т.І. та голові фомад- ської організації Бухтій Н.Ф., які долучилися до Проекту в листо­паді 2009 року як резервна сіль­ська рада, та директору Добро- пільської загальноосвітньої шко­ли Ночовкіну В.Д.

Результати спільно проведеної роботи задовольнили населення, владу, надали впевненості членам фомад у власних силах, від­крили нові можливості ре­сурсів фомад, які отрима­ли досвід пошуку та залу­чення партнерів у вирішен­ня нагальних проблем. Гро­мадські організації самовпевнилися у власній згур­тованості, спроможності реалізації нових ідей, долу­чаючи інших фомадян до цих справ.

ЗО серпня поточного року в рамках проведення Дня голови учасники Профами мали змогу поділитися безцінним досві­дом самостійного розвитку та гос­подарської діяльності на засадах співпраці та партнерства з орга­нами місцевої влади з іншими гро­мадами сільських рад.

Після проведення заходу сфор­мовано заявку Голопристанського району на участь у другому етапі Проекту ЄС/ПРООН до якої увійш­ли пропозиції учасників Проекту та мікропроекти Чулаківської, Новософіївської, Нововолодимирів- ської, Таврійської, Малокопанівської сільських рад, які прийняли рішення долучитися до Проекту вперше.

Відрадно, що новообрані голо­ви Краснознам'янської та Новосо- фіївської сільських рад розпочали свою роботу з відвідин районного ресурсного центру з впроваджен­ня Проекту в районі з питань мож­ливості участі у другому етапі.

Всі- маємо надію на подальшу участь у спільному Проекті Євро­пейського Союзу та Програми роз­витку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

Автор: Юлія РИЖЕНКО, начальник управління економі­ки райдержадміністрації, контактна особа Проекту в районі


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту