Так вже виходить, що ця перефразована народна приказка стає досить актуальною, коли йдеться про чергову, як правило — передвиборну, обіцянку кандидатів на владу. Взяти, хоча б, підприємців, які сьогодні намагаються достукатися до Президента України під стінами його адміністрації. Адже свого часу він обіцяв малому та середньому бізнесу податкові канікули. Натомість отримали підприємці новий і далеко не лояльний Податковий кодекс…
Втім це лише один із прикладів. Тема ж нашої статті інша — про херсонську обіцянку-цяцянку. Ні для кого не секрет, що наша «безкоштовна» медицина насправді досить дорого нам обходиться. Дещо виправити таку ситуацію взялася обласна влада. Депутати облради виділили з цьогорічного бюджету 4 млн. гривень, а тодішній голова облдержадміністрації Анатолій Гриценко підписав розпорядження про безкоштовні обстеження для мешканців Херсонщини. Стосувалося воно елементарної діагностики: аналізів крові (загального та на цукор), загального аналізу сечі, рентгенівських обстежень, кардіограми і УЗД. Чинності рішення набуло з 1 липня 2010 року, тобто виділена сума розраховувалася на півроку.
Нововведення широко анонсувалося в ЗМІ. При цьому наголошувалося, що Херсонщина чи не єдиний регіон в Україні, де пішли на подібний крок. Та схоже, що це був лише один із тактичних ходів, адже наближалися вибори до місцевих рад.
Близько трьох тижнів тому мені довелося звернутися до поліклініки за місцем проживання з приводу гострого респіраторного захворювання, — розповіла херсонка Людмила Д. — Дільничний терапевт відкрила лікарняний і виписала направлення на аналіз крові, сечі та флюорографію. Записатися на здачу аналізів треба було в реєстратурі. Там попередили, що перед тим, як йти до лабораторії, маю купити гумові рукавички, спирт, вату і скарифікатор(щоб проколоти палець). А ще — зайти в касу і сплатити за реактиви. Все разом обійшлося близько 20 гривень. За «флюшку» вже в самому кабінеті заплатила ще 5 гривень.
Ось вам і безкоштовні обстеження. Кореспондент «М+» вирішила з’ясувати ситуацію і попрямувала до однієї з херсонських міських поліклінік.
- Безкоштовно аналізи ми робили приблизно протягом двох тижнів після видання розпорядження, — відповіли нам в лабораторії закладу. — Потім все повернулося, як то кажуть, «на круги своя». Чому — не знаємо.
В реєстратурі взагалі здивувалися запитанню про безкоштовні обстеження. Мовляв, про що ви говорите, які безкоштовні? У нас немає ні необхідного матеріалу, ні реактивів. Таку ж відповідь отримали й в рентгенкабінеті.
- Безкоштовні знімки не робимо, бо немає плівки, — сказала медсестра. — Виняток — лише для знімків легень. Для цього нам плівку дають. Ну це в рамках боротьби з туберкульозом. А так, приміром, за знімок одного з відділів хребта треба сплатити 25 гривень.
За ультразвукові обстеження й говорити нічого. Біля кабінету, де роблять УЗД серця, ми розговорилися з пенсіонеркою Марією Дмитрівною.
- Ось вже третій тиждень, як лікуюся в стаціонарі, в кардіології. Вчора почала тратити вже шосту тисячу гривень, — бідкається 80-річна жінка. — Ліки дуже дорогі, пройшла вже купу обстежень і куди не йду, скрізь беру гроші. Ось і сьогодні відправили на УЗД серця, сказали візьміть 50 гривень. А перед цим робили УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози, теж заплатила 40 гривень. І це ще добре, що в мене дочка за кордоном працює, висилає мені на лікування. В іншому ж разі, не знаю, що й робила б. Хоч лягай та вмирай.
Тож виходить, що фактично розпорядження обласної влади не виконується. Прокоментувати ситуацію кореспондент «М+» попросила губернатора Херсонщини під час його останньої прес-конференції, присвяченої результатам місцевих виборів.
- Ми зробили перший крок, виділили кошти, — сказав Микола Костяк. — Щоправда планували більше, а змогли виділити лише 2,7 млн. гривень. В обласному бюджеті на наступний рік будуть передбачені відповідні, вже реальні кошти. Бо сума, про яку йшлося спочатку, а це 4 млн. гривень на півроку, нереальна. Ми будемо продовжувати цю роботу. Однозначно! Адже розуміємо, що сьогодні є дуже багато людей, які не в змозі заплатити за обстеження. Більше того, я запевняю, що візьмемо питання на контроль, бо, можливо, хтось цим прикривається, а кошти йдуть не за призначенням. Гадаю, що дійдуть руки в нас і до цієї справи.
Що ж, залишається сподіватися на те, що чергова обіцянка обласної влади не перетвориться на «цяцянку». І в губернатора таки дійдуть руки, аби з’ясувати, де ж осіли ті 2,7 млн. гривень: чи в коридорах влади, чи в відомчих кабінетах. А, можливо, справа не лише в коштах, а ще й у менталітеті наших представників найгуманнішої професії, людей у білих халатах. Бо ж як пояснити ситуацію, коли до приймального відділення лікарні «швидка» привозить пацієнта в напівсвідомому стані, а перше запитання у медиків… Ні. Не на що скаржитесь, а чи є у вас з собою гроші?
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |