Звернутися до теми жіночого алкоголізму змусили жахливі цифри статистики
Чоловічий алкоголізм, на жаль, звичне явище. Та й жіночим пияцтвом наше суспільство здивувати важко: сьогодні на вулиці часто можна побачити дівчат, які просто на ходу цмулять ром-колу чи пиво з пляшки, бідно вдягнених жінок з червоними від випитого обличчями і нетвердою ходою, а то й добре вдягнених, чепурних пані у певній стадії алкогольного сп'яніння.Жіночий алкоголізм — надзвичайно тривожне явище нашого сьогодення, вважає лікар-нарколог районної лікарні Володимир НІКУЛІН.
«ПОЗБАВИТИ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ»
З липня цього року три рази районний суд приймав рішення про позбавлення батьківських прав. За чотири місяці із трьох сімей вилучено 7 неповнолітніх дітей. Нещасні залишились без піклування найріднішої людини — мами, яку через пристрасть до алкоголізму неможливо називати цим святим словом. Всього ж за п'ять останніх років у районі позбавлено батьківських прав 56 матерів стосовно 93 дітей. Переважна більшість таких матерів — жінки-алкоголічки. Народжені ними діти безперервним потоком поповнюють притулки та інтернати.
- У службі у справах дітей райдержадміністрації нині перебувають на обліку 52 сім'ї, батьки в яких ухиляються від виховання дітей, — розповідає начальник служби Тетяна Томашевська. -128 дітей, які зростають у цих сім'ях, потрапили, м'яко кажучи, у складні життєві обставини, бо їх батьки пиячать, не працюють, ведуть асоціальний спосіб життя.
Ось типова історія сім'ї з Подового, в якій мати п'є. Хоча у даному випадку і сім'ї як такої немає. Жінка має трьох дітей, однак живе із співмешканцем у сусідньому районі. Дітей віком 16, 11 та 3 роки утримують бабуся та тітка. У найменшого хлопчика немає навіть свідоцтва про народження. У самої мами, 1975 року народження, відсутній паспорт і, відповідно, реєстрація.
Торік у Заозерному п'яна жінка згоріла уві сні. На щастя, не постраждали двоє діток 1993 і 1999 року народження. У молодшого теж не було свідоцтва про народження.
Зловживала кпкоголізмом і громівчанка К. Мала трьох дітей, а допомогу на них використовувала своєрідно: наймала таксі(!), аби з'їздити до Миколаєва і провідати у колонії чоловіка. Діти ж фактично голодували, були запущені, страждали стрептодермією.
Одна з підопічних соціальних служб на виплачену державою допомогу після народження третьої дитини купила холодильник, телевізор, плиту, м'який куток. Через півтора року у будинку не було нічого — все продала та пропила.
Слухаючи розповіді працівників служби у справах дітей райдержадміністрації та центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, які ведуть соціальний супровід неблагополучних сімей, про умови проживання таких родин та дітей у них — не ймеш віри. У хатах — земляна підлога, пічки топлять пластиковими пляшками, розетки вирвані та пошкоджені, вікна голі — без, занавісок чи штор. Бруд і антисанітарія. Ні у кого немає холодильника (як харчуються у таких умовах діти — уявити важко), замість газових плит — примітивні таганки. Хоча у більшості є телевізори, DVD. Городину не вирощують.
В основному жінки, яких позбавили материнських прав через пияцтво і неналежний догляд за дітьми, — матері-одиначки, ведуть розгульний спосіб життя, як кажуть, без гальм. Є мама, у якої п'ятеро дітей від п'ятьох чоловіків. Практично кожна живе у громадянському шлюбі із співмешканцем чи біологічним батьком дитини, з яким і ділить щоденну гііорцію спиртного.
В умовах, коли смисл життя жінки звузився до чергової дози алкоголю, діти зростають педагогічно запущеними. 2 із З, вилучених із сімей, направляються до спецшколи, тобто відстають у розумовому розвитку. Серед малюків трапляються такі, яким ніхто не читав жодної казки, які ніколи не тримали у руках олівця чи фломастера, не малювали.
КОРІНЬ ЗЛА
Вважається, що вперше в чарчину зазирають із трьох причин: від горя, від щастя або просто знічев'я. Причому всі три випадки негласно схвалюються суспільством. Адже ніхто не осудить людину, яка «топить горе» у чарці після розлучення або втрати близької людини. Так само нікого не здивує святковий стіл, який ломиться не стільки від смачних страв, скільки від різноманітних алкогольних напоїв.
Чудовим грунтом для поширення пияцтва в усіх прошарках суспільства є реклама алкоголю, бідність і убогість дозвілля людей, особливо у селах. А ще — наш спосіб життя, згубні звички і погані традиції. Часто знайомлять дітей з алкоголем самі батьки. Дні народження підлітків, вечірки з приводу випускного вечора ми вже й не уявляємо без пляшок із спиртним. Дівчатка бачать, що мама, її подруги, родички п'ють нарівні з чоловіками. І переймають такий стереотип поведінки. Як результат, бачимо 12-13-річних дівчаток, які п'ють пиво на лавах у парку, кафе та барах. Трохи старші й горілки та інших міцних напоїв не цураються. Звідси починається спочатку звичка, а потім і залежність від «градусів».
На обліку у наркологічному кабінеті райполіклініки стоять 646 чоловік, з них 22 — жінки, — розповідає лікар-нарколог Володимир Нікулін. — Однак на облік взяті лише ті, хто потрапив до лікарні у стані алкогольного отруєння або білої гарячки, та на кого надійшло подання дільничних райвідділу міліції. Реально ж алкоголіків маємо у 10 разів більше.
Жінка-алкоголічка — надзвичайно ганебне і брутальне явище. В одному з невеличких сіл нашого району багатодітна мати-одиначка давала своєму малюкові по 20-30 грамів спиртного, аби заспокоївся, міцно спав і не тривожив її.
Жінки більш легко піддаються впливу спиртного, — розповідає В. В. Нікулін. — Отож і алкоголізм у них розвивається значно швидше. Якщо у чоловіків звичка до постійного вживання виникає за 2-5 років, то жінки не в змозі відмовитись від чарки вже через півроку-рік. Новотройчани часто бачать на вулицях п'яну жінку, яка опустилась на саме дно алкогольної залежності. Ні смерть чоловіка від постійного пияцтва, ні відмова дітей від такої матері, ні звільнення з роботи через запої не зупинили її на згубному шляху — вона щодня, як зомбі, тиняється селищем, шукаючи де і з ким випити. І знаходить.
На думку лікаря, жінок штовхають в обійми зеленого змія причини особистого та соціального характеру: незгоди у сім'ї, погані відносини з чоловікам, проблеми з дітьми, самотність, відсутність роботи чи незадоволення нею. Розраду вони знаходять у спиртних напоях. Від них стає легше, настрій швидко покращується. Досвід запам'ятовується, його хочеться повторити знову. І жінка продовжує пити.
- Нехлюйське ставлення жінок, що п'ють, до дітей, сім'ї, до себе шокує, — говорить Т. А. Томашевська. — У них зовсім відсутнє прагнення жити краще. Більшість з них зовсім не ледарки. Влітку ходять на поденні заробітки у поле. Зароблені важкою, виснажливою працею 70 гривень можуть за один раз витратити на кілограм дорогої ковбаси і дві пляшки пива.
Однак не варто ігнорувати і такий фактор формування саме жіночого алкоголізму як генетична спадковість. Є дані, що доньки алкоголіків стають питущими у 90% випадків. Причому таке частіше трапляється тоді, коли п'є мати.
У центрі соціальних служб розповідають про кричущі факти: є у районі жінки, позбавлені материнських прав, у доньок яких за рішенням суду теж вилучено дітей. Одна з жінок-п'яниць з нашого району, розлучившись з чоловіком, часто міняє співмешканців. Меншу дівчинку забрав батько, а старша, 15- річна донька, вже живе із співмешканцем і теж «дружить» з пляшкою.
Є також підстави стверджувати, що на жіночий алкоголізм впливає робота. Вважається, що більше і частіше п'ють працівники сфери обслуговування: продавці, провідниці, офіціантки. Та будьмо відвертими: п'ють у нас жінки і у багатьох організаціях і установах. П'ють разом з чоловіками і просто у компанії жінок-колег, п'ють у службових кабінетах і навіть у робочий час. Відзначають дні народження і професійні свята, весілля дітей, народження дітей і онуків. А скільки ще менш вагомих приводів знаходиться... Весь світ робить це у кафе та ресторанах, у крайньому разі — вдома, а ми — на роботі. І у кожному колективі знайдеться жінка чи декілька, якГ напиваються, втрачають пристойний вигляд, огидно поводяться. А ми відводимо очі.
ЗА ЯКИМИ ДВЕРИМА ВИХІД
існує думка, що жіночий алкоголізм вилікувати неможливо. Це — не так, говорить В. В. Нікулін. Як і у чоловіків, 80% успіху у лікуванні залежить від сили волі. Якщо людина сама розуміє, що страждає алкогольною залежністю, що їй не можна пити і потрібно зупинитись. На пропозицію полікуватися, каже Володимир Васильович, чую: «Хто вам сказав, що я хвора? Я — не алкоголічка, просто випиваю для настрою».
Поодинокі приклади, коли жінкам вдавалося позбутися пагубної звички до пияцтва, все-таки є. Лікар пригадав жінку, яка тривалий час стояла на обліку, не раз безрезультатно лікувалась, у т.ч. і за відомим методом Довженка. Потім на декілька років пропала з поля зору. А коли знову з'явилась до кабінету'нарколога, приємно здивувала: виглядала молодшою, гарнішою. «Хочу знятися з обліку» , — заявила вона, і вже не п'є декілька років.
У центрі теж згадали єдиний приклад за багато останніх років, коли жінка, позбавлена батьківських прав, яка пила безбожно, з допомогою сільської ради пройшла курс лікування, знайшла сили побороти алкогольну залежність і повернути у сім'ю донечку.
Всіх інших жінок, що п'ють, не зупиняє ні загроза безпліддя, викиднів у юності, ні червоний колір обличчя, синці та мішки під очима, ні гіпертонія, гепатит, цироз печінки у більш старшому віці. Якщо це їх не лякає, то держава, суспільство мають встановити заборони, перешкоди на шляху поширення і розвитку алкоголізму взагалі, та жіночого, дитячого зокрема. Таблички з написом про заборону продажу спиртного неповнолітнім є в кожному магазині, та кого з продавців чи покупців вони зупинили? Тому всі, з ким доводилось спілкуватися у ході підготовки матеріалу, наполягали на необхідності зробити більш суворим контроль за продажем спиртного.
У міліції, сільських радах, лікарні з ностальгією згадують про існування у радянські часи лікувально-трудових профілакторіїв. Потрапити туди боялися навіть злісні алкоголіки. Років з два тому Верховна Рада України теж прийняла рішення ввести примусове лікування тих, хто зловживає алкоголем. Однак прикладів застосування його ніхто з моїх співрозмовників не пригадав.
Жінок, яких позбавили материнських прав, теж треба примусово заставляти працювати, — вважає секретар однієї із сільрад району. — Бо хоч суд одночасно з рішенням про позбавлення прав присуджує таким горе-матерям виплату аліментів на утримання дитини в інтернатному закладі, стягнути їх непросто. Без дітей вони почуваються ще вільготніше — п'ють, гуляють, не працюють. Ми одній з таких мам навіть роботу запропонували. Та де там — не пішла. А нехай би примусово на власних дітей працювала.
Цю думку розділяють і у центрі соціальних служб. Опікуни до суду щодо стягнення аліментів на утримання дітей не звертаються, бо це, як правило, мати алкоголічки або інші близькі родичі. Позиція держави має бути більш жорсткою по відношенню до тих, хто кошти на спиртне знаходить, а на утримання своїх дітей — ні. Кримінальна відповідальність, примусові роботи для багатьох стали б холодним душем.
Для боротьби з таким соціальним злом як алкоголізм із жіночим обличчям потрібна спеціальна державна програма. Ситуація, що склалася, потребує цього. Ми опинилися перед реальною загрозою генофонду нації.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |