8 липня 2010 року Верховна Рада ухвалила Закон України «Про збір та облік єдиного соціального внеску». Мабуть, усі вже чули про те, що скоро відбудуться кардинальні зміни в системі державного пенсійного та соціального страхування. З нового року значно спроститься система адміністрування внесків до Пенсійного фонду та фондів соціального страхування. Замість чотирьох платежів до Пенсійного Фонду соціального страхування на випадок безробіття, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Фонду соціального страхування від нещасного випадку прийде один-єди- ний соціальний внесок.
Що ж таке соціальний внесок? Для чого він потрібен? Як і в яких розмірах його сплачувати? І з якого часу він почав працювати?
Єдиний соціальний внесок — це єдиний платіж до Пенсійного фонду, який міститиме в собі декілька внесків на соціальне та пенсійне страхування. Якщо у вас є робота, яку ви, як роботодавець, пропонуєте працівникам, то, відповідно, ви виплачуєте за неї зарплату. З цієї зарплати проводиться відрахування до Пенсійного фонду та ще трьох соціальних фондів — страхування на випадок безробіття, з тимчасової втрати працездатності та від нещасних випадків на виробництві. Які це несе незручності для роботодавця, зрозуміло: потрібно в усіх чотирьох фондах стати на облік; робити відрахування до цих фондів; заповнювати звітність по кожному фонду та звітувати в кожен окремо; слідкувати згГтермінами подання звітності в чотирьох фондах.
Ведення ж єдиного соціального внеску має полегшити подання звітності до фондів — усі ці відрахування зводяться в один, єдиний соціальний внесок, який сплачується одною сумою. Взамін звітування в 4 різні інстанції ви сплачуєте і звітуєте лише до Пенсійного фонду — адже саме Пенсійний фонд адмініструватиме цей внесок. Тобто роботи має стати в 4 рази менше.
Який розмір єдиного внеску і як його вираховувати?
Вираховуватись єдиний соціальний внесок буде за тим же механізмом, за яким сплачуються на даний момент внески до Пенсійного фонду. Як відомо, на даний момент внески складаються з: відрахувань із заробітної плати самого найманого працівника; нарахувань на фонд оплати праці, які проводить і оплачує роботодавець.
Із заробітної плати відраховується приблизно 3,6% — тобто 2% із зарплати поступає до Пенсійного, 1,6% — до інших соціальних фондів. Десь в цих межах і збережеться розмір внеску із зарплати найманого працівника.
А ось для роботодавця розмір цього соціального внеску коливатиметься в залежності від діяльності, і визначатись так званими класами ризику. І цих класів ні багато, ні мало, а цілих 67. Перший, найменший клас ризику, має відрахування в сумі 36,76%, останній, найбільший — 49,7. Якщо ви проводите діяльність за декількома напрямками, то визначатись клас професійного ризику буде за основним видом економічної діяльності. Згідно з цим класом буде визначено відсоток нарахувань на фонд оплати праці, який матиме сплатити роботодавець. Так, наприклад, для бюджетних установ цей розмір становитиме 36,3%, для платників, які уклали договори цивільно-правового характеру — 34,7%.
Отже, ви сплатили єдиний соціальний внесок на рахунок Пенсійного фонду. Як же ця сума розщеплюватиметься на 4 фонди?
Розщеплення суми єдиного соціального внеску проводитиметься Держказначейством, зараховуючи потім складові соціального внеску на рахунки відповідних соціальних фондів.
Єдиним органом, який проводитиме збір та контроль сплати єдиного соціального внеску, є Пенсійний фонд України. В ньому ж вестиметься державний реєстр страхувальників та застрахованих осіб.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |