Як засвідчують прокурорські перевірки, заходи, що вживають для захисту трудових прав громадян уповноважені органи влади та контролю, на жаль, залишаються недостатніми, бо зберігається недобра тенденція до зростання заборгованості із заробітної плати. Не має нічого дивного в тому, що проблема погашення заборгованості із заробітної плати на щоденному контролі прокуратури району. Іноді просто дивує легковажність посадовців. Усі добре обізнані, що в Україні введено кримінальну відповідальність за умисну невиплату заробітної плати. Також введена адміністративна відповідальність за несвоєчасну виплату або безпідставну невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших встановлених законом виплат. Відповідно штрафні санкції суттєво зросли і нині визначаються обсягом від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, коли йдеться про адміністративне правопорушення, скоєне посадовими особами підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності і громадянами — суб'єктами підприємницької діяльності. А безпідставна затримка виплати заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої передбаченої законом виплати більш ніж за місяць, скоєна умисно, вже підпадає під статтю Кримінального кодексу. Відповідальність за скоєння злочину, передбаченого ч. І ст. 175 КК України передбачає штраф від 500 до 1 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян чи виправні роботи на строк до 2 років або позбавлення волі на такий же термін, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років. Те ж саме діяння, якщо воно було вчинене внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, стипендії, пенсії та інших встановлених законом виплат (ч. 2 ст. 175 КК України) карається штрафом від 1 тис. до 1,5 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до 5 років, або позбавленням волі на такий же термін, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.
Під час здійснення прокурорської перевірки відповідно до Закону України „Про прокуратуру'' в порядку нагляду за додержанням та застосуванням законів щодо оплати праці, було встановлено порушення вимог законодавчих та інших нормативно-пра- вових актів про оплату праці ТОВ «Агрофірма Пріор». Так, відповідно до вимог ч.7 ст. 43 Конституції України, згідно з якими право громадянина на одержання винагороди за працю захищається законом, згідно зі ст.ст. 97, 115 Кодексу законів про працю України, ч. З ст. 15, ст. 24 Закону.України «Про оплату праці» «заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, оплата праці працівників підприємства здійснюється у першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов'язань щодо оплати праці». Незважаючи на вищевказане, а також вимоги трудового законодавства, керівник ТОВ «Агрофірма Пріор» Н. умисно допустив безпідставну заборгованість із виплати заробітної плати працівникам зазначеного товариства на загальну суму 78262,96 грн, використовуючи при цьому кошти з розрахункового рахунку ТОВ на інші цілі, маючи при цьому реальну можливість для погашення заборгованостей по заробітній платі, а саме з 01.10.2009 р. по 01.02.2010 р. на розрахункові рахунки товариства надійшло 738921,23 грн, з них на виплату заробітної плати було направлено 74830,3 грн та виплачено заробітної плати натуроплатою на 20992,9 фн, що становить 12,9% від загальної суми надходжень. По вказаному факту була порушена кримінальна справа відносно керівника Н., яка була в'короткі строки розслідувана і направлена з обвинувальним висновком до суду, де керівник був визнаний винним та йому було призначене покарання згідно з санкцією статті. Паралельно одним з працівників прокуратури району до суду було заявлено 70 позовів (у порядку наказного провадження) про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати на загальну суму 65,7 тис. грн. Було видано судові накази на зазначену суму та заборгованість погашено.
До питань виплати заробітної плати кожному керівнику підприємства необхідно ставитися вкрай серйозно, бо у разі неодержання винагороди за працю людина втрачає впевненість у своєму майбутньому, а в кінцевому підсумку і у державі в цілому. Матеріальні труднощі народжують неспроможність створення сім'ї або конфлікти у ній, аж до її розпаду, провокують соціальну напругу в суспільстві, вчинення корисливих злочинів, посягань на своє та чуже життя.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |