Шановні платники, Ви, безперечно, уже знаєте, що зі січня 2011 року, замість платежів до чотирьох соціальних фондів, запроваджується єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування (далі — ЄСВ). Аби його введення не стало несподіванкою в січні, радимо вже зараз ознайомитись із Законом про ЄСВ. А інформація, що міститься в даній статті, допоможе Вам у перших кроках при переході на ЄСВ.
Новація викличе багато запитань. Почнемо з основного :куди платити? ЄСВ акумулюватиме на спеціальних рахунках Пенсійний фонд України. Надалі ці кошти автоматично розподілятимуться відповідно до встановлених пропорцій за видами соціального страхування. Та те, що платити внески доведеться тільки до ПФУ не означає, що спілкуватися доведеться лише з спеціалістами Пенсійного фонду.
Питанням проте, чи треба страхувальникам перереєстровуватися, можна не турбуватися. ПФУ разом із іншими соцфондами та податковою інспекцією проведуть зрівняння платниікв страхових внесків.
У ст.ст. 4,7 та 8 Закону про ЄСВ вказано як буде обчислюватися ЄСВ із зарплати. Виходячи із суті цього питання, можна сказати, що усі роботодавці мусять нараховувати ЄСВ на зарплату найманих парцівників. При віднесенні тієї чи іншої виплати до зарплати з метою нарахування ЄСВ відтепер треба орієнтуватися виключно на ЗУ «Про оплату праці, так як це передбачено Законом про ЄСВ.
Нараховувати ЄСВ потрібно в межах максимальної суми заробітку (доходу) -15 прожиткових мінімумів для парцездатних осіб (діє також і для приватних підприємців).
УВАГА!
СПД, які обрали спрощену систему оподаткування (єдиний чи фіксований податок), нараховуватимуть ЄСВ на загальних підставах!!?
Розмір нарахування ЄСВ (від 36,76% до 49,7%) на зарплату залежатиме від класу професійного ризику виробництва, установленого для роботодавця за основним видом його діяльності. Таких класів — 67. Зважаючи не те, що й зараз існує саме 67 класів професійногго виробництва, можна передбачити, що надалі ставки визначатимуть за цими класами. На окрему ставку для нарахування ЄСВ на зарплату заслужили:
бюджетні установи — 36,3%;
наймані працівники із числа осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації й бортолерато- ри, які виконують спеціальні роботи в польотах,- 45,96%;
намані працівники-інваліди — 8,41%.
Окрім того, їз зарплати працівників роботодавці утримуватимуть ЄСВ. Загальна ставка тут 3,6%.
Лікарняні та ЄСВ. Для оплати п'яти днів непрацездатності та допомоги по тимчасовій непрацездатності передбачено окрему ставку. Роботодавці нараховуватимуть на ці виплати 33,2%, утримуватимуть — 2%ЄСВ.
Перейдемо до найбільшої ланки наших страхувальників — це приватні підприємці. Питання, здебільшого, виникають через те, що всі підприємства, установи і організації мають бухгалтерські відділи чи штатних бухгалтерів, які займаються звітуванням, а майже всі підприємці готують та здають звіти самостійно і часто виникають непорозуміння.
Підприємці сплачуватимуть ЄСВ за себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. Об'єкт для нарахування загальносистемників — сума доходу (прибутку), отриманого від їхньої діяльності, що підлягає обкладенню податком із доходів, а також сума доходу, що розподіляється між членами сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. А от єдинники базу для нарахування визначають самостійно.
Переходимо до ставок. В обов'язковому порядку підприємці мають сплачувати ЄСВ за ставкою 34,7°/4 Але якщо підприємець бажає додатково добровільно взяти участь у страхуванні від непрацездатності, то ставка ЄСВ становитиме 36,6%, у соцстрахуванні від нещасного випадку — 36,21%, а якщо підприємець добровільно додатково братиме участь і в соцстрахуванні від непрацездатності, і від нещасного випадку, він платитиме 38,11% ЄСВ. Так, багато хто скаже: нащо нам це потрібно?Та саме тому законодавець і передбачив такі підвищені ставки, як добровільну участь і не примушує робити такі дії, але краще бути застрахованим і знати, що ти захищений, аніж в разі якихось проблем залишитись ні з чим!!!
Це ще не все. Сума ЄСВ підприємця-загальносистемника не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток), а для єдинника сума ЄСВ не може опускатися нижче розміру мінімального страхового внеску в усіх місяцях сплати єдиного податку. При цьому мнімальний страховий внесок дорівнює мінзарплаті, помноженій на відповідну ставку ЄСВ. Аналогічна норма діє й щодо внесків за членів сім'ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності.
І останнє.Строки сплати ЄСВ не дуже відрізняються від строків, які на сьогодні діють для пенсійних внесків.
Загальний строк для плати ЄСВ, нарахованого за відповідний базовий звітний період, — не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Для роботодавців таким періодом буде місяць.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.008Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |