ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Земля крізь пальці...
09.12.2010 / Газета: Новий день / № 50 / Тираж: 36600

Влада не здатна знайти управу на «земельну мафію», яка користується ділянками без оформлення правовстановлюючих документів

— Землею в нашій області ко­ристуються за будь-якими доку­ментами, тільки не за договора­ми оренди, як того вимагає чин­не законодавство, — стверджує завідувачка сектору управління оподаткування юридичних осіб ДПА у Херсонській області Тетя­на Ракитська. — Як свідчить практика, розгляд цих питань за­тягується на невизначений час, розглядається формально або взагалі ігнорується. Наприклад, у Каланчацькому районі один оз­доровчий заклад сплачує до бюджету земельний податок у незначних розмірах. При цьому оформлення договору оренди затягується ще з 2005 року! А на території обласного центру скла­лася взагалі комічна ситуація: як прокуратура, так і міська рада повідомили, що доручили орга­нам Держкомзему перевірити землекористувачів та вжити за­ходів реагування. Проте управління Держкомзему у м. Херсоні повідомило про неможливість виконати перевірку, оскільки те­риторіальний орган Держземінспекції не створено.

Дивну нерозторопність вияв­ляють й інші органи місцевого самоврядування. Як правило, після закінчення терміну дії дого­ворів оренди підприємці продов­жують користуватися земельни­ми ділянками, бо на них розмі­щені об'єкти їхньої нерухомості. Звичайно, орендна плата спла­чується, але ж за старими став­ками, які вже давно не відпові­дають чинному законодавству.

— Відсутнє в нас дбайливе ставлення до землі-годувапьниці, — з сумом констатує Тетяна Ра­китська. — «Кмітливі» орендарі складають все нові й нові схеми мінімізації та ухилення від оподат­кування. Як-от: відведення зе­мельної ділянки безпосередньо місцевій раді (яка, до речі, має пільги зі сплати земельного по­датку) для подальшого надання її в оренду суб'єкту господарюван­ня (за надану в оренду ділянку місцева рада має сплачувати до бюджету земельний податок). Якщо земельна ділянка оформ­ляється безпосередньо на суб'єкта господарювання, то бюджет залишається у виграші. Адже такий суб'єкт має або вику­пити ділянку, або укласти договір оренди на її використання.

Той, хто систематично не сплачує земельний податок, орендну плату за земельні ділян­ки державної і комунальної влас­ності, ризикує залишитися без землі. Податківці вже надіслали ЗО звернень до органів місцево­го самоврядування і органів ви­конавчої влади щодо вилучення земельних ділянок у 29 землеко­ристувачів, які систематично не сплачують плату за землю.'Ува­га: 8 земельних ділянок загальною площею майже 228 га вже вилучено! З них передано іншим землекористувачам — 2,5 га, які задекларували 8,2 тис. грн. пла­ти за землю.

— Процес вилучення земель­них ділянок у боржників плати за землю ускладнений тим, що на ділянках розміщено об'єкти не­рухомого майна. Це стосується і земельних ділянок підприємств- банкрутів, за якими обліковуєть­ся близько 107,7 га землі. Ми підрахували, що при передачі іншим суб'єктам господарюван­ня земельних ділянок, які чис­ляться за підприємствами-бан- крутами, та здійснення такими суб'єктами діяльності, до бюд­жету додатково може надійти не менше 1,2 млн. гривень! Однак в області бачимо зовсім проти­лежне: нерухоме майно бан­крутів викупляється без пере­оформлення документів на зе­мельні ділянки. «Покупці», вико­ристовуючи землю, жодної ко­пійки не сплачують до бюджету. Подібні випадки зафіксовані у Херсоні, Скадовському та Калан­чацькому районах, — зазначила Тетяна Ракитська.

Автор: Анатолій НІКОЛАЄВ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.010
Перейти на повну версію сайту