ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Селяни повірили у себе
09.12.2010 / Газета: Новий день / № 50 / Тираж: 36600

Днями в селі Високому Бериславського району відбулося урочисте відкриття сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу (СОК) «Зерновик» та пункту збору і охолоджен­ня молока. Це стало спільним святом ще для чотирьох кооперативів, щойно відкритих на Херсонщині в рамках про­екту «Розвиток молочних кооперативів в Україні», що впроваджується компанією «Данон Україна» у партнерстві з Міжна­родним БФ «Хайфер Проджект Інтернешнл». Зі слів заступника начальника управління агропромислового роз­витку облдержадміністрації Маргарити Степанової під час урочистої церемонії відкриття, з 44 обслуговуючих сіль- госпкооперативів у області лише 15 працюють у молочарській галузі. На жаль, цього замало для зрослих запитів селян, котрі утримують молочне пого­лів'я, на такий вид обслуговування. На сьогодні дрібні товаровиробники — на­селення та фермерські господарства — мають чималий клопіт зі збутом молока, зокрема з умовами його заготівлі.

— Я знаю з власного гіркого досві­ду, що таке пускати корів під ніж через збитковість утримання великої рогатої худоби (ВРХ), низьку вартість молока, відсутність випасів, дороговизну кормів та недоступність ветеринарної допомо­ги, — розповідає голова ФГ «Едель­вейс» , а тепер ще й голова сільськогос­подарського обслуговуючого коопера­тиву з Великолепетиського району Во­лодимир Геєр. — Ми одними з перших погодилися на створення кооперативу, бо переконані, що це завтрашній день, у який селяни дивляться з надією і спо­діванням на відродження власних гос­подарств. Іноземні інвестори вклали чималі кошти у старт доброї справи, і тепер вже від кожного з нас залежати­ме, як розвиватиметься вона у перспек­тиві. Звісно, багато залежить ще й»від підтримки місцевої влади, яку сповна ще не відчули в деяких кооперативах. Хотілося б, щоб вищою була і закупі­вельна вартість молока, за літр якого посередники не дають наразі більше трьох гривень. Отже селяни знову по­чуваються ошуканими, не отримуючи і половини від реальної вартості надрю.

Тож для нас відкриваються реально нові можливості.

Голова кооперативу «Зерновик» Віктор Деркач сподівається, що ново- створена за допомогою інвесторів структура стрімко розвиватиметься і 2,5-тонний танкер, який встановили на молокоприймальному пункті, буде вщент заповнюватися високоякісною сировиною. Адже закупівельники обі­цяють доплачувати до базової вартості процент за великі обсяги та якість про­дукції. А ще стимулювати членів коо­перативу... свиноматками. Вони отри­муючи безкоштовно на відгодівлю 90-кілограмову свинку (вона разом з отриманим згодом приплодом зали­шається дбайливому господарю), а от ще одну матку, вирощену з молодня­ку, треба буде віддати колезі по коо­перативу. Отаку взаємовигідну «піра­міду» спільно будуватимуть селяни.

Свої побажання на перспективу роз­витку сільгоспкооперативів на Херсон­щині висловив і голова депутатської комісії облради з питань АПК Віктор Нагребецький. Початок роботи сіль- . ськогосподарських обслуговуючих ко­оперативів «Зерновик», «Марфуша» (с. Новомиколаївка Скадовського району), «Либідь» (с. Нововолодимирівка Голопристанського району), «М'ясза- готторог» (с. Князе-Григорівка Велико­лепетиського району), «Дадікян» (смт. Верхній Рогачик) поновить невиправ­дано забутий кооперативно-заготі­вельний рух на селі. Виграють від цьо­го насамперед віддалені населені пункти, які давно вважали безперспек­тивними. Невипадково в Високому відкриття пункту збору та охолодження молока стало для селян справжнім свя­том, якого давно не було в їх господі. Навіть у неопалюваному клубі з такої нагоди відбувся 1,5-годинний концерт, підготований силами місцевої само­діяльності, конкурс з дегустацією мо­лочної продукції членів СОК. Відвідали і домогосподарство одного з членів ко­оперативу та побачили прбцес утри­мання корів та доїння новенькими апа­ратами, теж наданими інвесторами. Нагадаємо, що в кожен кооператив інвестувалося до 200 тис. грн. для організації сучасних молокоприйм.аль- них пунктів та налагодження різнома­нітних супутніх послуг для членів коопе­ративу. Інвестиції спрямовані на покра­щення якості молока та збільшення його виробництвав особистих селянсь­ких господарствах. Передбачається, що кожен кооператив заготовлятиме від 1,5 до 2 тонн молока на день.

Автор: Олена НЕЧИПУРЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту