ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Завдяки проведенню будівельної реформи житло стане доступнішим
10.12.2010 / Газета: Гривна / № 50 / Тираж: 60000

ЕКОНОМІЧНИЙ БЛОК УРЯДУ ІНІЦІЮВАВ БУДІВЕЛЬНУ РЕФОРМУ, ЗАВДАННЯ ЯКОЇ — ЗДЕШЕВЛЕННЯ ПРИСКОРЕННЯ БУДІВНИЦТВА

Ще кілька років тому українці, котрі мріяли про власне житло, були налаштовані оптимістично: будували в країні багато, кредити на придбання житла банки давали охоче. Але потім прийшла криза і поклала край мріям сотень тисяч українців. За оцінками експертів, зараз падіння будівельної галузі завершилося, і вона може почати відновлення. Але для цьрго забудовникам потрібно виплутатися зі складної системи отримання дозволів та погоджень, яка забирає багато часу і грошей не тільки у них самих, але і в покупців

Сергій ТІГІПКО: «За оцінками будівельників, ми прибираємо до 90% корупції, яка стримує розвиток будівельної галузі та збільшує витрати забудовників. А це автоматично збільшува -. ло вартість квадратного метра житла. Зараз ми це питання знімаємо, вартість житла знизиться на корупційну складову, а це до 30%. Багато сімей зможуть вирішити своє квартирне питання».

ЧУЖІ ТУТ НЕ БУДУЮТЬ

Тривалий час правила гри на будівельному ринку диктува­ли не так законодавство і закони вільної конкуренції, як воля чиновників. Адже без їхнього «благословення» підприємцю-забудовнику було просто неможливо почати роботу. 93 дозвільні процедури і майже півтора року на отримання всіх докумен­тів — це те, з чим мав справу чи не кожен інвестор. Причому для вітчизняних забудовників прискорення дозвільного процесу за хабарі стало невід'ємною складовою роботи. Іноземні ж ком­панії, чий вихід на український ринок міг би знизити вартість новобудов, така практика просто відлякувала. Не дивно, що ціна квадратного метра житла на ринку в Україні завищувала­ся — у неї автоматично закладалися хабарі корупціонерам усіх рівнів, які часом сягали половини всіх витрат.

МЕТРИ ПОДЕШЕВШАЮТЬ

Аналітики ринку нерухомості підрахували, що навіть із докризовими темпами будівництва, які були у 2007 році, за­безпечити кожного жителя країни середньоєвропейськими ЗО квадратними метрами (на одну особу) Україна змогла б тільки через 60 років. Перспектива для мільйонів українців — чекати відновлення банківського кредитування, щоб буді­вельники почали зводити більше житла. Але це, швидше за все, справа не найближчого майбутнього.

Змінити ситуацію в будівництві, а разом з нею — й ціни на нерухомість може ухвалення урядового законопроекту «Про регулювання містобудівної діяльності», який був підготовлений робочою» групою експертів Кабміну, Української будівельної асоціації та міжнародних фахівців з ініціативи віце-прем'єр- міністра Сергія Тігіпка. Документ зараз перебуває у профіль­ному комітеті Верховної Ради і, за оцінками заступника голови комітету Ігоря Лисова, до кінця року пройде перше читання, а в цілому може бути прийнятий уже до березня 2011 року.

У цьому документі передбачені революційні норми: ско­рочення кількості дозвільних процедур — з 93 до 23 і термінів отримання всіх необхідних документів — з 415 днів до 60, скасування експертизи проектів будівництва для однопо­верхових будинків та багатоквартирних будинків висотою до 10 поверхів. Введення таких будівель в експлуатацію буде відбуватися за декларативним принципом — пожежники, санстанція та інші держоргани, експерткі.висновки яких були необхідними, після прийняття законопроекту в цьому процесі участі не братимуть.

Утім, спрощена процедура отримання дозволів на будівни­цтво розслабляти ні забудовників, ні чиновників не повинна:

за порушення норм будівельного законодавства передбачені підвищені в 5-10 разів штрафи, а чиновників, які затягують видачу документів, можуть і зовсім звільняти.

У документі прописаний і механізм захисту громадян від махінацій. «Ми передбачаємо попередню реєстрацію квартир забудовником ще до початку будівництва. Це робить неможливим подвійний, потрійний продаж квартир», — зазна­чив Сергій Тігіпко під час презентації законопроекту.

У документі передбачені принципи «єдиного вікна» для подачі документів забудовниками і «мовчазної згоди» при видачі більшості дозволів. Прискорить процес будівництва введення зонінгу території міст — тобто чіткого опису, що можна, а чого не можна будувати в тому чи іншому місці, а також основні вимоги до об'єктів, які зводяться.

«Якщо документ буде прийнятий, ризики для інвесторів, включно з тими, що пов'язані з земельними питаннями, знизяться. Це означає, що на ринку не тільки будуть віднов­лювати роботу старі гравці, але й приходитимуть нові учас-' ники, серед них — й іноземці. Сьогодні вони просто бояться наших дозвільних правил. Це буде стимулювати конкуренцію, отже — призведе до здешевлення житла для кінцевих по­купців», — підтверджує член ради директорів Української будівельної асоціації Анатолій Денисенко.

«З прийняттям документа ціни на квартири повинні зни­зитися на 20-30%», — вважає Сергій Тігіпко.

Будівельний бум, який може викликати прийняття зако­нопроекту, і більша доступність нових квартир, — великий плюс для громадян, які шукають вирішення квартирного питання. Крім того, як відомо, будівництво вважається одним із «мультиплікаторів» економіки. Тобто збільшення кількості будмайданчиків — це нові робочі місця і попит на продукцію суміжних галузей: будівельні матеріали, цемент, метал, меблі, оздоблювальні матеріали.

Автор: Андрій ЧАЛИЙ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту