Вранці 10 грудня стало відомо, що в Україні, нарешті, розпочався процес впорядкування системи влади. Указом Президента № 1085/2010 центральні органи виконавчої влади зазнали значної оптимізації. Скорочення бюрократичного апарату поклало Початок боротьбі з неефективністю влади в Україні.
Зміни у владі потрібно було розпочинати вже давно. Адже саме громіздкий, роздутий та малопро- фесійний чиновницько- бюрократичний апарат був головною причиною і корупції, і того, що простий громадянин не міг розраховувати на увагу та розуміння влади. Тому той факт, що реформування Президент розпочав з себе, тобто з центру, викликає тільки повагу. До Віктора Януковича жодному з його попередників не вистачило політичної волі, щоб зважитись на реальні зміни урладі.
Згідно указу Президента щодо оптимізації центральних органів виконавчої влади, починаючи з 10 грудня поточного року кількість таких органів скорочується з 112 до 63. Всього визначено 6 типів органів виконавчої влади: міністерство, служба, агентство, інспекція, незалежні регулятори та органи зі спеціальним статусом. Зокрема, замість 20 міністерств тепер діятиме всього 16. Також формується 28 служб, 12 агентств та 7 інспекцій. Кожна з цих установ виконуватиме лише свої, чітко визначені функції. Так, служба має провадити державну політику, агентство — управляти державною власністю, а інспекція — здійснювати контроль.
Крім цього, стало відомо, що склад Кабінету Міністрів України скорочується з 24 чоловік до 16. 9 міністрів втратили свої посади. Серед них, зокрема, такі, як Василь Цушко, Володимир Яцуба, Василь Надрага, Рафіль Сафіуллін, Анатолій Толстоухов. І, як обіцяє Президент, це тільки початок реформування влади.
Окрім вияву політичної волі, підписуючи указ щодо оптимізації системи влади в Україні, глава нашої держави вкотре підтвердив, що йому властива й принциповість. Адже така реформа влади — це завжди конфлікт з чиновниками. Це непопулярність серед чиновників, лихослів'я на адресу Гаранта та звична образа, через те, що можновладців позбавили «хлібних місць». Враховуючи, що кожна українська сім'я щорічно витрачає 2 тисячі гривень на утримання чиновників, оптимізація влади виглядає життєро необхідним кроком. Сьогодні чиновники в Україні перетворились на клас, головною зброєю якого є «ручка і папір». А ще має бути професійність, вміння адекватно сприймати реальність та швидко вирішувати поставлені задачі. Профанація діяльності замінила саму цю діяльність у багатьох вітчизняних міністерствах та відомствах.
Скорочення центрального виконавчого апарату — перший крок запланованої Президентом адміністративної реформи. За словами міністра юстиції Олександра Лавріновича, другий етап передбачатиме зміни у Адміністрації Президента, Раді Національної безпеки та оборони, регіональних органах виконавчої влади та місцевого самоуправління.
Чого ж чекати громадянам від вищезгаданих нововведень?
Перше, і це основне, реформи проходять системно. Саме такий шлях реформування ліквідовує небезпеку того, що модернізація системи влади перетвориться на бутафорію.
Іншим важливим моментом бачиться значне заощадження державних коштів, котрі можна буде витрачати на більш значимі потреби українського суспільства. Зокрема, вже бюджетом-2011 передбачено скорочення на 1 мільярд гривень видатків та утримання бюрократично- чиновницького апарату. Крім того, головний кошторис країни на наступний рік чітко визначає збільшення витрат на мільярд гривень, що надійде для задоволення першочергових потреб Міністерства охорони здоров'я України.
І, по-третє, реформа влади передбачає суттєве зниження рівня процедур узгодження. Це, в свою чергу, підвищить відповідальність кожного окремо взятого чиновника. А чим більша відповідальність, тим більш об'єктивна оцінка результатів діяльності чиновників. Тому реформи Президента мають право на життя, бо вони є першою спробою за всі роки незалежності України адекватно реагувати на труднощі та виклики сьогодення.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |