ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Бути членом кооперативу — справа вигідна
20.12.2010 / Газета: Рідний край / № 51 / Тираж: 1147

У власників корів з'я­вилась альтернатива, тобто вибір, кому здава­ти (продавати) молоко. Втім, охочих купити цю продукцію й раніше вис­тачало, та й зараз вони є — то з одного краю в рай­он заїжджають, то з іншого... Тільки от співпраця з ними часом такою ненадійною була, та все на збиток здава­чам молока: то ціни без підстав та без ніяких по­яснень знизять, а то і взагалі оголосять, що «фірма» збанкрутіла... А обіцянки розрахуватись за молоко так і залиша­лись порожнім словом.

Тепер же молокови- робники районуотрима­ли можливість укласти договір на здачу молока на місці, тобто у себе в районі. Ось уже понад місяць у Верхньому Ро­гачику працює сільсько­господарський обслуго­вуючий кооператив «Да- дікян», який надає послу­ги зі збирання, охолод­ження та реалізації мо­лока. Звичайно, ця при­ємна новина не є для нас раптовою. Багатьом відомо, що задум та ініціатива стосовно ство­рення в районі обслуго­вуючого кооперативу на­лежить виконавчій владі району. Подальші прак­тичні кроки на шляху до створення кооперативу теж здійснювалися за дієвої підтримки район­ної державної адмініст­рації та її управління аг­ропромислового роз­витку. І ось у підсумку маємо відрадний ре­зультат.

- На сьогодні ми вже уклали договори з 28 до- могосподарствами, — по­відомляє виконавчий ди­ректор кооперативу А.А. Дадікян. — Це власники корів, які проживають у Верхньому Рогачику та селі Зелене. У договорі чітко зазначено, що наш кооператив заготовляє молоко по ціні не нижче, ніж середньоринкова на даний час і наданій тери­торії. Договір також зо­бов'язує нас провести лабораторне досліджен­ня молока та оплатити вартість заготовленого молока. Фірма «Данон», яка є ініціатором запро­вадження саме такого ва­ріанту заготівлі молока у населення, забезпечила наш кооператив сучас­ним охолоджувачем мо­лока ємністю на дві з по­ловиною тонни, прилада­ми для визначення якіс­них параметрів молока. Сподіваємось, кількість бажаючих співпрацювати з нашим кооперативом зростатиме. Тим більше, що ми внесли деякі зміни у пункти договору, і він став більш привабливим для здавачів молока.

У договорі дійсно є до­сить привабливий пункт, який передбачає доплату за жирність молока. Роз­глянемо це на конкретно­му прикладі. Сьогодні за кожен літр молока базис­ної жирності (3,4%) зда­вачі отримують по 2 грн. 67 коп. (на даний час та­кою є середньоринкова ціна молока). Якщо ж мо­локо має жирність вище базисного рівня, то зро­стає і рівень його оплати.

Останнім часом я здаю дуже хороше моло­ко — 4,9-5,1 % жирності, — підключається до розмо­ви Л. Ф. Довбиш, — і от­римую по 3,85-4 гривні за кожен літр молока. Від інших збирачів молока, котрі поки що ще «мота­ються» по нашому сели­щу, я ніколи б таких гро­шей не отримала. Думаю, зовсім скоро й інші влас­ники корів зрозуміють, Що мати справу з нашим сільгоспкооперативом таки вигідно і укладуть договори на співпрацю.

В тому то й перевага сільськогосподарського обслуговуючого коопе­ративу, який почав діяти в нашому районі, що співпраця з ним відбу­вається на чіткій до­говірній основі, а це на­дійний захист кожного молоковиробника. Та й доплата за якість молока теж хороший стимул для людей, — стверджує го­ловний зоотехнік управл­іння агропромислового розвитку райдержадміністраціїЛ.П. Байша.

Переваги сільгоспко- оперативу простежують­ся і в інших аспектах. Ско­риставшись пропозиція­ми Міжнародної благо­дійної фундації «Хайфер Проджект Інтернешнл», сільгоспкооператив має можливість передати в дар від цієї фундації ро­дині, яка має договір на здачу молока, тобто є чле­ном кооперативу, племін­ну запліднену свиноматку. Доглянувши її та отримав- ши приплід, родина на підставі угоди одну свино­матку з усього приплоду, що досягла ваги 100 кг, пе­редає кооперативу. Після її запліднення вона пере­дається вдар іншій родині — члену кооперативу. Як розумієте, цей процес по­вториться і знову знайде своє продовження. Це справді благодійна акція від Міжнародної фундації.

- Днями я привезу в район 10 племінних зап­ліднених свиноматок, пе­редамо їх в дар сім'ям, котрі є членами нашого кооперативу, підкріплює задумане практичними справами виконавчии директор ко­оперативу А.А. Дадікян.

Привабливим для власників корів, які вже є членами кооперативу і які такими стануть у най­ближчому майбутньому, має бути і такий факт. Ро­дина, яка доглядає чоти­рьох і більше корів, отри­мує в дар доїльний апа­рат. Зараз кооператив також працює над тим, щоб впровадити в прак­тику надання ветеринар­них послуг. Причому є цілком реальний варіант, коли членам кооперати­ву ветпрепарати надава­тимуться безкоштовно, а вони оплачуватимуть лише послуги ветлікаря. Цілком реальним є й те, що згодом кооператив зможе налагодити штуч­не запліднення корів.

Отже, перші прак­тичні кроки сільськогос­подарським обслугову­ючим кооперативом «Дадікян» вже зроблені і, відверто скажемо, кроки досить впевнені. До ви- щевикладеного додам, що вже сформовано штат кооперативу, є в ньому і лаборант для визначення якості моло­ка, і ветлікар, і весь інший необхідний на сьогодні персонал. Вигоди співпраці з кооперати­вом очевидні. А значить бути членом кооперати­ву — справа вигідна.

Автор: Родіон МЕЗЕНЦЕВ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту