Наша землячка Валентина Тиха не від доброго життя (як і більшість тих, хто стає заробітчанами в чужих краях) вирішила разом з чоловіком покинути рідну домівку. Молодший син серйозно хворий, в 12 років має цілий «букет» серцевих, неврологічних та шлункових захворювань; обласні лікарі виписують рецепт за рецептом, вартість ліків — в тризначних числах... Доводилося постійно вибирати: лікуватися чи харчуватися, не кажучи вже про те, що й «безкоштовна» освіта зараз влітає в копієчку... Єдиним доходом останнім часом була пенсія, яку отримує хлопчина з втрати годувальника (батько помер, коли молодшенькому з трьох братиків було 3 роки; лікарі говорять, що стрес, пережитий ним від страшної утрати, і спричинив розвиток недуги).
І ось — привабливі об'яви про набір на роботу до Росії чоловіків та жінок, від будівельників до кухробіт- ників. Думка була одна: протягом трьох літніх місяців заробити достатню суму, щоб, як слід, пролікувати сина... По мобільному зв'язалася з жінкою, котра назвалася Тетяною Іванівною Кругловою — представником СПТП «Союз», офіс якого знаходився у підмосковному Сер- пухові. Але в договорі, копія якого залишилася у В.Тихої, роботодавцем значиться «ЗАО «Национальное строительство» з адресою в Москві. Насторожила Валентину Петрівну й відсутність печатки на так званому «трудовому договорі», котрий їм дали підписати. Але ж Тетяна Іванівна запевняла, що всі формальності будуть завершені на місці, куди зобов'язалася сама відвезти їх. До того Ж, зарплатня обіцялася не захмарна (від 8 до 24 тис. російських рублів), але своєчасна, що здавалося цілком реальним та можливим, щоб зібрати грошей. Реєстрація, добре житло й харчування мали бути за рахунок роботодавця.
Першим неприємним сюрпризом став той факт, що коли троє каховчан (Валентина з чоловіком та її подруга) прибули на залізничний вокзал Херсона, Тетяна Іванівна, зустрівши їх, повідомила, що супроводжувати не зможе. За «послугу з підписання договорів» зажадала по 200 гривень з кожного. Коли вони обурилися, бо то були їхні останні гроші на дорогу, адже все пішло на квитки в один бік (відразу по прибуттю обіцялося поселення й аванс), вона погодилася на 100 грн. Намалювала докладну схему, де їх мають зустріти, куди звертатися. Скоротали час розгляданням фото родини та улюбленої онучки «успішної підприємниці» і вислуховуванням її запевнянь, що все складеться якнайкраще.
...Першим «тривожним дзвоником» стало питання зустрічаючого в Тулі співробітника фірми: «І навіщо ви сюди приїхали? Криза! Зарплати затримують й у нас!». Але не повірили, адже на їхні розпитування Т.Круглова запевнила, що платять вчасно обумовлені договором суми. В гуртожиток поселили швидко, ввечері привезли вечерю, але похмурі обличчя сусідів продовжували спантеличувати. А коли роззнайомилися ближче та розговорилися — побоювання підтвердилися. Всі дружно радили повертатися, бо самі бачили лише рідкі подачки «на цигарки» чоловікам. Та й тих чекали, як сонця, і з них відкладали вже 3 місяці, аби тільки назбирати на зворотній шлях... Працювали з шостої ранку й до восьмої вечора. Попереджали: «Не здумайте погодитися на роботу) в ресторані — там зачинять на замок, і будете чистити картоплю для банкетів і пікніків «нових руських» цідобово, з перервою на 2-годинний сон. Там — справжнє пекло!».
...Можна собі уявити, з яким настроєм наступного ранку поїхали наші горе-заробітчани на зустріч з директором того «Союзу»... Зустріла їх заступник директора, і на рішуче питання Валентини Петрівни про розмір і своєчасність зарплатні, та відрізала: «Ви ще не почали працювати, а вже питаєте про гроші!». На пояснення каховчан, що запитують через тривогу від розбіжності між обіцянками посередника і почутим у гуртожитку, вона відразу почала вимагати назвати імена тих, хто це казав. Те ж саме спитав і сам директор, завіряючи, що в нього немає заборгованості. А ще додав: «Жінкам зараз роботи немає». Потім, коли йому не назвали імен «зрадників», заявив, що такі працівники йому взагалі не потрібні. Та й наші заробітчани вже самі вирішили повертатися додому. Але за які кошти? Спочатку директор «великодушно» пообіцяв привезти їм квитки за свій рахунок. Але після нових спроб «витягти» з них імена «бунтівників» і рішучої відмови В.Тихої, їх фактично вижбурнули з гуртожитку. На валізах просиділи цілий день, чекаючи повернення паспортів. А на питання про квитки їм відповіли: «Директор передумав».
Якщо докладно описувати, як їм вдалося, залишившись практично без копійки, повернутися до Каховки — то була б уже ціла пригодницька повість, бо й ночували на привокзальних лавах, без їжі, і ледь не стали жертвами місцевих «гопників», яких привабили їхні великі дорожні сумки (хіба ж вони знали, що там теплий робочий одяг?)... З дякою згадують зовсім незнайомих серпухівчан: черговий міліціонер і попередив про небезпеку, й допоміг розігнати зграю ласих до чужого майна; провідниці електрички поділилися своїм обідом та запропонували довезти безкоштовно до Тули, а директор місцевого відділення банку погодилася на свій паспорт отримати довгоочікувані гроші на квитки від рідні з Петербурга (бо переказ можна було здійснити лише на російський паспорт)... Окрема сумна історія про те, як ще більше похитнулося здоров'я хворого сина Валентини, який тільки й чув з розмов старших братів, що мама й вітчим десь зникли і не телефонують (довгий час по їхньому поверненню він навіть просто на вулицю не хотів відпустити матусю, боячись, що вона знову десь подінеться)...
Ось такі сумні результати: приниження, поневіряння й борги замість заробітку. Але з'явилися нові друзі, хоч і по нещастю, ті українці, хто ще залишився там, та ті, що вже повернулися, пізнавши «смаженого вовка». Всі разом вони не хочуть залишити безкарно безсовісні дії «посередника» — Круглової. Чоловіки навіть із Криму готові приїхати, аби виступити свідками в суді її шахрайства. Валентина подала заяву до міліції, де їй сказали, що ця особа вже давно «на гачку», але раніше виходила «сухою з води». До речі, ображаються на неї і її російські подільники: вони виплачують їй комісійні за завербованих робітників, за укладення «договорів», а вона умудряється брати гроші за це ще й з майбутніх заробітчан... Як сказали працівники правоохоронних органів В.Тихій, її заява передана до Херсонського відділення УМВС України і, начебто, підозрювану вже викликали для давання показань. Що ж буде далі? Подивимось. Дуже хотілося, щоб таке більше не повторилося. Мабуть, немає сенсу звертатися до совісті подібних Т.Кругловій «підприємців». А ось працьовитим землякам варто ще раз нагадати: будьте пильними, не купуйтеся на обіцянки незнайомців, консультуйтеся з юристами, підписуючи документи про наймання на роботу. Адже трудове законодавство ані в Україні, ані в Росії ще ніхто не скасовував.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |