Якщо мешканці району й надалі знищуватимуть лісові насадження, наші нащадки житимуть у пустелі
Полезахисні лісові смуги — насадження, вирощені по межі засіяного поля. Зазвичай вони складаються із трьох або п'яти рядів дерев різних порід. Такі насадження, за словами директора ДП «Новотроїцьке лісове господарство» Сергія ІСАКОВА, котрого ви бачите на знімку, захищають поле від вітру, забезпечують більш рівномірний розподіл снігу, зменшують випаровування вологи з поверхні ґрунту. А ще забезпечують нас киснем і захищають від пилових бур. Проте, нашим нащадкам, як каже Сергій Олексійович, буде непереливки: через яких- небудь п'ять-шість поколінь вони цілком можуть стати мешканцями пустелі.
Лісоруби в законі
Лише заходжу у свій кабінет, ранкову тишу прорізує телефонний дзвінок. Беру слухавку. Телефонує директор лісгоспу С.О. ІСАКОВ:
Доброго ранку! Андрію Олександровичу, сьогодні вночі поблизу Сиваського спіймали двох громадян, які рубали у лісосмузі дерева. Зараз наші працівники їдуть туди, аби оформити протокол. Поїдете з нами?
...Через півгодини лісгоспів- ський „УАЗик», ловлячи на лобове скло грудневих білих „мух», їде в Сиваське. Мої супутники — головний лісничий Новотроїцького лісгоспу Юрій ДМИТРЕВИЧ і головний інженер цього господарства Віталій МІЮЦ. Поки їдемо, Юрій Володимирович розповідає, що в цьому році вже було декілька випадків затримання злодіїв, котрі вирубували дерева у лісосмугах. Як правило, такі факти незаконної вирубки фіксуються на території тих сільських і селищних рад, де залишились базові господарства. Очільники господарств турбуються про високі врожаї, тож охороні лісосмуг надають особливої уваги. Цілодобові чергування організовані й на території агрофірми „Сиваш». Двох лісорубів, до яких ми їдемо, під час нічного чергування затримав єгер ТМР „Сиваш» В'ячеслав ПОПОВ.
Разом з керівництвом господарства та порушниками він чекає нас на території бурта агрофірми. Під'їжджаємо до приміщення вагової. Перше, що бачимо — мотоцикл „МТ» без номерних знаків з причепом, який „під зав'язку» набитий спиляними стовбурами і гілками акацій. „Деревам років 25-30, — тут же на око визначає Віталій Міюц. — Аби в нашій зоні акація стала „повноцінним» деревом, їй потрібне не одне десятиліття». Герой дня, чи то пак, ночі В'ячеслав Попов запрошує нас до приміщення. Там розповідає, що затримані порушники намагались з ним „домовитись», проте їм не пощастило. В'ячеслав Федорович розуміє всю важкість скоєного лісорубами, тож пообіцяв їм відповідь за всією суворістю закону. Тим часом Юрій Дмитревич, розкладаючи бланки документів, сідає за письмовий стіл:
Заводьте порушників!
До кімнати заходять двоє молодих хлопців. Один з них, це добре видно, переживає, у іншого на обличчі — посмішка. Проте, невдовзі веселий настрій мов вітром здуло. Сталось це після того, коли хлопцям розповіли, яке покарання за законом на них чекає. А поки вони „знайомляться» з присутніми у кімнаті. Обидва — місцеві мешканці. Одному 21 рік, не сімейний, працює слюсарем в агрофірмі „Світанок». Інший — молодший за приятеля на 2 роки, одружений, має дитину, безробітний. В один голос запевняють, що дрова необхідні їм, аби обігріти оселі. Проте, місцеві шепочуть на вухо, що дровами хлопці приторговували.
З вас 2342 гривні штрафу, — після недовгих підрахунків відривається від паперів головний лісничий. — Добре нагрілись, правда?
Як обчислюються штрафи
„23 липня 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову N9 665 „Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», — розповідає мені Юрій Володимирович. — На одинадцять років раніше, 20 січня 1997 року, світ побачила постанова уряду № 44 „Про затвердження такс на деревину лісових порід, що відпускається на пні, і на живицю». Відповідно до вимог цих постанов і розраховуються збитки. А ще ж є стаття 65-1 „Знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг та захисних лісових насаджень» Кодексу України про адміністративні правопорушення, де написане наступне: „Знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень вздовж берегів річок, каналів, навколо водних об'єктів, гідротехнічних споруд, на смугах відводу автомобільних доріг, залізниць та інших захисних лісових насаджень — тягне за собою накладення штрафу від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від семи до дванадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».
Від нарахованих 2342 гривень, лісгоспу, якому надані повноваження контролюючого органу, за словами Юрія Дмитревича, не перепаде й дещиці. Частина суми штрафу піде у державний бюджет, частина — до бюджету селищної ради, де скоєно правопорушення.
А ще на лісорубів чекає кримінальна відповідальність. Стаття 245 Кримінального кодексу України вказує, що знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів; вздовж залізниць або інших таких насаджень вогнем чи іншим загально небезпечним способом караються навіть позбавленням волі на строк від двох до п'яти років. Стаття 246 ККУ говорить наступне: „Незаконна порубка дерев і чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, що заподіяло істотну шкоду, а також вчинення таких дій у заповідниках або на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах — карається штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк з конфіскацією незаконно добутого».
Прошу головного лісничого* деталізувати, які дерева можна рубати, а які ні. Відповідає, що рубати не можна жодні. Навіть сухостійні або звалені. Хоч і на половину менший, але штраф ви заплатите і за них. А от хмиз збирати можна. Крім того, що буде чим натопити піч, ви ще й зробите добру справу для лісосмуг. За радянської влади працівників колгоспів та радгоспів, школярів спеціально скеровували на очищення „вітровпорів» від хмизу та бур'янів. Адже саме у такій „підстилці переховуються шкідники полів та деревних порід. „Зараз про цю потрібну справу забули, — сумує Юрій Дмитревич. — Шкідників знищують на полях „хімією». З точки зору фінансів це більш економічно вигідна операція. За наших часів керівники господарств намагаються скоротити кількість агрономічних операцій, аби мати більший зиск. У результаті страждає екологія».
Державні лісосмуги
„За часи незалежності площа лісосмуг на території району зменшилась ледве не вдвічі, — каже директор ДП „Новотроїцьке лісове господарство» Сергій Ісаков. — Виняток — землі агрофірм „Світанок», „Сиваш», „Мир», сільгоспкооперативу ім. В. І. Леніна, чиї керівники справі заліснення приділяють належну увагу». Сергію Олексійовичу, за його словам, незрозуміло, чому, коли вдома немає хліба, господарі не йдуть жати пшеницю в поле, а коли нічим топити, йдуть до лісосмуг. „Якщо купуєте хліб, купуйте й дрова», — закликає директор лісгоспу. Очолюване ним підприємство якраз реалізує соснові дрова. Якщо врахувати їх
же держава переймалась цими проблемами». Доказ тому — постанова Ради Міністрів СРСР і ЦК ВКП(б) дід 20 жовтня 1948 року „Про план полезахисних лісонасаджень, впровадження травопільних сівозмін, будівництва ставків і водойм для забезпечення високих стійких врожаїв у степових і лісостепових районах Європейської частини СРСР», котра була продиктована наслідками страшної посухи 1946 року. Вчені довели, що протистояти посусі можна лише утриманням вологи у ґрунті на якомога довший термін. Нічого кращого, ніж сні- гоутримання і створення запруд для цього не придумано. Але на відкритих полях, незважаючи на всі зусилля по снігоутриманню, 50-80 % талої води скочується у балки. А ось на захищених лісами — 80 % води всотується у ґрунт. Згідно з планом, ріллю було вирішено розділити на прямокутні масиви, обмежені лісосмугами шириною від 6 до 200 м, які до того ж мали виконувати функцію захисту від ерозії. Створювались лісозахисні станції. План передбачав також впровадження травопільної системи землеробства, що її розробили російські вчені В. В. Докучаев, П. А. Костичев і В.Р. Вільямс. За нею частина ріллі у сівозмінах засівалась багаторічними бобовими і мятликовими травами, котрі слугували кормовою базою для тваринництва і природним засобом відновлення родючості ґрунтів.
Виконання плану населення зустріло з ентузіазмом. Обсаджувались деревами верхів'я ярів і' балок,. лісосмугами розділили поля. Незважаючи на морозні зими, жодному з селян не приходило у голову брати до рук сокиру з пилкою та нищити лісосмуги. Збирали хмиз, курай, солому, „шляпки» та стебла соняшника і грілись.
Реалізація плану призвела до того, що в посушливі роки урожайність на обмежених лісосмугами полях була удвічі-втричі вищою, ніж на незахищених територіях. Лісові насадження знижували температуру повітря і швидкість вітру влітку, захищали від згубних суховіїв. Через 20 років після пилових бур 1959 року на полях Ростовської області і Кубані, обмежених лісосмугами, родючий шар збільшився з 40 до 70 см.
Сьогодні розроблені у Радянському Союзі плани реалізуються у США, Китаї, країнах Африки, Західній Європі. Лише називають їх там не сталінським планом перетворення природи, а створенням зелених екологічних каркасів. їм відводять значну роль у зв'язку з можливими наслідками глобального потепління. В Україні, на жаль, все навпаки.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |