Зима зі слизькими дорогами посилює небезпеку травмування, особливо людей із захворюваннями кісток. Достатньо одного необережного руху, щоб на рівному місці отримати серйозний перелом. Системне захворювання скелета — остеопороз — лікарі називають мовчазною епідемією, яка чатує на людей, котрі вчасно не звертали уваги на вразливість кісток і прогресування недуги. Як уберегтися від проблем з опорно-руховим апаратом, ми попросили розповісти лікаря-терапевта клінічної лікарні Суворовського району м. Херсона Миколу ГАЙДАРЖИ.
Миколо Федоровичу, скелет людини називають дуже складною конструкцією.
Так воно і є. І коли при остеопорозґвідбу- вається руйнування кісткової тканини, кістки стають ламкими і навіть за мінімальних навантажень трапляються переломи, люди нарешті починають аналізувати причини, що спровокували хворобу, і лікувати її. На жаль, у цьому свою роль відіграють і лікарі, які своєчасно не звертають уваги на прояви у пацієнта остеохондрозу, остео- артрозу і остеопорозу як супутніх захворювань. А тим часом людина поступово втрачає фізичну активність, і наслідки хвороби з'являються згодом у вигляді переломів. Вони можуть трапитися навіть при витрушуванні ковдри чи потисканні руки. А в сезон зимової негоди травмпункти переповнені постраждалими від падіння внаслідок неміцності кісток. Про хворобу дізнаються переважно ті, хто травмувався, тож остеопороз вважається німою пошестю.
Це хвороба людей певного віку?
Здебільшого страждають особи старшого покоління. Кожна третя жінка після 50 і кожен восьмий чоловік після 60 років мають таку патологію і зазвичай із запізненням звертаються для діагностики або вже після неправильного лікування, яке загострило проблему. Перелом хребта внаслідок остеопорозу посідає третє місце серед причин інвалідності населення. Високою залишається смертність від перелому шийки стегна у жінок, адже в періоді постменопаузи жінка втрачає 3—5% кісткової маси на рік (!).
Які симптоми остеопорозу?
Біль та викривлення хребта, у тому числі з'являється так званий горб удови. Можливі також переломи тіл хребців, стегнової кістки, кісток передпліччя, зменшення зросту, респіраторні та шлунково-кишкові захворювання. Виникають роздратованість, депресія, відчуття тривоги.
Але ж хвороба не виникає з нічого на схилі років?
Хворобу провокує неякісне харчування у дитячому та підлітковому віці: споживання га- зованих напоїв замість молока, зменшення вживання продуктів, які містять кальцій, фаст-фуд. Слід також застерегти від необачного захоплення деякими лікарськими препаратами. Негативно на міцність кісток впливають гормональні, сечогінні та знеболювальні. Навіть якщо вони рекомендовані лікарем, ви повинні добре ознайомитися з інструкцією і зробити для себе висновок способно доцільності застосування. До остеопорозу також призводять паління, зловживання вуглеводами та сіллю, нестача білків.
А які продукти «дружать» зі скелетом, а які шкодять?
Погіршують засвоєння кальцію при надмірному споживанні горіхи та злаки, щавель, смородина. Гірше він засвоюється і при дефіциті в організмі вітаміну Д, фосфору та білків, а також при захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Не на користь кісткам і фізична пасивність: тривале сидіння перед комп'ютером та телевізором, відпочинок лежачи. Фізично здоровій людині достатньо чотирьох місяців лінощів на дивані, аби розвинувся остеопороз. Тож на процес формування кісткової тканини слід впливати з дитинства — збалансованим здоровим харчуванням, активним способом життя. Людям старшого покоління я б рекомендував більше споживати продуктів, що містять» калій, у тому числі лікарські препарати з цим мікроелементом. Однак ні в якому разі не займатися самолікуванням, що може ускладнити проблему,
Які фізичні навантаження протипоказані хворим на остеопороз?
Не можна тренувати хребет різкими нахилами тулуба, робити різких руйв головою, слід уникати вправ на слизьких поверхнях, стрибків та бігу. Заняття лікувальною фізкультурою краще проводити сидячи. І, найголовніше, дослухайтеся до свого організму і не виправляйте «неполадки» в ньому самотужки. Звернувшись до дільничного терапевта, ви отримаєте кваліфіковану консультацію або направлення на дообстеження та діагностику до ортопеда-трав- матолога. Наразі питаннями, що пов'язані з лікуванням остеопорозу як супутнього захворювання, займаються в різних відділеннях медичних установ. В обласній консультативній поліклініці є апарат денситометр, який вимірює щільність кісткової тканини і визначає ступінь розвитку остеопорозу. Тож підійдіть до лікування цього захворювання серйозно.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |