ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Пропозиції пенсійної реформи
17.01.2011 / Газета: Голопристанський вісник / № 2 / Тираж: 2200

Уряд планує реформувати пен­сійну систему за трьома основни­ми напрямками:

перший — запровадження обо­в'язкової накопичувальної систе­ми пенсійного страхування;

другий — обмеження розмірів пенсій та пільг у пенсійному за­безпеченні державним службов­цям, прокурорам, суддям, депута­там та іншим «спеціальним» кате­горіям пенсіонерів;

третій — встановлення належ­них умов пенсійного забезпечен­ня для вчителів, лікарів та праців­ників культури, а також приведен­ня роботи діючої солідарної пен­сійної системи у відповідність до існуючих демографічних та фінан­сових реалій.

Що стосується обов'язкової на­копичувальної системи, то запро­вадження цього рівня пенсійної системи є одним із головних ета­пів пенсійної реформи. Після зба­лансування бюджету Пенсійного фонду частина пенсійних внесків, що зараз сплачується до «загаль­ного котла» солідарної системй, буде перераховуватись на персо­нальні рахунки працівників. Ці кошти належатимуть кожній лю­дині та після досягнення нею пен­сійного віку будуть виплачуватись поряд із державною пенсією. На­копичені за життя кошти також можуть бути успадковані.

Участь у накопичувальній сис­темі братимуть громадяни, які не досягли 35-річного віку. Це пов'я­зано з тим, що для накопичення достатньої суми для виплати на­лежної пенсії, внески необхідно робити досить тривалий час.

Ті ж громадяни, які вже не бра­тимуть участь у накопичувальній системі, отримуватимуть більший розмір пенсії із системи солідар­ної після досягнення пенсійного віку.

Обмеження «спеціальних» пен­сій пропонується почати із встанов­лення їх максимальних розмірів.

Проблема справедливого спів­відношення між мінімальним та максимальним розміром пенсій залишалась не вирішеною з 2008 року. Ситуація, коли при мінімаль­ній пенсії 734 грн окремі посадовці можуть одержувати по 30-50 ти­сяч пенсії на місяць, є неприпус­тимою. Тому уряд пропонує обме­жити пенсії максимальним розмі­ром на рівні 12 мінімальних пен­сій (станом на грудень — 8 808 гри­вень).

Вік виходу на пенсію для чоло­віків — чиновників всіх рівнів, на­родних депутатів, суддів, митни­ків, журналістів, науковців збіль­шується на 2 роки, починаючи з 2013 року.

Зазначені категорії мають пра­во на призначення пенсії на більш вигідних умовах порівняно зі зви­чайними громадянами, тому і пра­цювати мають більше.

Державним службовцям не мож­на буде працювати та одночасно одержувати пенсію. Всі пенсійні виплати будуть проводитись ви­ключно після звільнення.

Для членів уряду, народних де­путатів та всіх чиновників зменшу­ється розмір пенсії з 90 до 80 від­сотків їх заробітної плати і не може перевищувати 12 мінімальних пенсій.

Державні службовці, науковці, депутати, судді вже не матимуть жодної пільги щодо зменшення пенсійного віку. Пенсія признача­тиметься виключно після досягнен­ня чоловіками 65 та жінками 60 років.

Заробітна плата для призначен­ня пенсій державним службовцям, прокурорам, суддям визначатиме­ться не за два останні роки робо­ти перед звільненням, а за 5 років, що дозволить більш справед­ливо визначати розміри пенсій цим особам.

Поступово щороку на один рік буде збільшуватись і необхідна тривалість вислуги років для при­значення пенсій військовим, пра­цівникам міліції, служби безпеки з 20 до 25 років.

Пропозиції реформування солі­дарної пенсійної системи будую­ться на принципі: більше працю­єш — більшу пенсію одержиш.

На сьогодні, для призначення пенсії достатньо мата 5 років стра­хового стажу. Передбачається збільшити необхідний стаж до 15 років. Особи, які не матимуть та­кого стажу, зможуть розраховува­ти на державну соціальну допомо­гу від держави, але не на пенсію.

Зараз ми маємо ситуацію, коли люди зі стажем ЗО років та 5 років одержують майже однакові пенсії. Це відбувається внаслідок вста­новлення до пенсій, призначених при нетривалому страховому стажі, доплати за рішенням Кабінету Мі­ністрів, прийнятому у 2008 році.

Така несправедливість має бути усунута, і ті особи, які мало пра­цювали, одержуватимуть пенсію відповідно до власного стажу.

На сьогодні нормативна трива­лість страхового стажу становить 20 років для жінок та 25 для чо­ловіків. Заходами пропонується збільшити цей стаж на 10 років.

Запропонована зміна порядку обчислення заробітної плати для пенсії дозволить значно скороти­ти диспропорції у розмірах пен­сій, призначених у різні роки. На сьогодні пенсіонерам, які вийш­ли на пенсію до 2008 року, при розрахунку пенсії застосовується середню заробітна плата за 2006 рік (928,81 фн), а тим, що вихо­дять на пенсію у 2010 році, вже за 2009 рік (1650,94 грн). Тобто, маючи однаковий стаж та однако­ву заробітну плату, але призначив­ши пенсії в різні роки, пенсіоне­ри мають різні пенсії, хоча мають одержувати однакові.

Що стосується працюючих пен­сіонерів, то за кожні два роки ро­боти їх страховий стаж для пенсії буде збільшуватись, а заробітна плата може братись або та, що використовувалась при призна­ченні пенсії, або ж з урахуванням відпрацьованих після призначен­ня пенсії років.

Заробіток для обчислення пенсії буде братись тільки за даними персоніфікації, що є у Пенсійно­му фонді. Людям не треба бігати по різних підприємствах та архі­вах у пошуках даних про свою за­робітну плату. Все, що потрібно, вже є в базі.

Пенсійний вік для жінок буде поетапно підвищено протягом 10 років щороку на 6 місяців до 60 років. Мотивом прийняття такого рішення, безумовно, не може бути просте копіювання досвіду європейських країн, у яких вік ви­ходу на пенсію і для жінок, і для чоловіків вже набагато вищий, ніж в Україні. Необхідно виходити, перш за все, з невтішної демогра­фічної ситуації в Україні, яка з кож­ним роком погіршується. Ми має­мо тенденцію до старіння нації, коли кількість осіб працездатного віку зменшується, а непрацездат­ного — зростає.

Якщо допустити ситуацію, коли працюючих буде менше за пен­сіонерів, сама пенсійна система не витримає навантаження і не змо­же виконувати свої зобов'язання.

Поступово підвищуючи вік, пе­редбачається і система компенса­ційних механізмів для жінок. Зок­рема, за кожний рік відстрочено­го виходу на пенсію жінка одер­жить збільшену на 5% пенсію. Тобто, за 5 років відстрочки пен­сія збільшиться на 25%.

Крім цього, уряд пропонує вста­новити для вчителів, лікарів, пра­цівників культури виплату грошо­вої допомоги при виході на пен­сію після досягнення пенсійного віку. Розмір цієї допомоги стано­витиме 10 розмірів пенсій. Фак­тично у такому розмірі одержують в даний час допомогу державні службовці при виході на пенсію.

P.S. Пропонуємо йвам, шановні читачі, долучитися до обговорен­ня пропозицій пенсійної реформи. Висловлюйте своє бачення щодо запропонованих нововведень, які ми обов'язково опублікуємо на сторінках районної газети.

Автор: Людмила РУДЬ, в.о.начальника управління Пенсійного фонду України в Голопристанському районі


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту