ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Пенсійна реформа: проблеми та шляхи вирішення
17.01.2011 / Газета: Високе поле / № 2 / Тираж: 800

Вже не один рік в Україні триває рефор­мування пенсійної системи. Проаналізу­вавши позитивні результати попередніх етапів реформування, стало можливим продовжити ці реформи на якісно новому рівні. І хоча про пенсійну реформу говорять упродовж декількох місяців, чіткого уявлен­ня про те, що саме пропонує влада зміни­ти у пенсійному законодавстві, і як це може вплинути на їх добробут, у громадян на сьо­годні так і не склалося.

Головним і найпоширенішим питанням серед населення залишається підвищення пенсійного віку для жінок та чоловіків. Згідно з Програмою економічних реформ України на 2010-2014 роки передбачаєть­ся поетапне підвищення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років, яке буде вирів­нюватися поступово, з кроком півроку на рік протягом 10 років.

Розподіл пенсійних виплат у Концепції визначено як один з пріоритетів пенсійної реформи.

Щодо пенсійного забезпечення військо­вослужбовців (пожежних та інших служ­бовців), які мають тривалу вислугу років — вони отримуватимуть пенсію в тих же роз­мірах, що й сьогодні. Але основне завдан­ня, яке планується розглянути, — це скоро­чення деяких пільг для усунення можли­вості виходу на пенсію у 30-35-річному віці.

Звертаючи увагу на те, що на сьогодні більшість працівників освіти, охорони здоров'я та працівників культури через низь­кий розмір заробітної плати, а відповідно і пенсії, і після досягнення пенсійного віку продовжують працювати та отримувати заробітну плату і пенсію одночасно, перед­бачається підвищити престижність роботи працівників бюджетної сфери шляхом вип­лати їм одноразової допомоги при виході на пенсію, як держслужбовцям — у розмірі 10 призначених місячних пенсій. Усі запро­поновані зміни для працівників бюджетної сфери не стосуються вже призначених пенсій. Окрім того, законопроектом збере­жено право на пенсію за вислугу років, тоб­то за наявності 25 років спеціального ста­жу призначається пенсія незалежно від віку.

Важливим залишається питання скоро­чення надвисоких пенсій, на що законопро­ектом пропонується встановити макси­мальний розмір пенсії на рівні 12 прожитко­вих мінімумів для осіб, які втратили працез­датність. Ці пропозиції не стосуються гро­мадян, які оформили пенсію до 2011 року.

Соціальна справедливість має перемага­ти і під час перерахунку пенсій.

А щодо спеціальних пенсій, то Пенсійний фонд України вважає, що соціальна спра­ведливість у виплаті таких пенсій полягає не в тому, щоб усі категорії пенсіонерів одержувала однаковий розмір пенсії, а в тому, щоб під час призначення й перера­хунку пенсії до всіх категорій застосовува­ли однакові принципи і підходи.

Встановлення максимального розміру пенсії на рівні 12 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність; збільшен­ня періоду, за який їм враховується заробі­тна плата для обчислення пенсії; зниження максимального відсотка для визначення розміру пенсії — такі суттєві зміни передба­чено встановити для спеціальних пенсій, тобто для суддів, народних депутатів, пра­цівників Національного банку України, мит­ної служби, науковим працівникам, журна­лістам державних та комунальних ЗМІ тощо, а також зазначено, що виплата спеціальних пенсій при продовженні роботи здійснюва­тиметься у розмірі трудової пенсії.

З метою виключення ситуацій, коли пенсі­онери відшукують старі архіви та ліквідовані підприємства, під час оформлення пенсії пе­редбачається заробітну плату враховувати лише за даними системи персоніфіковано­го обліку. У той же час залишиться старий порядок для тих, хто за період з 2000 року не набув достатнього страхового стажу.

Щодо працюючих пенсіонерів інших кате­горій, законопроектом не передбачено будь- яких обмежень у виплаті пенсій (за винятком новопризначених спеціальних пенсій). Вип­лата трудових пенсій працюючим пенсіоне­рам здійснюватиметься повною мірою, не­залежно від розміру заробітної плати.

Зазначена норма поширюватиметься лише на пенсії, які вперше призначатимуть­ся після набрання чинності Закону. Раніше призначені пенсії виплачуватимуться у встановлених розмірах, без будь-яких об­межень. Крім того, слід зазначити, що нові пенсії призначаються з більш високого по­казника середньої заробітної плати і їх пе­ревищення розмірів раніш призначених пенсій вже сьогодні досягає 70%.

Пенсійний фонд ставить перед собою зав­дання, щоб під час пенсійного реформуван­ня кожен пенсіонер отримав якісне обслуго­вування, підтримку і розуміння, яке може бути досягнуто за рахунок сучасного техніч­ного обладнання та інноваційних технологій.

Зауважу, що реформування пенсійної системи, передбачене в Концепції, в усіх її аспектах — від сплати страхових внесків до роботи зі зверненнями громадян — здійснюється в інтересах людей. Адже пен­сійна реформа — це складова соціал0ної роботи, яку здійснюють для підвищення якості життя громадян.

Шановні жителі району! У відділі грошо­вих виплат і компенсацій управління праці та соціального захисту населення змінено номер телефону. За усіма довідками та консультацією звертайтеся за номером 2-17-79.

Також додатково нагадуємо, що прийом громадян здійснюється за попереднім за­писом та за наявності флюорографії.

Автор: Наталя КАРПОВА, головний спеціаліст управління праці та соціального захисту населення


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту