Відтепер кожен українець зможе бути присутнім на засіданнях органів місцевої влади.
Верховна Рада 13 січня ухвалила Закон “Про доступ до публічної інформації”. Цей документ передбачає, що будь-яка інформація, якою володіє чиновник, апріорі має бути доступною для суспільства. Закон дає право громадянам бути присутніми на засіданнях органів місцевого самоврядування.
Ця подія – визначна перемога громадськості. Адже суспільство тепер може вимагати від влади інформації про розподіл бюджетних коштів і так званих публічних фінансів. Попередній закон не давав такого права.
Мерії, наприклад, гектарами розподіляли землю,а ми не могли довідатися, кому вона дістається, і що взагалі відбувається з бюджетами міст. Тепер можна питати органи місцевого самоврядування, куди вони розподіляють бюджети. І це – надзвичайно важливо, тому, що тільки так можна дізнатися, наприклад, від ЖЕКу, куди йдуть наші “платіжки”.
Ви хочете отримати свої 10 соток землі, наприклад, які вам гарантовані законом. Але ніхто в Україні їх не отримував. Чому? Тому що земельні кадастри (яка земля належить громаді) були одним із найбільших секретних документів. А там треба було вписувати, що я, скажімо, хочу 10 соток, але за такою-то адресою. А отримати її було неможливо. Тепер ви маєте право про це запитувати. І таких таємних документів практично не залишиться.
Та швидких кардинальних змін від прийняття закону очікувати не варто. Він вступає в силу через 3 місяці, після підписання Президентом. Але й після цього наші чиновники, за звичкою, намагатимуться всіляко гальмувати нові правила. Будуть спроби відповісти на запити не по суті, будуть намагання приховати інформацію, обмежитися загальними словами. Але відтепер, якщо державний орган упродовж 5 днів не надасть відповіді, ви зможете звернутися до суду і дуже швидко отримати позитивне судове рішення. Закон настільки чітко це все прописує, що не можна уявити собі служителя Феміди, який ризикне винести рішення на користь органу.
Прийнятий закон надає громадянам право здійснювати безпосередній контроль за роботою органів місцевого самоврядування. Відповідно до цього документа люди мають право бути присутніми на засіданнях. Зрозуміло, що це право треба буде відстоювати, але норма та інструменти вже є.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |