Намір держави добудувати Свято-Андріївський кафедральний собор УПЦ у Новій Каховці за рахунок платників податків викликав обурення у парафіян інших релігійних конфесій України
1,54 млн. гривень планується виділити з державного бюджету у 2011 році на завершення будівництва Свято-Андріївського собору, яке було розпочате на початку 1990-х. Інформаційні агенції країни повідомили, що про це сказано в Програмі соціального і економічного розвитку Херсонської області на поточний рік, затвердженій облрадою 29 грудня 2010 року. Значна частина цих коштів мала надійти ще торік. Кабінет Міністрів навіть виділив 1,4 млн. грн. на добудову храму у вигляді субвенції бюджету Новокаховської міськради на безповоротній основі. Проте тоді гроші до міста так і не дійшли через невдоволення парафіян інших релігійних конфесій Херсонщини.
Новина про чергову субвенцію на початку року викликала хвилю обурення в різних регіонах України. Деякі столичні медіа звинуватили владу у лобіюванні інтересів УПЦ. Вони згадали прохання Предстоятеля УПЦ Митрополита Київського і всієї України Володимира відзначити у листопаді 2010-го свій ювілей на «широку ногу» за рахунок українських платників податків, скандали церкви на будівельному ринку, а також звернення Митрополита щодо виділення квот на вивезення українського зерна для дочірньої російської компанії. Навіть у Новій Каховці інформація про державну субвенцію викликала відверте невдоволення частини жителів.
«Краще б за ці кошти добудували Палац культури або збудували басейн чи допомогли знедоленим. А як бути з віруючими інших релігій? Чи держава збирається потім будувати за наш рахунок мечеті та храми інших конфесій?» — говорять у місті.
—Згідно з Конституцією України влада не може займатися справами церкви. До того ж, жодна з релігій не може бути визнаною державою як обов'язкова і єдина, — вважає юрист Ольга Жога. — Свої ресурси держава повинна витрачати на усіх громадян, виходячи з того, хто їх більше потребує, а не з того, до якого віросповідання хтось належить.
Точка зору
«Головне — духовний розвиток суспільства»
Свою думку з цього питання ми попросили висловити міського голову Нової Каховки Володимира КОВАЛЕНКА.
Володимире Івановичу, деякі медіа повідомили, що саме Ви ініціювали питання про добудову собору з держбюджету. Це відповідає дійсності?
Про це я дізнався зі ЗМІ. Жодних звернень з даного приводу з мого боку не було, мені навіть законодавчо це не дозволено. Питання ж будівництва храму для мене є дуже важливим. Адже мораль суспільства і його духовне здоров'я перебувають сьогодні в такому глибокому занепаді, що структури, які займаються духовним вихованням нації, дуже потрібні. Важливо, щоб духовний і культурний аспект набрав пріоритету в розвитку кожної людини. Але, крім моральних чинників, цей храм також зможе стати окрасою нашого міста.
А чи не краще було б отримати ці ж кошти на вирішення нагальних соціальних проблем, на добудову Палацу культури?
Як міський голова я постійно працюю над виділенням коштів на ПК. Наприкінці минулого року на казначейських рахунках вони з'явилися — рівно на 10 хвилин — і повернулися до держбюджету. Проте я маю сподівання, що цього року держава знайде можливість вперше за п'ять років надати таку допомогу.
Щодо коштів на добудову собору, то мені невідомо, хто саме був ініціатором їх виділення. Знаю одне: це не єдиний храм в Україні, $кий планується про- фінансувати з держбюджету. Для мене це є ознакою того, що держава опікується духовним життям своїх громадян. Звичайно,, скільки людей, стільки й думок, але поки проблем у суспільстві буде більше, ніж реальних коштів для їх вирішення, протиріччя залишатимуться.
Ви впевнені, що добудова храму саме Української Православної Церкви допоможе розвитку духовності в місті?
Не тільки духовності, а й єднанню суспільства. Ніколи не забуду, як три роки тому ми відкривали в місті пам'ятник жертвам Голодомору. Тоді з цього приводу було певне протистояння між українськими церквами. Але на відкриття пам'ятника прийшов представник УПЦ і визнав, що такий факт у 1930-х роках в Україні був. Церква зробила крок заради єднання громади.
Сьогодні ж я спілкуюся з представниками усіх 15 релігійних конфесій, які представлені у Новій Каховці, і не бачу між ними якогось великого антагонізму. Не в останню чергу я пов'язую це з відсутністю такого антагонізму з боку основної частини громадян, які є парафіянами УПЦ. Тому всі храми знаходять у нас своє місце і можуть мирно співіснувати на території нашої громади.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |