ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Зустріч з водокористувачами
08.02.2011 / Газета: Трудова слава / № 5 / Тираж: 4714

Районна державна адміністрація організувала і провела зустріч з водокористувачами району, на якій обговорено ряд важливих питань стосовно ефективності зрошення.

Про результати роботи управління за минулий рік і під­готовку зрошувальної системи до нового поливного сезону присутнім розповів начальник Новотроїцького управління водного господарства С. В. Кравчук. У 2010 році сільгоспви­робники району дощували посіви на 46900 гектарах полив­них земель, в тому числі на 136 гектарах земель-супутників і на 466 гектарах, обладнаних крапельним зрошенням. Кратність поливів склала 3,4. Суттєвих проблем з подачею води на поля не виникало, замовлення водокористувачів виконувалася вчасно. Значну частину насосних станцій обладнано електролічильниками, що дозволяє точніше об­ліковувати використану воду.

За подану на поля воду сільгоспвиробники сплатили управлінню водного господарства 3,9 млн. грн., левова частка цих коштів витрачена на реконструкцію насосних станцій та ремонт обладнання.

Ситуація в управлінні складна, але не критична. На по­точний рік доведено фінансування 70 відсотків витрат на заробітну плату, частину трудівників доведеться скорочува­ти. Не забезпечено стовідсоткове фінансування ремонтних робіт.

Зараз всі ремонтні бригади управління задіяні на під­готовці насосних станцій до нового поливного сезону. Основна увага приділяється впровадженню енергозбері­гаючих технологій та запобіганню непродуктивних витрат. Для цього проведено ревізію і часткову заміну засувок, переобладнується електрична мережа на насосних станціях, ремонтуються колектори. Є проблема із заміною трансфор­матора (землі, орендовані ПП «Україна-Дивне»), він вийшов з ладу і не підлягає ремонту. Напрацювання є, до початку поливного сезону плануємо з цим упоратися.

Власні пропозиції стосовно ціни за подачу води у 2011 році управління сформувало, зараз вони розглядаються Державним агентством водних ресурсів. Можливо, будуть внесені корективи, тому Сергій Васильович не озвучив кон­кретної цифри, хоча це й цікавило водокористувачів.

Були у присутніх питання по роботі кількох насосних станцій. С. В. Кравчук запропонував керівникам зустрітися на насосних з керівництвом та інженерно-технічними пра­цівниками управління і там узгодити їх.

Претензій щодо роботи управління водокористувачі не висували, сільгоспвиробники і зрошенці району знаходять спільну мову.

Начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації А. В. Мельник зупинився на питанні ефективності використання зрошуваних земель. Уряд по­ставив перед сільгоспвиробниками завдання удвічі збіль­шити обсяги виробництва валової продукції. У нашій зоні нестабільного землеробства забезпечити виконання його можна лише з допомогою зрошення.

Андрій Васильович навів такі красномовні факти: у се­редньому пй району торік на богарі отримано урожайність озимої пшениці 16,8 ц/га. При цьому витрати господарств на виробництво зерна на 1 гектарі складали 1,8-2 тис. грн., закупівельні ціни на зерно становили 1,5 тис. грн. за тонну. Чистий прибуток з гектара богарних посівів становив 500 — 700 грн.

А ось на поливних землях середня урожайність озимої пшениці склала 34,8 ц/га, витрати на виробництво про­дукції на 1 га — 2,8 тис. грн., а чистий доход — 2,4 тис. грн. Однак є в районі господарства, де кожен гектар посівів забезпечував по 60 центнерів зерна. При цьому витрати на виробництво збільшувалися у 1,5 рази, а чистий при­буток — більш як удвічі.

Незаперечне дотримання технології, високої культури землеробства — ось шляхи підвищення урожайності, а відтак — і ефективності господарювання, зазначив А. В. Мельник. Він також нагадав сільгоспвиробникам про «нові правила гри»: необхідно замовити проекти землеустрою та працювати відповідно до них.

Менеджер фірми «Imperial Agro» Є. О. Горденко запро­понував сільгоспвиробникам послуги з переобладнання дощувальних машин та поставки імпортної дощувальної техніки. Пропозиції сільгоспвиробників зацікавили, а ось ціна — збентежила, адже за переобладнання однієї дощу­валки треба викласти від 4 до 7 тисяч доларів. А вартість імпортної дощувальної машини взагалі «підйомна» лише для крупних виробників. У районі є сільгоспвиробники, які вже переобладнали «Фрегати» дощувачами «Сеннингер», матеріал з досвіду читайте в одному з наступних номерів газети.

Найбільше питань присутніх і палку полеміку викликало у присутніх питання надання послуг з транспортування води комунальним підприємством «Факел». Але воно настільки важливе, що заслуговує окремої розмови.

Автор: -


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту