Районна державна адміністрація організувала і провела зустріч з водокористувачами району, на якій обговорено ряд важливих питань стосовно ефективності зрошення.
Про результати роботи управління за минулий рік і підготовку зрошувальної системи до нового поливного сезону присутнім розповів начальник Новотроїцького управління водного господарства С. В. Кравчук. У 2010 році сільгоспвиробники району дощували посіви на 46900 гектарах поливних земель, в тому числі на 136 гектарах земель-супутників і на 466 гектарах, обладнаних крапельним зрошенням. Кратність поливів склала 3,4. Суттєвих проблем з подачею води на поля не виникало, замовлення водокористувачів виконувалася вчасно. Значну частину насосних станцій обладнано електролічильниками, що дозволяє точніше обліковувати використану воду.
За подану на поля воду сільгоспвиробники сплатили управлінню водного господарства 3,9 млн. грн., левова частка цих коштів витрачена на реконструкцію насосних станцій та ремонт обладнання.
Ситуація в управлінні складна, але не критична. На поточний рік доведено фінансування 70 відсотків витрат на заробітну плату, частину трудівників доведеться скорочувати. Не забезпечено стовідсоткове фінансування ремонтних робіт.
Зараз всі ремонтні бригади управління задіяні на підготовці насосних станцій до нового поливного сезону. Основна увага приділяється впровадженню енергозберігаючих технологій та запобіганню непродуктивних витрат. Для цього проведено ревізію і часткову заміну засувок, переобладнується електрична мережа на насосних станціях, ремонтуються колектори. Є проблема із заміною трансформатора (землі, орендовані ПП «Україна-Дивне»), він вийшов з ладу і не підлягає ремонту. Напрацювання є, до початку поливного сезону плануємо з цим упоратися.
Власні пропозиції стосовно ціни за подачу води у 2011 році управління сформувало, зараз вони розглядаються Державним агентством водних ресурсів. Можливо, будуть внесені корективи, тому Сергій Васильович не озвучив конкретної цифри, хоча це й цікавило водокористувачів.
Були у присутніх питання по роботі кількох насосних станцій. С. В. Кравчук запропонував керівникам зустрітися на насосних з керівництвом та інженерно-технічними працівниками управління і там узгодити їх.
Претензій щодо роботи управління водокористувачі не висували, сільгоспвиробники і зрошенці району знаходять спільну мову.
Начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації А. В. Мельник зупинився на питанні ефективності використання зрошуваних земель. Уряд поставив перед сільгоспвиробниками завдання удвічі збільшити обсяги виробництва валової продукції. У нашій зоні нестабільного землеробства забезпечити виконання його можна лише з допомогою зрошення.
Андрій Васильович навів такі красномовні факти: у середньому пй району торік на богарі отримано урожайність озимої пшениці 16,8 ц/га. При цьому витрати господарств на виробництво зерна на 1 гектарі складали 1,8-2 тис. грн., закупівельні ціни на зерно становили 1,5 тис. грн. за тонну. Чистий прибуток з гектара богарних посівів становив 500 — 700 грн.
А ось на поливних землях середня урожайність озимої пшениці склала 34,8 ц/га, витрати на виробництво продукції на 1 га — 2,8 тис. грн., а чистий доход — 2,4 тис. грн. Однак є в районі господарства, де кожен гектар посівів забезпечував по 60 центнерів зерна. При цьому витрати на виробництво збільшувалися у 1,5 рази, а чистий прибуток — більш як удвічі.
Незаперечне дотримання технології, високої культури землеробства — ось шляхи підвищення урожайності, а відтак — і ефективності господарювання, зазначив А. В. Мельник. Він також нагадав сільгоспвиробникам про «нові правила гри»: необхідно замовити проекти землеустрою та працювати відповідно до них.
Менеджер фірми «Imperial Agro» Є. О. Горденко запропонував сільгоспвиробникам послуги з переобладнання дощувальних машин та поставки імпортної дощувальної техніки. Пропозиції сільгоспвиробників зацікавили, а ось ціна — збентежила, адже за переобладнання однієї дощувалки треба викласти від 4 до 7 тисяч доларів. А вартість імпортної дощувальної машини взагалі «підйомна» лише для крупних виробників. У районі є сільгоспвиробники, які вже переобладнали «Фрегати» дощувачами «Сеннингер», матеріал з досвіду читайте в одному з наступних номерів газети.
Найбільше питань присутніх і палку полеміку викликало у присутніх питання надання послуг з транспортування води комунальним підприємством «Факел». Але воно настільки важливе, що заслуговує окремої розмови.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |