Аналітикою щодо якості проведених капремонтів багатоквартирних будинків у Херсоні перейнялися громадські організації. Що і як ремонтують в обласному центрі за кошти міського бюджету, виділені на капітальне латання дірок в житловому господарстві, дедалі більше хвилює городян. Адже процес визначення списку об'єктів, обсяги виділення коштів та ефективність їх освоєння залишаються не те що непрозорими, а й інколи мутними. Ініціатори проекту — громадські організації «За майбутнє Херсона», Причорноморський центр політичних та соціальних досліджень і облорганізація КВУ — запросили на круглий стіл у прес-клуб «Новий день» для спільного обговорення проблеми депутатів, керівників фракцій та комісій міської ради, очільників об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) і безпосередньо міського голову. Втім, місце для запрошеного Володимира Сальдо так і залишилося незатребуваним, а от обговорення проблеми видалося жвавим.
Щорічно з бюджету виділяється мізерна частина від реальної потреби в коштах на капремонти багатоповерхівок (5—8%). А тим часом зношені за кілька десятків років тепломережі, комунікації водопостачання і відведення, ліфти та дахи не дають спокійно жити мешканцям квартир. У стані повного авралу жильці, дочекавшись нарешті виділених за стільки років терпіння довгоочікуваних коштів, хапаються за ремонтників, як за рятівників. Часто-густо їм достеменно невідомо ні скільки грошей виділено на їх будинок, ні скільки з них закладено в кошторис на ремонт і чи повністю освоєні ті суми, ні з кого після виконаних робіт вимагати гарантій на них. Адже не факт, що навіть капітально відремонтований дах після першої ж зливи не протече на мешканців верхнього поверху. А такі казуси частенько трапляються.
Політика уряду до 2015 року повністю передати житловий фонд на відкуп ОСББ викликає зустрічний опір — об'єднання співвласників для початку наполягають на проведенні першого капремонту за бюджетні кошти, а вже потім погодяться на взяття об'єкта під свою опіку. Судячи з обсягів виділення на це коштів і реальних потреб, процес затягнеться не на два, і навіть не на 20 років. Громадськість б'є на сполох, що гроші використовуються не прозоро,, об'єкти вибираються упереджено, підрядники виграють тендери не в чесній конкурентній боротьбі, а звітів про освоєння асигнувань, як і доказів їх цільового використання, дочекатися вдається вряди-годи. До речі, експерти, які готували аналітичний звіт для круглого столу, офіційну інформацію теж отримали з кулуарних джерел. Про те, куди використані капремонтні кошти і в яких реально обсягах, достеменно невідомо іноді навіть самим депутатам. Деякі суми взагалі випадають зі звітів, і закрадається закономірний сумнів, чи існували вони взагалі? Це породжує підозри в махінаціях.
Щодо якості виконуваних на об'єктах робіт, то позитивну оцінку їм давала лише половина опитаних жильців, решта скаржилася або констатувала той факт, що самотужки мусили щось переробляти за власний кошт. 94% з опитаних нарікали в цілому на непрозорість процедури розподілу та використання коштів. Формування списку першочергових об'єктів, що потребують капремонтів, начальник Державної житлово-комунальної інспекції в області Володимир Миколаєнко взагалі називає таємницею за сімома печатями. Мовляв, міськвиконком «тасує» його на власний розсуд, подеколи замінюючи старі аварійні житлові будинки збудованими в 1990-х. На жаль, якість виконаних робіт держінспекція контролює тільки у випадках, коли на об'єкти використовувалися гроші з Держбюджету по лінії профільного міністерства. Чимало слів обурення на існуючу хибну вже сталу систему використання багатомільйонних бюджетних асигнувань на ремонти в ЖКГ звучали і з вуст присутніх депутатів міської ради.
За словами представників громадських організацій, роблячи детальний аналіз ситуації в цій сфері, вони передусім мали на меті не схопити когось на гарячому і звинуватити в розбазарюванні казенних коштів, а дбпомогти громаді навести лад у сфері, яка безпосередньо стосується умов життя городян.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |