Громадських організацій у Херсоні вистачає. Інша справа, що працюють вони з різною віддачею. Між тим, надії на них покладаються великі
Без перебільшення, цікавою видалася перша міжнародна публічна дискусія «Експертиза закордонних трансформацій». Відбулася вона у рамках спільного проекту благодійного фонду «Open Ukraine» та Міжнародного фонду «Відродження» і присвячувалася внеску Європейського Союзу у розбудову громадянського суспільства.
Як зауважив у своєму виступі виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький, ЄС — це не лише економічне та політичне об'єднання, а конгломерат держав з добре розвиненим громадянським суспільством. І саме третій сектор, на його думку, може наблизити Україну до підписання Угоди про асоціацію. «Вірю, що завдяки нашим спільним зусиллям до кінця нинішнього року вдасться пришвидшити процес євроінтеграції України», — наголосив він.
Водночас голова представництва Європейського Союзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра запевнив, що ЄС й надалі фінансово та організаційно підтримуватиме розвиток третього сектору в Україні, який, на думку дипломата, є індикатором збереження демократичних засад у суспільстві в перспективі європейської інтеграції нашої держави. «Саме через громадські організації ми можемо відчути пульс громадянського суспільства в Україні», — зазначив Тейшейра.
. Однак під час дискусії всі погоджувалися з тим, що нинішній вплив громадських організацій на інтеграційний процес України до ЄС надзвичайно малий. Причин, на думку експертів, декілька. Найголовніша — низький рівень співпраці третього сектору та влади. «Ми не бачимо активного розумного та відкритого діалогу між громадськими організаціями й урядом. Ті кроки, які зараз здійснюються, нас не задовольняють», — повідомив Євген Бистрицький.
А от на думку керівника громадської організації «Центр ІІА» Олега Рибачука, в українських реаліях єдиною ефективною схемою співпраці з владою може бути принцип батога й пирога. «Якась частина суспільства повинна з вилами стояти біля влади, а решта — пропонувати конструктивний діалог, — вважає він. — Скажімо, вже були спроби прийняти закон і обмежити діяльність громадських організацій. Пішли масові протести, реакція громадськості та європейських структур. Влада швиденько це питання згорнула».
Досвідом реформ та трансформацій з учасниками дискусії поділилися Ігор Бандовіч (Сербія), Ася Кавракова (Болгарія), Павол Демеш (Словацька Республіка), Левент Коч (Туреччина).
— Пам'ятайте, розвиток громадянського суспільства та громадських організацій як його ключових провідників потрібен більшою мірою самій Україні, а не ЄС, — підкреслив у своєму виступі Павол Демеш. — Тому, аби уникнути викривлення інтересів та певного лобі Євросоюзу в українському середовищі, Україна повинна ди- версифікувати джерела донорської підтримки третього сектору. Побудуйте свою роботу і свої проекти так, аби ви могли брати гроші й у ЄС, і в СІІІА...
Між тим, чимало представників українського громадського сектору вважають: гроші громадським організаціям повинні давати українська держава й український бізнес. Будь-яка інша фінансово-технічна допомога має становити значно меншу частку.
Тим часом, за інформацією Олега Рибачука, влітку нинішнього року Європейський Союз розгляне чергову програму підтримки третього сектору в Україні.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |