Розмова з нововолодимирівським сільським головою видалася напрочуд цікавою. Вона не обмежилася тільки питаннями, які стосуються роботи керівника територіальної громади. Відрадно, що Микола Миколайович вперше розповів про свою родину, друзів, висловив свої погляди на сучасне життя.
Отжє, знайомтеся. Микола Шинкарюк — втретє обраний сільським головою. Йому цього місяця виповнюється 50 років. За фахом — вчений-агроном. Закінчив аспірантуру за спеціальністю «агрохімія». Він — магістр державного управління Одеського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України.
Працював головним агрономом, головою КСП «Світанок», менеджером з маркетингу Південного Регіону компанії «Райз», а з квітня 2002року — головою Нововолодимирівської сільради. Одружений, виховує двох синів.
Миколо Миколайовичу, Ви вже маєте певний досвід сільського голови. До Вашої територіальної громади входять три села. Чи встигаєте охопити такий величезний орбсяг роботи?
Сільським головою обраний у 2010-му році втретє. Дійсно, до складу Нововолодимирівської сільради входять три населених пункти: Нововолодимирівка, Зе- ленотропинське, Сліпушинське, розташовані одне від одного на відстані близько семи кілометрів. Проблемою залишається те, що люди, зокрема пенсіонери, із Зе- ленотропинського та Сліпушинсь- кого не одержують якісні соціальні послуги. Бо проживають на великій відстані від центральної садиби, де розміщені основні об'єкти соціальної сфери. Це — школа, амбулаторія, дошкільний навчальний заклад, пошта, будинок культури, аптека. Але є й інші проблеми. Такі сільські ради, як наша, котрі об'єднують два-три села знаходяться у дуже скрутному фінансовому становищі. Чому? На мою думку, не правильно розподіляються міжбюджетні трансферти, дотації. Розподіл враховує тільки загальну кількість населення, а не кількість населених пунктів та кількість об'єктів соціальної сфери. Скажімо, на території нашої
сільради є три населених пункти і одинадцять об'єктів соціальної сфери: адмінбудівля сільради, Нововолодимирівський будинок культури, Нововолодимирівський ДНЗ «Калинка», Нововолодимирів- ська амбулаторія загальної практики сімейної медицини, Нововолодимирівська бібліотека, Новово- лодимирівська ЗОШ, аптека, пошта, Зеленотропинський сільський клуб, Зеленотропинський ДНЗ «Берізка», Зеленотропинська бібліотека, Зеленотропинський ФАП, Сліпушинський сільський клуб, Сліпушинський ФАП.
Всі ці об'єкти — життєво необхідні, аби надавати якісні послуги населенню. Звичайно, якщо йти шляхом оптимізації, то частину цих послуг можна перенести у район.
Спланувати роботу важко, хоч і проводимо виїзні прийоми громадян згідно з графіком. Надто часто викликають нас до району. Це теж позначається на роботі. Спланував одне, а робиш інше. Встигати скрізь не вдається. Але радію тому, що є співпраця з апаратом сільської ради, депутатським корпусом, членами виконавчого комітету та активом територіальної громади. Особливо допомагають ті, хто пройшов школу керівників ще в радянські часи. Я щиро вдячний Яковенко П.О., Туркаєнку М.Г., Риженко М.О., Верлатому М.Ф., Садовому К.О., Малюк A.M., Соценко Т.М., Сібаро- вій Н.В., Дудченко Л.Л., Риженку 1.1., Васильченко В.М., Перовій Г.М., Воліченку В.О., Пашковській В.В., Свиридовій В.А., Кобзарю В.А., Соценку П.К., Лі Г.А. Щире спасибі цим людям і всім тим, хто турбується про нашу територіальну громаду. Якщо хтось думає, що сільському голові живеться легко, той помиляється. Катастрофічно невистачає часу на родину і на відпочинок.
З Ваших слів зрозуміла, що свою роботу ретельно плануєте. А хто контролює виконання запланованих заходів? і як Ви розподіляєте роботу в апараті сільської ради?
Коли працюєш за сталою системою, а я переконаний, що вона у нас відпрацьована добре, бо планується робота виконкому, сільради, апарату, і моя особисто, тоді можна очікувати на позитивні результати. Без планування роботи на кожен день, тиждень, місяць, рік, уявити ефективну роботу сільського голови неможливо. Треба визначити пріоритети у роботі, головну мету, заради яких працюєш. Інакше можна загубити-- ся у повсякденному вирі турбот і проблем.
Контроль за виконанням заходів покладається на членів виконкому та голів постійних депутатських комісій сільради. Вони періодично звітують про роботу. Якось я зробив аналіз рішень виконкомів та сесій сільради і зрозумів: аби ми виконували усі раніше прийняті рішення стовідсотково, то нових не треба б було приймати мінімум п'ять років.
Щопонеділка, о 8 годині ранку, проводимо апаратні наради. На них аналізуємо роботу за минулий тиждень і плануємо на наступний.
А взагалі, кращим контролером нашої роботи є територіальна громада. Якось, вітаючи випускників школи, пообіцяв, що навчальний рік розпочнемо зі шкільним автобусом. Відтоді спокою не було нікому. Довелося вирішувати питання з районною радою і районною державною адміністрацією. Заді- яні були сільські депутати, виконком, батьківський комітет, і ми добилися того, що перший у районі автобус за загальнодержавною програмою «Шкільний автобус» був вручений Нововолодимирівський ЗОШ.
Тоді я добре засвоїв прислів'я: «Слово — не горобець, вилетить — не вернеш». Пообіцяв щось людям — треба виконувати.
Миколо Миколайовичу, виборці говорять, що депутати багато обіцяють, а коли приходять до влади, про все забувають. Ваші сільські депутати ходять тільки на сесії чи виявляють ініціативу та активність у громадських справах?
Депутатський корпус — це представники територіальної громади. Вони виконують свої передвиборчі програми та обіцянки. Наші депутати активно включилися в роботу. Своє «бойове хрещення» і випробування на зрілість пройшли молоді депутати (обрані вперше) під час проведення Дня села. Відзначилися Скаковець Н.П., Андрієць С.І., Форосенко З.А., Манзик О.Д. Отже, виборці не помилились. На жаль, депутати Монастирліу С.Г., Мошкін Андрій, Безпалий М.П. не змогли провести захід, а люди їхніх округів були налаштовані на свято. Добрі слова звучать і про інших. Серед них: Вовкодав С.О. Мензатова О.Г., Пліговка С.А., Мельниченко A.M., Шиліна Л.М., Мошкін В.А., Пелих Г.М. Депутати Вовкодав С.О. і Мензатова О.Г. одержали премію за перше місце і на ці кошти -придбали новорічні подарунки для дітей своїх округів. Хочу відзначити і активність депутата Лі Д.В. від виборчого округу №16 зі Сліпушинського.
Найбільше моє бажання, аби депутати постійно булі причетні до життя територіальної громади, активно працювали у комісіях і на округах, вирішували вс; актуальні питання. Головне, щоб народні обранці усвідомили одну істину: крім нас самих ніхто не буде наводити порядки в селах.
Хто Вас найбільше підтримує у роботі?
Коли я дізнався, що втретє став сільським головою, то був зворушений і вдячний своїй громаді. Вже не перший рік зі мною працює команда однодумців. Це молоді, досвідчені, професійні люди. Вони відповідально ставляться до роботи: секретар сільради Андрієць С.І., головний бухгалтер сільради Шиліна Л.М., спеціаліст із земельних питань Форосенко З.А., начальник ВОС Дробот Ю.А., спеціаліст з бухгалтерського обліку Скаковець Н.П.. Допомагають також голова ветеранської організації Соценко Т.М., працівники культури Лі Д.В., Калініна О.Ю.,Чернуцька М.В., дільничний інспектор Риженко В.М., заступник з виконавчої роботи Андрієць М.Г., члени виконкому Купчик В.І., Мірошниченко В.П. У команди одна мета: працювати для людей.
А. кол и існує тандем тісної праці, то, як кажуть, гуртом і діло спориться. За останні роки зроблене немало, і як визнання за роботу — перше місце в категорії серед громад Херсонської області та премія ЗО тисяч гривень. Рішенням сесії сільради ці кошти ми використали на придбання паркану і сьогодні вже зробили огорожу в ДНЗ «Берізка» у Зеленотропин- ську, завезли паркан до ДНЗ «Ка1- линка» у Нововолодимирівці. Хочемо також встановити паркан на цвинтарі в Зеленотропинську. Зупинятись на досягненому не будемо. Завоювати звання «Краща сільська рада» в області важко, проте важче буде втриматись у переможцях.
Миколо Миколайовичу, Ваші колеги, сільські голови, обрали Вас старостою. Які колективні заходи Ви плануєте? і чи є порозуміння серед досвідчених сільських голів і тих, хто долучився до цієї роботи після 31 жовтня 2010 року?
- Колеги виявили мені довіру і очікують від мене конкретних дій. Сьогодні є над чим працювати: формування і виконання бюджету сільрад, організація роботи житлово-комунальних господарств, зайнятість населення, профілактика злочинності, реформування медичної галузі на селі, використання природних ресурсів. І це далеко не все.
Проводимо спільні заходи, які згуртовують усіх керівників територіальних громад. Але переконався, що спілкування у неформальному режимі дає інколи більшу користь.
Є співпраця і порозуміння із Самойленко Т.І. — новозбур'ївським сі'льським головою, яка багато часу віддає служінню людям. Її порада, тепле слово завжди ідуть від душі. Безвідмовною, простою, щирою, доброю і відкритою є геройський сільський голова Богдан Л.Є., постійно піклується про людей села. Взірцем у роботі є Засіченко Л.В. — чорноморський сільський голова, Вакуленко А.П.- долматівський сільський голова, Чухрай О.І. — великокардашинський сільський голова, Кравчик С.П. — круглоозерський сільський голова. Ми всі у захопленні від роботи Бурака М.І. — бехтерського сільського голови. На посаду прийшов справжній господар. І вже зробив стільки роботи, що деякі сільські голови і за всю свою каденцію цього не роблять. Почав він з капітального ремонту доріг, освітлення вулиць, зробив внутрішній ремонт сільради, організовує масові заходи і свята.
Простежується активність у роботі новофедорівського сільського голови Руденка С.В., добропільського сільського голови Зуденкова С.І., краснознам'янського сільського голови Білої В.Г., чулаківського сільського голови Корольової С.В.
У нас започатковано такий захід, як «День голови», що проводиться один раз на місяць. Під час цієї методичної наради ми навчаємося, можемо одержати консультацію з будь-якого питання.
Крім того, за ініціативи голови обласної ради Пелиха В.Г., рішенням обласної ради заснована Рада сільських голів при обласній раді. Мені надана честь представляти там територіальну громаду Голо- пристанського району.
Давайте зупинимось на темі: сільський голова і виконавча гілка влади. Як Вам працюється з керівниками районної влади, зокрема, — районної державної адміністрації?
Сьогодні говорити окремо про співпрацю з виконавчою гілкою влади було б не коректно, тому що нам, сільським головам, приємно працювати, коли на рівні району ми бачимо співпрацю і тандем двох гілок влади. Як виконавчої, яку очолює голова районної державної адміністрації Морев О.О., так і представницької, яку очолює голова районної ради Попов Г.В. Це не лестощі на адресу очільників району. Є робота заради єдиної мети — підвищення добробуту Голопристанської територіальної громади. Особисто по собі знаю, що питання, з якими ми, сільські голови, звертаємося до районних керівників, ніколи не залишаються поза увагою. Вони не сперечаються (як це є в ряді інших районів), хто з них розумніший чи авторитетніший, хто головніший чи добріший. Вони прислуховуються до ініціативи знизу і вимагають активності від керівників територіальних громад.
У нас налагоджена тісна співпраця з виконавчою гілкою влади.
Хочу сказати добрі слова про голову райдержадміністрації Морева О.О.. Він прийшов працювати на Голопристанщину з командою однодумців: Олексюком О.В., Куркотіловим О.П. У них стільки енергії, задумів, рішучості... Ці люди працюють за принципом: «За словом — справа», і мені це імпонує. Нашій сільраді райдержадмі- ністрація допомогла придбати для ДНЗ «Берізка» електроплиту, працівникам ФАПу у Зеленотропин- ську і Сліпушинську — велосипеди. Зараз вирішуємо питання про відкриття другої групи ДНЗ «Калинка» у Нововолодимирівці. Голова РДА підтримує ініціативних сільських голів. Спокою нам не дає, бо сам постійно у справах. Енергійний, рішучий, відповідальний. Таким і повинен бути керівник району.
Зараз стало модно говорити про меценатство. Кому жителі Вашої територіальної громади можуть подякувати за надану допомогу?
Це люди, яким не байдуже майбутнє нашої територіальної громади. Андрієць М.Г. — головний агроном і Яковенко А. В. — головний інженер ПП «Трипілля Агро Плюс», член виконкому Купчик В.І., який допомагає як спеціаліст-будівель- ник і вкладає власні кошти в розвиток територіальної громади. Щире спасибі приватним підприємцям. Це сім'ї Мензатова О.Г., Кириленко М.І., Кириленко Н.В., Пелих В.Л., Пелих Г.М., Дуки О.Г., Мищенко О.А., Кальонової Л.і. Не забувають про громаду фермери: Туркаєнко М.Г., Балабан А.П., Гурнак В.Г., Мірошниченко В.П., Лі Д.В. та одноосібники Бондар В.І., Квач І.П.
Спонсорами футбольної команди «Солдатське» є жителі Херсона Лактіонов О.В, Дудченко В.М., мешканці району Монюк С.Я., Бритвін М.В., Риженко В.І.,Ри- женко 1.1.
Шкодую, що на території громади немає великих базових господарств і по-доброму заздрю Долматівці, де таке господарство є — СВК імені Горького.
Як Ваші рідні ставляться до Вашої роботи? Ваш дім є надійним тилом?
Постійна супутниця мого життя — дружина Світлана. Вона щодня на передовій. Часто-густо бере домашні справи на себе, бо я, як завжди, зайнятий громадською роботою.
Можу з гордістю сказати, що мій дім — моя фортеця. Маю двох синів — Олександра і Сергія. Вони з розумінням ставляться до моєї роботи, підтримують у важкі хвилини, дають інколи цінні поради.
У 2002 році мене висунули кандидатом на посаду сільського голови, а я тоді працював менеджером Південного Регіону фірми «Райз» і тільки на вихідні приїжджав додому. Ті, хто підтримав мою кандидатуру, заявили, що сім'я повинна проживати разом. Так я і став сільським головою, дякуючи мудрому рішенню громади, яка об'єднала нашу родину.
Сьогодні щире спасибі висловлюю рідному брату Віталію і сестрі Наталії Черняк. Вони завжди готові підставити плече у скрутні хвилини.
І останнє. У Вас є можливість звернутися через газету до своїх виборців і в цілому до жителів району.
Я хочу подякувати виборцям за підтримку і високу довіру втретє очолити Нововолодимирівську територіальну громаду. Хотів би усім голопристанцям сердечно побажати здоров'я, людяності, прекрасної «погоди» у ваших домівках, щирих і добрих друзів, віри у щасливе майбутнє нашої квітучої і неповторної Голопристанщини, сонячної Херсонщини і неньки України.
Робіть людям добро, допомагайте один одному, бажайте сусідові благополуччя, частіше посміхайтеся і дякуйте Богові за кожні хвилини вашого життя. Бо життя — це диво. Насолоджуйтесь ним.
Дякую Вам за розмову. Зичу і Вам, і Вашій родині, і всій Но- воволодимирівській територіальній громаді миру, спокою і добробуту.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |