Значна частина водокористувачів сприйняла «в штики» рішення районної ради щодо обов'язкового укладення договорів про надання послуг з транзиту води комунальним підприємством «Факел»
Не дивуйтесь такій назві матеріалу — це не метафора і не оціночне судження. Мова дійсно піде про трубу., вірніше — про труби: меліоративні, якими подають поливну воду на поля і навколо яких вкотре спалахнули пристрасті. На цей раз — на нараді районного керівництва з водокористувачами.
ЩОДО ВЛАСНОСТІ МЕЛІОРАТИВНОЇ МЕРЕЖІ
Після введення в експлуатацію зрошення меліоративна мережа, прокладена по території району, повністю належала державі. За кілька років частину її (внутрігосподарську мережу) передали на баланс колективних сільгосппідприємств. Саме вони стали утримувати і обслуговувати її.
У період реформування АПК меліоративна мережа перейшла до господарств- правонаступників. Однак з часом значна частина новоутворених сільгосппідприємств була ліквідована. Через недосконалість законодавства їх внутрігосподарські меліоративні мережі виявилися практично безгоспними. Саме на цей період припадають найбільш кричущі факти незаконного демонтажу та розкрадання меліоративних труб.
Щоб припинити це неподобство, Новотроїцька районна рада (до речі, першою в області) прийняла рішення про передачу внутрігосподарської меліоративної мережі до комунальної власності територіальних громад району. А оскільки закон передбачає обов'язкову постановку комунального майна на баланс, внутрігосподарську мережу передали комунальному підприємству «Факел», створеному районною радою.
Тривалий час «Факел» фактично не займався ніякою господарською діяльністю стосовно меліоративних мереж. Адже навіть для того, щоб організувати охорону майна, потрібні кошти. У штаті підприємства і до сьогодні лише один працівник — керівник, який навіть заробітну плату не отримує. Тим часом стан внутрігосподарських систем не може не викликати занепокоєння. Вони старіють, зношуються і потребують відновлення.
- Якщо залишити ситуацію без змін, через 10 років район може втратити зрошення, що згубно позначиться не лише на роботі сільгоспвиробників, але й на життєдіяльності усієї територіальної громади, — зазначив на нараді голова райдержадміністрації П. М. Збаровський. — Саме тому було запропоновано встановити для водокористувачів плату за транзит дніпровської води, яка подається для зрошення посівів Новотроїцьким управлінням водного господарства по внутрігосподарській мережі у розмірі 1,8 копійки за кубометр води. Більша частина зібраних коштів (75 відсотків) акумулюватиметься на рахунках «Факелу» і витрачатиметься на капітальний ремонт та відновлення меліоративної мережі. Який саме відрізок мережі ремонтувати в першу чергу, визначатиметься відкрито і гласно — на сесії районної ради після детального обговорення. Рішення про запровадження оплати за транзит води підтримала переважна більшість депутатів районної ради і воно вступило в силу.
На перший погляд — все розумно і по-господарськи. Чому ж така позиція не знайшла підтримки у сільгоспвиробників?
ЦІНА ПИТАННЯ
Відповідь на це запитання водокористувачі дали під час проведення районної наради.
- Коли сільгоспвиробників умовляли передати внутрігосподарські меліоративні мережі в комунальну власність (а більшість з нас не підтримувала такого рішення), — нагадав керівництву приватний підприємець М. В. Колеснік, — то обіцяли, що не запроваджуватимуть оплату за користування ними.Тепер же виходить, що нас обдурили і наша згода влетить нам не у копійку — у десятки, а то й сотні тисяч гривень. Ситуація у сільгоспвироб- ництві для тих, хто працює на землі, і так надзвичайно складна. Вирощене нами збіжжя закуповують за безцінь, а ціни на пально- мастильні матеріали, техніку, добрива, засоби захисту рослин ростуть з кожним днем. Районна ж рада замість того, щоб захистити, підтримати нас, ще й додаткову оплату за воду встановлює!
- Ціна за поливну воду безпідставно завищена, — вважає керівник ТОВ «Дружба» М. В. Кріль. — Наше господарство працює на полях Іванівського району, там внутрігосподарська мережа нам передана в оренду за значно нижчою ціною, ніж у Новотроїцькому районі встановили ціну за міфічний транзит.
Чи дійсно ці 1,8 копійки за кубометр поливної води боляче вдарять по економіці сільгоспвиробників? Торік, наприклад, приватний підприємець М. В. Колеснік використав для вологозарядки грунту на полях та дощування посівів 1429 тисяч кубічних метрів води. Отже, в поточному році за такий же обсяг по- ливів приватному підприємцю доведеться додатково сплатити 25722 гривні. Погодьтеся, суттєва сума.
ТОВ «Дружба» використало торік для зрошення 6225 тисяч кубічних метрів води, отже у поточному році витрати господарства збільшаться на 112050 гривень.
Додаткові витрати дрібних сільгоспвиробників будуть значно меншими. Наприклад, фермерське господарство «Абрамов» у 2010 році взяло для поливу 48,5 тисячі кубічних метрів води, за що після запровадження платного транзиту доведеться додатково сплачувати 873 гривні. Але ж і доходи дрібних господарств мізерні. А з додатковими витратами на зрошення та стрімким ростом цін на інші складові прибутку взагалі може не бути.
- Ви стверджуєте, що зібрані за транзит води кошти планують вкладати у реконструкцію і капітальний ремонт внутрігосподарської меліоративної мережі. Торік наше господарство витратило на реорганізацію зрошення на орендованих полях більше одного мільйона гривень. Це стільки, скільки «Факел» планує зібрати з усіх водокористувачів району в 2011 році. Додайте до цього, що, коли реконструкцією мережі займатиметься комунальне підприємство, обійдуться ці роботи у 2,5 рази дорожче, ніж тоді, коли цим опікуються самі сільгоспвиробники. То який сенс у даній новації? — дивується керівник ПП «Україна-Дивне» Ю. А. Маринчак.
ПИТАНЬ БІЛЬШЕ, НІЖ ВІДПОВІДЕЙ
Висока (на думку водокористувачів) ціна за транзит всйи і збільшення вартості робіт по реконструкції зрошення — далеко не всі претензії, висловлені районному керівництву учасниками районної наради.
Я витратив не одну годину, вивчаючи рішення районної ради «Про заборону використання внутрігосподарської меліоративної системи, яка належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ Новотроїцького району», але так і не зміг зрозуміти, яким чином наше управління водного господарства зможе виконувати його, — зазначив у своєму виступі начальник управління С. В. Кравчук. — Судіть самі: воду по внутрігосподарському меліоративному трубопроводу управління нерідко подає до кількох водокористувачів. Змоделюємо цілком реальну ситуацію: водокористувач, землі якого розташовані в самому кінці трубопроводу, уклав договір з «Факелом», а інші, ті, хто 'орендує землю ближче, — ні. Як у цьому разі чинити? Позбавити подачі води сільгоспвиробника, який уклав договір, управління не має права, та, якщо вода подається в трубу, її можуть (і будуть!) використовувати й ті водокористувачі, які не уклали таких договорів. Звернувся за роз'ясненням до обласного управління — там теж не можуть зрозуміти такого механізму. Зараз це рішення вивчають у Комітеті водних ресурсів. Та як практик можу запевнити: виконати його нереально.
- На полях, які я орендую, меліоративна мережа вийшла з ладу. Щоб подавати воду, я за власний кошт проклав труби по поверхні землі. То за який транзит води маю платити комунальному підприємству? — обурюється приватний підприємець Л. Г. Кулівець.
З юридичної точки зору чимало сумнівів викликає у сільгоспвиробників і сама законність стягнення з них плати за транзит поливної води. За логікою речей, «Факел», як підприємство, на балансі якого знаходиться внутрігосподарська мережа, має укладати договори не з водокористувачами, а з управлінням водного господарства, яке використовує ці труби для подачі води сільгоспвиробникам і бере кошти за цю послугу. Яке діло сільгоспвиробникам, по чиїй трубі до них доходить вода? Це внутрішні справи надавачів послуг. ^
ЧИ ВАРТО ВИНАХОДИТИ ВЕЛОСИПЕД?
- Внутрігосподарську меліоративну мережу будувала держава. Зараз це комунальна власність і районна рада згідно з законом зобов'язана ефективно використовувати її. Чому водокористувачі, які й копійки не вклали в її спорудження, мають користуватися нею безоплатно? В більшості районів Херсонської області водокористувачам внутрігосподарська мережа передана в оренду і за неї стягують орендну плату. А у нашому районі водокористувачі користуються комунальним майном територіальних громад безкоштовно, — нагадав присутнім на нараді голова райдержадміністрації П. М. Збаровський.
Обов'язок власника — не тільки отримувати максимальну вигоду, але й дбати про збереження свого майна. А ви переклали цю турботу на нас: сільгоспвиробники охороняють меліоративну мережу, ремонтують її, відновлюють. А тепер хочете ще й кошти за це з нас брати? — обурився керівник приватно- орендного підприємства «Світлана» В. Ф. Мапик.
- Я взагалі не розумію, навіщо районному керівництву «винаходити велосипед», і вигадувати щось своє, коли питаннядав- но вирішено в законодавчому полі, — ділиться своїм поглядом на проблему керівник агрофірми «Сиваш» В.Ф. Ганжа. — Існують закони України «Ґіро оренду державного та комунального майна», «Про місцеве самоврядування в Україні», де чітко виписаний увесь механізм. Органи місцевого самоврядування можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування. Це оптимальне рішення для місцевих крупних сільгосппідприємств, які вкладають власні кошти у відновлення і розвиток зрошення. Передайте їм внутрігосподарську мережу комунальної власності у постійне або тимчасове користування. Це оптимальне рішення для місцевих крупних сільгосппідприємств, які вкладають власні кошти у відновлення і розвиток зрошення. Передайте їм внутрігосподарську мережу на таких умовах — і всі проблеми буде знято. Дрібним сільгоспвиробникам, яким такі роботи не по кишені, доцільно передати мережу в оренду. Методику розрахунку і порядку використання плати за оренду такого комунального майна згідно з чинним. законодавством розробляє і затверджує той, у кого це майно знахоз, диться в комунальній власності, у даному разі — районна рада. Це дає змогу застосувати диференцій- ний підхід до встановлення розміру орендної плати у залежності від розміру та місця розташування орендованої чи власної земельної ділянки, кількості водокористувачів на одній гілці меліоративного трубопроводу, стану мережі. Тоді й питань у водокористувачів не виникатиме.
На нараді жоден з водокористувачів не виступив на підтримку рішення районної ради про стягнення оплати за транзит води по внутрігосподарських мережах. Не вдалося знайти прихильників даного рішення серед сільгоспвиробників виробників району й автору даного матеріалу. Але якщо такі є — редакція обов'язково надасть їм газетну площу для оприлюднення їх точки зору. Звертайтеся.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |