Василівський сільський голова Тетяна Шутько нещодавно зібрала у місцевому будинку культури понад 40 власників земельних ділянбк для ведення особистих селянських господарств і представників приватного підприємства «Дари Каховщини» (керівник В.С.Леонтюк). Мета зібрання: визначитися, нарешті, що з тими ділянками (кожна до 2 гектарів) робити — здати їх в оренду «Дарам Каховщини» чи ні?
Аби збагнути всю серйозність для ва- силівців цього питання, не обійтись без коротенького введення в тему. Є на території означеної сільради земельний масив площею у 1200 гектарів (він межує із берегом Каховського моря, Василівською балкою, кордоном із Горностаївським районом та шосівкою на Горностаївку), який в народі поіменували «півостровом Тайвань». На Каховщині цей «Тайвань» залишається фактично єдиним чималим земельним шматом, який вщент заріс бур'янами, бо не обробляється практично з розвалу колгоспно-радгоспної системи господарювання. Численні намагання райдержадміністрації «завести» на ту площу (а вона відноситься до державних земель запасу та резерву) солідного інвестора-орендаря протягом тривалого періоду позитивного результату не дали. Не увінчалося успіхом й виділення 242 мешканцям Василівської сільради земельних ділянок для ведення особистих селянських господарств на тому півострові (зага/юм близько 700 гектарів) — за обробіток взялися буквально одиниці. В результаті на Тайвані бур'яни перетворилися у непролазні хащі, де, кажуть, навіть з'явилися лігва вовків. Проблема почала якось «розрулюватись», коли в наш район «увійшло» ЗАТ «Кримська фруктова компанія». Кримчани взяли в оренду не розпайовану на ділянки для ведення особистих селянських господарств частину півострова з метою зайнятися там садівництвом та виноградарством. Пізніше вони передали ці землі у суборенду самостійному приватному підприємству «Дари Каховщини», яке було створено на базі «Кримської фруктової компанії».
На вже згаданому зібранні у Василів- ському будинку культури представники «Дарів Каховщини» розповіли селянам про свої виробничі плани. На «Тайвані закладатимуться яблуневі, грушеві, черешневі сади та плантації винограду столових сортів. Там буде змонтовано сучасні системи крапельного зрошення, для чого побудуються насосна станція та спеціальна лінія електропередач. Тобто йдеться про створення десятків (коли не сотень) нових робочих місць для мешканців населених пунктів Василівської сільради. Інвестори пропонують власникам земельних ділянок для ведення особистих селянських господарств здати їм в оренду на досить пристойних умовах (розмір орендної плати — не меяше 3% від оцінювальної грошової вартості) ті наділи строком на 25 років.
Чому «Дари Каховщини» зацікавлені залучити до своєї справи якомога більше орендодавців-тайванців? Мотивація суто економічна: чим більша площа буде під садами-виноградниками, тим швидше окупляться вкладені у. їх створення кошти.
Слід зазначити, що практично всі присутні иа зборах селяни схвально поставилися і до садово-виноградного проекту, і до конкретної пропозиції «Дарів Каховщини». На жаль, ті власники земельних
ділянок для ведення ОСГ на «Тайвані, які на збори не прийшли (а то переважно вчителі місцевої школи та працівники соціальної сфери), таку позицію не займають. Справа в тому, що у Василівці знайшлося двоє поважних і авторитетних людей (не будемо називати їх прізвищ, бо це тільки ускладнить справу), котрі повели агітацію проти пропозиції ПП «Дари Каховщини». Один з тих людей, кажуть, не згоден із строком оренди на 25 років (а саме такий строк є оптимальним для розвитку садівництва-виноградарства з технологічної точки зору; до того ж, в умовах договору оренди можна завжди передбачити перегляд того строку або навіть скасування договору), а другий вирішив теж стати орендарем земельних ділянок на Тайвані і обіцяє сплачувати за богарний гектар по 300 гривень.
- Ретельний аналіз ситуації засвідчує, — підкреслив у своєму виступі на зборах селян начальник відділу земельних ресурсів у Каховському районі Андрій Мар- тинюк, — що дійсно серйозно та перспективно претендувати на оренду ваших земельних ділянок може тільки приватне підприємство «Дари Каховщини» (до слова, місцеве СТОВ «Таврійська перспектива» не готове нині розширювати орендовані землі). Але остаточно рішення щодо цього мусите прийняти лише ви особисто. Ніхто його вам не нав'язує як власникам земельних ділянок. Однак ви повинні знати й позицію райдержадміністрації. РДА конче зацікавлена в тому, щоб всі бур'яни на «Тайвані були назавжди зорані, щоб земля тут ефективно та вдумливо оброблялася і щоб від того були прибутки як власникам земельних наділів, тобто вам, так і районному бюджету у вигляді орендної плати, земельного податку та прибуткового податку з фізичних осіб. Райдержадміністрація вже не може миритися з тим, що протягом багатьох років земля півострова не дає ніякої віддачі. Питання стоїть руба: кожна ділянка для ведення ОСГ повинна самотужки оброблятися її власниками або бути здана в оренду'для обов'язкового подальшого обробітку.
В противному випадку, підкреслив А.Мартинюк, з весни поточного року відповідно до статті 142 Земельного Кодексу України земельні ділянки для ведення ОСГ, які тривалий час не використовуються за цільовим призначенням, тобто вирощування сільгосппродукції, у судовому порядку вилучатимуться у колишніх їх власників і повертатимуться знову до державної власності.
-Давайте прилинемо пустопорожні балачки і прямо зараз почнемо оформляти договори оренди з приватним підприємством «Дари Каховщини», — такий висновок, врешті-решт, зробили учасники зборів і щільно оточили представників згаданої фірми.
Що ж стосується іншої, відсутньої на зібранні частини потенційних орендодавців — «тайванців», то, думається, здоровий глузд, попри будь-яку «агітацію» двох впливових осіб, мусить Гм підказати єдино правильне рішення.
P.S. У день, коли верстався цей номер газети, керівник ПП «Дари Каховщини» В.С.Леонтюк повідомив, що понад 40 власників земельних ділянок для ведення особистих селянських господарств вже уклали з підприємством відповідні договори оренди.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |