Пенсійна реформа — не за горами. Чому вона назріла і які проблеми має вирішити? Про це на зустрічі з представниками регіональних ЗМІ говорив вще-прем'ер-міністр — міністр соціальної політики України Сергій ТІГІПКО.
За підсумками 2010 року середня пенсія в Україні становила 1149 гривень, — повідомив Сергій Леонідович. — При цьому 2,8 мільйона осіб мають пенсію нижчу, ніж 800 гривень, а ще 4,1 мільйона — нижчу, ніж 900 гривень. В основному, це літні люди, котрі виходили на пенсію 15 — 20 років тому, які зараз не можуть собі допомогти додатковими заробітками. Саме їх я вважаю найголовнішим суб'єктом нашої пенсійної реформи; Існує нагальна потреба не залишати цю групу пенсіонерів один на один зі своєю проблемою.
Урядовець наголосив, що необхідність проведення пенсійної реформи спричинена такими факторами, як демографічна та економічна ситуація в Україні. Зокрема, в нашій державі, як і в усьому світі, тривають процеси старіння населення, при цьому пенсійний вік у нас — один з найнижчих у світі. З кожним роком кількість людей, які вносять відрахування в Пенсійний фонд, скорочується. Якщо у 2006 році їх було 15,8 млн. осіб, то у 2010-му — 14,4 млн. Уже сьогодні 10 працюючих забезпечують 9,5 пенсіонера. Вчені твердять, що це співвідношення з часом лише погіршуватиметься.
Дефіцит коштів пенсійної системи покривають за рахунок державного бюджету, тобто бюджетні кошти не інвестуються в економіку, не використовуються для підтримки медичної, освітньої чи соціальної сфери. Для суспільства це відчутна втрата.
Торкнувся віце-прем'єр-міністр і питання співвідношення пенсій чоловіків і жінок. Жінки працюють не 5 років менше. Через це вони досягають нижчих службових позицій. Відповідно і пенсії у них значно нижчі. Якщо торік на кінець року середня пенсія чоловіків становила 1327 грн., то у жінок — 872.
Проаналізувавши всі ці тенденції, можна з упевненістю сказати: альтернативи пенсійній реформі немає, — заявив Сергій Тігіпко. — І з ким би я не зустрічався під час поїздок країною, всі визнають: треба щось робити.
Що саме? Сергій Тігіпко звернув увагу журналістів, що під час проведення пенсійної реформи будуть враховані соціально-економічні особливості українського суспільства. Зокрема:
будуть збережені соціальні гарантії — реформа стосуватиметься тільки майбутніх пенсіонерів, умови нарахування та виплати пенсій нинішніх пенсіонерів залишаються незмінними;
буде дотримано принципу поступовості — пенсійний вік для жінок з 55 до 60 років збільшуватиметься упродовж 10 років — на 6 місяців кожного року;
реформа здійснюватиметься на основі соціальної справедливості — максимальний розмір пенсії пропонується обмежити 12 прожитковими мінімумами. Спеціальні пенсії, на період роботи пенсіонера, пропонується знизити до загального рівня. А пенсії держслужбовців встановлювати на рівні, що не перевищує 80% їхньої зарплати. Пенсійний вік для держ- службовців-чоловіків пропонується підвищити до 62 років. Нинішні спецпенсії пропонується заморозити;
наявність компенсаторів — для покращення умов пенсійного забезпечення працівників бюджетної сфери (освіти, культури та охорони здоров'я) при виході на пенсію запроваджується грошова допомога у розмірі 10 призначених пенсій. На період підвищення віку пенсія жінок збільшуватиметься на 2,5% за кожні півроку більш пізнього виходу на пенсію. За 10 років розмір пенсії може зрости на 25%. Окрім того, уряд пропонує встановити вислугу років для військовослужбовців на рівні 25 років, як за 'часів СРСР. Пенсія їм обмежується 12 прожитковими мінімумами і 80% від грошового утримання.
Мінімально необхідний страховий стаж для отримання пенсії за віком передбачається підвищити втричі — з 5 до 15 років. Збільшується до ЗО років для жінок і 35 років для чоловіків мінімальний період сплати страхових внесків для отримання мінімальної пенсії за віком. Поступово збільшується до 15 років мінімальний період сплати страхових внесків, необхідний для отримання пенсії з інвалідності для осіб у віці до 32 років або старших.
Сергій Тігіпко наголосив, що складність пенсійної реформи полягає в тому, що вона стосується абсолютно усіх. «Ось чому, щоб почути думку громадян, ми активно з ними спілкуємося. Паралельно вивчаємо міжнародний досвід впровадження пенсійної реформи».
А ще віце-прем'єр-міністр висловив переконання, що пенсійні проблеми неможливо вирішити окремо від інших соціально-еконо- мічних питань. Пенсійна реформа має проводитися паралельно з іншими реформами, насамперед економічними. Основне завдання цих перетворень — підвищити кон- курентоздатність країни, дати поштовх розвитку економіки, поліпшити інвестиційний клімат, забезпечити створення нових робочих місць і підвищити соціальний захист українців.
Головні цілі пенсійної реформи:
забезпечити справедливу систему розподілу пенсійних коштів;
створити для людей можливість накопичувати максимальний розмір пенсії, виходячи з власних доходів;
стабілізувати пенсійну систему та гарантувати виплати пенсій на довгострокову перспективу;
стабілізувати фінансовий стан Державного бюджету України;
ліквідувати надмірний розрив у розмірах пенсій із солідарної системи.
Очікувані результати пенсійної реформи:
гарантування стовідсоткової виплати пенсії зараз і в майбутньому;
встановлення соціально справедливої системи пенсійного забезпечення;
підвищення престижності роботи працівників бюджетної сфери;
стабілізація та покращення стану державних фінансів;
детінізація економіки;
забезпечення економічного зростання та добробуту українців.
Тільки факти:
Сьогодні в Україні 13,7 млн. пенсіонерів, зокрема на Херсонщині — 312,4 тис.
Уже в 2025 році кожен працюючий утримуватиме одного пенсіонера.
—У 2009 році дефіцит бюджету Пенсійного фонду України становив ЗО млрд. фн., у 2010-му—26,6 мл рд. грн. (або майже 14% від потреби у пенсійних виплатах), у 2011 році — за умов відсутності реформ — складе 20 млрд. грн.
Сьогодні в Україні 3856 осіб одержують пенсію понад 10 тис. грн. З них: 961 — народний депутат, близько 980 — Герої Радянського Союзу, Герої України, Герої Соціалістичної праці, більше тисячі спецпенсіонерів за всіма законами.
— Найвища пенсія в Україні — 45 тис. грн., яка призначена льотчи- ку-випробувачу, Герою України.
Майже 8,5 млн. пенсіонерів одержують пенсію до тисячі гривень.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |