ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
В обласній раді відбулося публічне обговорення Законопроекту «Про вищу освіту»
17.02.2011 / Газета: Херсонський вісник / № 7 / Тираж: 10000

У стінах обласної ради під головуванням голови облас­ної ради, професора, члена- кореспондента НААНУ Вікто­ра Пелиха відбулося публічне обговорення Законопроекту «Про вищу освіту» № 7486-1, в якому взяли участь ректори херсонських вишів та один із авторів обговорюваного законопроекту народний депутат Катерина Самойлик.

На початку засідання голова обласної ради Віктор Пелих за­значив, що ініціатором зустрічі з ректорами та місцевою владою виступила народний депутат Ка­терина Самоилик, щоб вони мог­ли долучитися до обговорення документу. Крім того, Віктор Пе­лих публічно висловив позицію місцевої влади щодо реформуван­ня освіти:

- Сьогодні влада області буде докладати максимум зусиль, щоб Херсонщина не втратила жодно­го ВНЗ, який має свою давню істо­рію, досвід, традиції, який відомий своїми досягненнями не лише в державі, а й поза її межами. Це принципова позиція обласної вла­ди, яку розділяє і голова ОДА Ми­кола Костяк.

Народний депутат Катери­на Самойлик, яка являється сек­ретарем Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти, повідоми­ла присутнім, що питання рефор­мування освіти в Україні назріло вже давно і сьогодні настав той час, коли спільно, за одним сто­лом, можна обговорити та вдосконалити Законопроект «Про вищу освіту».

Заступник голови облради Тамара Федько акцентувала на важливості вишів для області:

- Свого часу область славилася потужними підприємствами, заво­дами, фабриками, на яких працю­вали тисячі робітників. Сьогодні наші ВНЗ стали навіть містоутворюючим фактором. Крім того, вони формують інтелектуальну еліту області. Тому не можна дозволити ні скорочення чисельності наших університетів, ні їх об'єднання.

Ректори херсонських вишів вис­ловили стурбованість низкою по­ложень, викладених у документі. Найперше питання, яке хвилює ректорів, — це збереження авто­номії ВНЗ. Вони вважають, що університети повинні отримати повну автономію, незалежність, а за Міністерством освіти та науки, молоді та спорту залишити конт­ролюючі функції.

Перший проректор ХДУ, депутат облради, голова профільної постійної комісії облради Олег Мішуков відзначив, що положення, за яким чисельність у ВНЗ має пе­ревищувати 10 тисяч студентів штучно знищить значну кількість університетів. За таких умрв виші продовжать своє існування тільки у містах-міліонерах. Крім того, Олег Васильович висловив переконан­ня, що такої практики у Європі немає, вона не виправдана.

Херсонські ректори переконані, що питання зменшення чисель­ності ВНЗ у державі вирішиться, якщо переглянути положення, за якими профтех. училища та .технікуми зараховано до вищої школи.

Ректор ХНТУ Юрій Бардачов наголосив на тому, що питання скорочення чисельності ВНЗ має вирішуватися іншим шляхом: про­веденням якісної акредитації та ліцензування вишів.

Важливим є положення, яке має бути у Законі, — це питання чисель­ності студентів, які вступають на перший курс і які закінчують його. На думку ректора ХДУ Юрія Бєляє- ва, це число не повинно бути рівним, адже у силу різних особи­стих обставин деякі студенти не закінчують університет.

Звернули увагу Катерини Семе- нівни ректори й на питання фор­мування суми плати за навчання у ВНЗ. На їхню думку, це питання повинно вирішуватися безпосе­редньо у навчальному закладі, адже платоспроможність у різних регіонах відрізняється. За умов, коли це питання вирішуватиме навчальний заклад, вища освіта стане доступнішою для місцевого населення.

На думку херсонських ректорів, у вищіи школі має зберегтися ос- вітньо-кваліфікаційних рівень «спеціаліст» до того часу, коли не буде врегульовано розмежування освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» за практичним та науковим напрямками.

Щодо питання необхідності про­ведення ЗНО, то ректори вважа­ють доцільним його проведення для абітурієнтів, які вступають на бюджетну форму навчання, щодо контрактної форми навчання — то умови вступу повинен формувати сам ВНЗ. Такий підхід, на їхню думку, зробить вищу освіту більш доступною.

Ректор приватного ВНЗ «Міжна­родний університет бізнесу і пра­ва» Світлана Білоусова у своїх пропозиціях до Законопроекту відзначила важливість того, щоб приватні ВНЗ мали власну матері­ально-технічну базу, а не орендо­вану. На її думку, приватні ВНЗ, які мають спеціальності, важливі для регіону., повинні брати участь в конкурсному та тендерному за­мовленні на рівні з державними.

У підсумку голова обласної ради Віктор Пелих зазначив, що місце­ва влада буде лобіювати інтереси херсонських вишів на державно­му рівні:

- Реформування вищої освіти повинно враховувати думку вче­них. Тому обговорення та залу­чення громадськості до корегу­вання положень Законопроекту просто необхідні. Сьогодні диску­сія була виправданою та резуль­тативною, корисною для всіх. По- перше, ректори зібралися разом і висловили своє бачення покра­щення ефективності роботи вищої школи. По-друге, народний депутат Катерина Самойлик, яка є співавтором обговорюваного документу, почула наші заува­ження. Вірю, що це зменшить кількість протиріч. Ми будемо і надалі лобіювати інтереси херсонських вузів, які вже давно приносять славу області далеко за її межами.

Автор: ОЛЕНА БОТВІНЦЕВА


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту