ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Ціни: чому ростуть і не падають
21.02.2011 / Газета: Чорноморець / № 12 / Тираж: 2265

Чому ціни лише ростуть? Характерно, що скадовські ціни помітно «випирають» у рейтингу цінового зростання на продовольчі товари і перевищили середні показники по області. Це традиційно пояснюється курортним статусом міста, населення якого різко зростає за рахунок приїжджих, котрі є більш грошовитими, аніж більшість місцевого населення.

Однак є таке поняття, як сезонне зростання цін – скажімо, на Скадовському продовольчому ринку навесні дорожчають усі овочі, і ціни на них досягають «піку». Настає літо, за ним приходить осінь, вже й урожай зібрали, й овочів стало більше. Проте ціни на них не знижуються, а пояснення цього факту завжди готове – ростуть ціни на енергоресурси.

Більшість споживачів розуміють: ціновий галоп не залежить ні від простих людей, ні від влади.

На питання, чи можуть контролюючі органи якось впливати на зростання цін, начальник управління економіки райдержадміністрації Анатолій Розумний відповів так:

– Ціни зростають на тих рівнях, на які контролюючі органи нашого міста ніяким чином вплинути не можуть. Почнемо з того, що вся продовольча продукція, яку споживають скадовчани, є привозною. Значить, ціни вже сформовані за межами району, а для нашого населення вони лише зростають за рахунок транспортування і 10-відсоткових надбавок у торгівельній мережі. У нашому місті виробляється лише хліб, але й на нього ціни узгоджуються в обласних службах. А щодо цін приватних сільгоспвиробників на ринку – вони взагалі не можуть ніким контролюватися.

А рис? Виявляється, що й на цей продукт ціни формуються на державному рівні, і якщо ми купуємо у магазині рис, то це зовсім не означає, що він наш, скадовський. Є лише один спосіб купити дешевшу сільськогосподарську продукцію – на спеціально організованих до якоїсь події ярмарках. Там іноді виробники продають харчі за їх собівартістю. Так само не можна наказним порядком вимагати зниження цін на олію. Та й взагалі, накинути «вуздечку» на ціну не дано нікому. Як не боровся Уряд із завищеними цінами на гречку, та вони так і не знизились. Чому? Анатолій Григорович пояснює це монополізмом: розпоряджається гречкою не виробник, а зернотрейдери, котрі скупили її і тепер правлять ціну, користуючись моментом.

За прогнозом Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН, у 2011 році вартість імпортованого продовольства зросте як мінімум на 11 відсотків. У країнах, що розвиваються, подорожчання продуктів харчування складе близько 20 відсотків. Для України прогнозують зростання цін на 10-20 відсотків, але при цьому експерти не враховують наші внутрішні фактори ціноутворення. А це – подорожчання енергоносіїв і зростання витрат виробників через посилення податкового тиску, зміни правил дотування аграріїв і невизначеність з пільговим кредитуванням сільгоспвиробників.

Напевне, всі здогадуються, що збільшення витрат на їжу призводить до інфляції і занепаду економіки, адже виробники непродовольчої продукції не отримують кошти для розвитку.

Експерти кажуть, що нинішній рік буде швидше схожий на 2008-й кризовий: знову дорожчають енергоресурси. Чинники цілком можуть призвести до зростання споживчих цін на 15-17 відсотків.

Якщо на місцевому рівні немає важелів впливу на утворення цін, то заступник голови Федерації профспілок України Г.Осовий вважає навпаки: «Передусім ми маємо забезпечити себе достатнім продовольством. Сьогодні ми практично все закуповуємо на зовнішніх ринках. Це для аграрної країни абсолютно неприпустимо. Дійшло до того, що, експортуючи до багатьох країн олію, самі маємо дефіцит і зростання ціни на неї на внутрішньому ринку. Завозимо у великих обсягах цукор. Це означає, що продовольчим питанням Уряд не займається. Цінові диспропорції мають у значній частині суб’єктивний характер, є результатом недостатньої роботи із стабілізації цін на місцевому рівні». Як бачимо, скадовські проблеми дуже нагадують загальнодержавні.

А поки що керівників областей, де допущене суттєве зростання цін на продукти харчування, викликають на засідання Уряду, щоб разом з Міністром аграрної політики та продовольства М.Присяжнюком проаналізувати прорахунки центральної та місцевої влади у питанні цін на продовольчі товари й внести пропозиції з усунення цінових дисбалансів у регіонах. Херсонський губернатор М.Костяк на цю зустріч не поїде, бо наша область не відноситься до регіонів, де стрибок цін на продукти найбільш помітний.

Автор: Ю. БОНДАРЄВ


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту