Відповідь на запитання, чи будуть наші землячки виступати за-Національну збірну України на Паралімпійських іграх у Лондоні в 2012 році, дівчата дали на Чемпіонаті світу в Новій Зеландії, з якого нещодавно повернулися. Ми зустрічали їх разом з рідними, зокрема мамою Вікторії Кравченко, та' представниками виконавчої влади на батьківщині і на інтерв 'ю не наполягали. Вони були втомлені з дороги — багатогодинний переліт через три океани — Атлантичний, Індійський і Тихий. Ми дали можливість відпочити і вже через день заслужений тренер України Сергій Мягков сам прийшов у редакцію.
Судячи по засмазі на обличчях, ви — прямо з літа.
Коли вилітали, було плюс 25. Звичайно, за кілька днів ми трохи адаптувалися до нашої зими.
А чому через три океани?
Різниця в часовому поясі — 11 годин. З Києва ми летіли на Фран- фуркт-на-Майні, затим на Лондон. А вже з Лондона одним рейсом, який був розбитий на етапи — в Нову Зеландію. Перший до Гонконгу, а вже наступний — до Окленду, найкрупнішого міста Нової Зеландії. Потім ще один переліт — з Окленда в м.Крайчерч, де проходив Чемпіонат світу серед спортсменів-па- ралімпійців. Усього 35 днів перебуванні на краю світу. Ми поїхали ще 28 грудня 2010 року, щоб дати спортсменкам можливість освоїтись. У підсумку, Віка стала рекордсменкою світу, а Люда — бронзовою призеркою. Наші дівчата — в еліті світового паралімпійського спорту!
Сергію Костянтиновичу, ви вперше супроводжували спортсменок на змагання такого рівня, опікувалиїх там?
Якби ми тоді не вилетіли готуватися до змагань, ми цього просто фізично не змогли б зробити. Організм спортсменок не готовий. Та й мій — також. Тепер треба відпочити. Після чемпіонату світу відчуваю себе дуже стомленим. Та й дівчата також... Зараз мова йде про їх здоров'я і спортивну форму.
Ми вже знаємо, як виступили наші землячки, прямо в редакції стежили ло відео за забігом Вікторії в естафеті...
Віка дистанцію відчуває. Незвикла бігти, штовхаючись у групі. Зі старту взяла такий темп, що він виявився суперницям не під силу. Так що її подругам «витягувати» дистанцію не довелося. і вийшло не просто золото — рекорд світу!
Чому знадобилося стільки часу на адаптацію?
Ще з осені минулого року ми знали, що будемо готуватись «узимку для літніх змагань». Адже в Новій Зеландії січень — це літо. Такого ніколи в нас не було. Якбудемо себе почувати? Ще ніколи не доводилось виводити на пік форми взимку. А треба ж було принаймні встигнути ще й відновитись. Коли щораз завдання — максимальне. Фінал — і перемога! Дівчата виявились готові до такого великого навантаження.
Усе було гладенько-рівненько?
Ні, чому ж. Не люблю жалітися, але були і травми, і хвороби. Однак для досягнення перемоги відмовок ми не шукали. Просто всі ці 35 днів виявились надзвичайно тяжкими. Але був час і просто посидіти, походити, подихати чистим повітрям Зеленого континенту.
Розкажіть, будь ласка, що за країна — Нова Зеландія.
Це надзвичайно цікава країна. Хоча б таке. Автобусні зупинки тут відсутні. Замість них через кожні 30- 40 метрів — розмітки і стовпчик з кнопкою. Став на розмітку, натиснув кнопку — і водій зупиняє автобус. Інваліди просто «непомітні». У тому значенні, що повністю адаптовані до суспільства. ^
На вулицях — ідеальна чистота. Гілка впала — тут же спеціальна машина підбирає і переробляє її на місці. Перед відльотом ми відвідали в Ялті Нікітський ботанічний сад. Взяли з нас плату і за вхід, і за огляд... Там теж такий сад. Якщо не кращий. І ніякої плати. Ходи — насолоджуйся... За 35 днів перебування в цій країні я майже не бачив полісмена. А як тільки сіли в Борисполі міліції повно.
Я так і не зрозумів, чиє тут бідні і багаті. Усі — рівні. Машин обмаль, зате дуже багато велосипедів. Усі в шоломах. За відсутність — штраф 100 доларів. У нас навіть на мотоциклах ганяють без шоломів. Повністю відсутня нав'язлива реклама. Ніякої політики. Якщо про щось і говорять то це погода, екологія.
А ще — всі тобі посміхаються. Враження таке, наче всі перехожі твої знайомі. Життя тече розмірено і спокійно... Усе для розваг і відпочинку. Я навіть не зрозумів, чи працюють тут узагалі? Середня зарплата — 3,5 тис. доларів. Якщо тобі вручили (а нам вручили) сріблясту гілку папороті на чорному фоні — це означає доброзичливість, і що тебе вважають за свого.
У їжі невибагливі. Однак усе — екологічно чисте. Дуже дорогі алкоголь і тютюн.Можливо тому, курців та людей напідпитку майже не бачили. Країна бореться з цим не заборонами, а економічними методами.
У місті Крайчерч, де проходив чемпіонат, проживає 300-350 тисяч жителів. Щось на зразок нашого Херсона. Але тільки за кількістю жителів. Більше ні в чому не схоже. Одноповерхові будинки. На 4-5 поверхів лише офіси компаній та пол- ісменська дільниця. Але як чудово пристосована вся інфраструктура міста до активного відпочинку, спорту. Усі лише співчутливо хитали головою, коли дізнались, де ми готуємось, — «на асфальті»!
Майже щодня «трясе». Це країна активної сейсмічної діяльності...
Яка програма далі?
З місяць — не менше — відпочинемо. А потім почнемо підготовку. Тепер — Лондон, де в 2012 році пройдуть Паралімпійські ігри, і на які дівчата завоювали путівки.
Рішення щодо включення їх до складу Національної збірної вже прийнято остаточно?
Гадаю, ніщо не завадить. Мені здається, було б нечесно щодо дівчат, та й команди, якщо відмовлять. Тут так не буває: раптом раз — і захотіла. Дівчата в упертій боротьбі завоювали дві ліцензії — по одній кожна — з 12, виділених Україні. Тож варто лише набратися терпіння...
А якби вам запропонували жити в Новій Зеландії, змінити громадянство?
Ні. Це фантазії, хоча й приємні. Якби навіть запропонували (до речі, українці там є), я буду українцем. Хіба це треба пояснював? Це треба просто відчувати. Я знаю, і Віка з Людою мені не раз говорили, що в наших жилах тече українська кров. Поруч з англійцями чи німцями перш за все відчуваєш себе українцем. На українській мові були навіть наші сни...
Чи вважають наших дівчат лідерами в збірній?
Лідерами збірної. ..(на мить замислюється). Гадаю, так. Віка перша в команді серед бігунів. Люді рівних немає. І щораз вони відчувають, що представляють Україну, і Цюрупинськ. І на Паралімпійськихіграху Лондоні вони виступатимуть за Україну. І Цюрупинськ.
На згадку про далекий континент Сергій Костянтинович подарував нам значок — сріблясту гілку папороті. Як знак доброзичливості такої незнайомої і трохи знайомої країни.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |