Серед 22 послуг, які надає самотнім пенсіонерам, інвалідам Територіальний центр соціального обслуговування (Терцентр) районної ради, послуги, з якою меншає в одинаків самотності, а то й зовсім вона зника, офіційно, звичайно, немає. Та вже з певного очікування соціального опікуна як турботливого і безвідмовного в допомозі для більшості користувачів послуг розпочинається найголовніша послуга — співучасть у житті. Окремих найбільш соціально уразливих громадян за достатніх підстав і можливостей Терцентр прилаштовує до спеціалізованих закладів для постійного проживання. Про це розповіла «Віснику Олешшя» директор Терцентру Валентина Чернова, увесь робочий день якої з колегами в турботі про соціальну захищеність інших. Доводиться рахуватися з характерами і навіть, буває, особливими вимогами до себе підопічних.
Побільшало клопотів у Валентини Гаврилівни, як і її колег в усіх регіонах України, після Постанови Попереднього Кабміну від 29 грудня 2009 року про помітно жорстокіші умови надання соціальних послуг. Якщо раніше з тих, кому призначені соціальні допомоги і за ким є кому доглядати, де б вони не мешкали, утримували 5 відсотків пенсії, то згідно з новою урядовою постановою літні люди, у яких є працездатні діти, мають все оплачувати. З 22 соціальних послуг, які можуть надавати 45 соціальних робітників, підопічні часто вибирають 4-5 найнеобхідніших. За місяць їх вартість, для тих, хто на платному обслуговуванні, виливається у 100-120 грн. Звичайно, при невеликій пенсії і високих цінах на все доводиться на всьому економити.
Звільнити від обов'язкової оплати за соціальні послуги громадян може комісія районної ради, уточнює Валентина Чернова. Але за достатніх підстав, у порядку винятку. Розраховувати на соціальне обслуговування завжди за бюджетні кошти можуть самотні пенсіонери, у яких немає дітей.
Та як є діти, що почуваються самотніми сиротами при живих батьках, так є і батьки, які почуваються непотрібними своїм дітям: близько вони чи далеко. Таке нерідко не тільки через велику збайдужілість синів та дочок, ділиться наболілим Валентина Чернова, а й через соціаль- но-моральну деградованість. Одні з них невідомо куди завіялися, другі проміняли все на алкоголь та наркотики, треті — перебувають, нерідко вкотре вже, в місцях позбавлення волі за злочин.
Якщо в суді буде доведено, що літні люди не отримують від дітей допомоги, якої конче потребують, і виправити становище неможливо, фактично самотнім батькам може бути призначена допомога. На допомогу намагається прийти і Терцентр, роз'яснюючи кожному соціально незахищеному права та обов'язки. За можливості пропонується влаштування до стаціонарного відділення названого Центру у Новій Маячці, розрахованого на 15 місць. Вартість утримання кожного там обходиться у 1400 гривень. Сюди включено усі витрати на догляд, харчування, одяг, лікування пацієнтів відділення, оплату праці тамтешніх працівників. Передбачені витрати і на проважання небіжчиків в останню путь.
На час оформлення майбутніх пацієнтів до стаціонарів, підготовки усіх документів соціальними працівниками, їх, за турботливого сприяння головного лікаря райлікарні Олега Попенка, його заступника Василя Борисова, з вдячністю розповідає Валентина Чернова, тиждень-два утримують в одному з відділень райлікарні.
Доводиться іноді, продовжує Валентина Чернова, довго переконувати покинуту напризволяще дітьми літню людину, в очевидних перевагах доживання віку у спеціалізованому закладі доглянутим, нагодованим, поміж людей, а не в занедбаному і забутому помешканні. Так, пригадує Валентина Гаврилівна, сімдесятилітня бабуся все якісь надії покладала на сина, коли той, вкотре уже, звільниться з місць ув'язнення. Та коли ця надія жодного разу раніше не справджувалася, хто порятує цю жінку від голодної і холодної старості в осиротілій домівці? Про все це йшлося у відвертій розмові зі старенькою. Зараз вона надійно прилаштована у стаціонарному відділенні Терцентру, що в Новій Маячці.
У будинку-інтернаті для людей літнього віку та інвалідів, що по вулиці Першотравневій у Цюрупинську, пожиттєвий притулок знаходять люди з усіх районів області. Цей заклад обласного підпорядкування, рішення по заявах до якого приймаються в управлінні праці та соціального захисту населення облдержадміністрації в Херсоні. Та спочатку вас вислухають і чим можуть допоможуть у Територіальному центрі соціального обслуговування та управлінні праці і соціального захисту населення РДА, що в Цюрупинську під одним дахом.
Відступ самотності від самотніх людей під час виконання їх замовлень соціальними працівниками для нас, щиро визнає Валентина Гаврилівна, чи не найбільша нагорода і радість, відчуття своєї затребуваності. Буває, дається це дуже важко. Скажімо, в переддень Новорічних та Різдвяних свят майже у всіх 503 пацієнтів Терцентру слід було на прохання прибрати в помешканні за лічені дні, ледь не одночасно. Зате з допомогою соціальних опікунів у всенародні свята такі літні люди відчували себе доглянутими, зучастюуїх житті добре знаних людей, які поспішають до них і зараз. Як ось жаданою людиною стала в квартирі Віктора Федоровича Стрюка, що в Цюрупинську, соціальна робітниця Ірина Костянтинівна Коробойа. На її обслуговуванні 11 нужденних пацієнтів. Трьох торік, серед яких були і прикуті до ліжка, доглядала до останнього дня їх життя . А ось цей добре знаний ветеран з її допомогою готується до лікування суглобів у райлікарні. У нагоді і закуплені соціальною робітницею на замовлення ліки (на фото). За визнанням підопічного, він ще раз відчув, що в цьому житті не самотній.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |