Європейцям на схилі літ злидні не загрожують
Пенсійна реформа в Україні після активної фази обговорення стоїть на порозі свого запровадження. Законопроект, що регламентує її втілення, повинен максимально врахувати інтереси різних учасників цього процесу, насамперед пенсіонерів. Зрозуміло, що сучасні демографічні особливості, коли кількість працюючих громадян своїми відрахуваннями до ПФУ не покриває фактичних витрат на соціальне забезпечення величезної армії пенсіонерів, породжують непопулярні кроки щодо підвищення пенсійного віку. Крім того, провідні фахівці в цій галузі з країн Європи, де реформа вже запрацювала, стверджують, що Україні з однією солідарною системою пенсійного забезпечення довго не протриматися. Тому на шляху до запровадження реформи наша держава цікавиться досвідом західних сусідів.
Одним із провідних фахівців у цій галузі є Аттіла Хейа—директор міжнародної кон- салтингової компанії «Брокер Сервіс Груп», яка успішно працює в Чехії, Угорщині та Словаччині, а нині і в Україні. Під час прес-конференції у прес-клубі «Новий день» Аттіла Хейа, котрий перебуває з ро» бочим візитом в Україні, розповів про унікальний досвід і перші вже напрацьовані механізми втілення пенсійної реформи в Україні. Йшлося, зокрема, про запровадження європейських стандартів пенсійного страхування. Адже проблеми на шляху пенсійної реформи в усіх європейських державах практично однакові. Поряд із дією першого рівня пенсійного забезпечення має ефективно запрацювати другий — запровадження персоніфікованих рахунків. Таким чином працівник сам зацікавлений, аби на них акумулювалися якомога більші суми, а отже працевлаштовува- тися неофіційно або отримувати зарплатню в конвертах стає невигідним через ризик опинитися на старості з мізерною пенсією. Крім того, західні експерти стверджують, що європейці дедалі більше довіряють ще одному прогресивному варіанту завчасно подбати про достаток на схилі років — самостійному накопиченню коштів у недержавних пенсійних фінустановах.
Тож і не дивно, що статки західних пенсіонерів цілком дозволяють їм безбідно жити і навіть активно подорожувати світом. Для початку фахівці радять українцям навчитися заощаджувати на майбутню пенсію хоча б 10% від своїх нинішніх доходів. Причому слід заздалегідь закласти в свідомість, що це недоторканний запас (НЗ). На відміну від інших накопичень — готівкою чи банківських, цей НЗ не можна використати, коли заманеться. Спеціалісти рекомендують зважитися на такий крок як людям з низькими статками, так і заможним громадянам, адже фінансове благополуччя сьогодні — ще не запорука того, що завтрашній день буде таким самим безхмарним.
Втім, стримує українців на шляху до добровільних пенсійних заощаджень здебільшого недовіра до недержавних фондів. Вони сумніваються, чи вдасться зберегти свої гроші до призначеного часу. «Коли ми тільки-но починали працювати в цій сфері, то в Угорщині, скажімо, довіряли такому виду заощаджувати пенсійні кошти лише піввідсотка населення. На сьогодні довірою перейнялися вже 30% громадян. Практично в кожній сім'ї є людина, яка застрахована, — зазначає Аттіла Хейа. — Потім ми практикували в Словаччині і Чехії, отримавши аналогічний результат. Зараз доводимо і в Україні, що цей цивілізований виважений шлях і європейський досвід успішно приживеться і тут. Головне — свідоме розуміння і довіра, гарантії, які мають закладатися в такі стосунки. Я два десятки років займаюся цією справою і розумію людей, котрі завчасно хочуть закласти гарантії свого майбутнього і своєї сім'ї. Таким чином іноді заздалегідь вдається пом'якшувати неперед- бачувані життєві обставини: втрату годувальника, бізнесутощо. Хоч, безумовно, важко налаштуватися системно відкладати гроші «на завтра».
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |