благають мешканці села Двійне, котрі тижнями (а влітку — місяцями!) потерпають без води
Хоч редакційна машина трохи запізнювалася, двійненці, не зважаючи на мороз, не розходилися. Надто важлива проблема зібрала їх на сходку — безводдя в селі, і розказати про неї, «вилити душу» вони хотіли не представникам місцевої влади, бо, кажуть, допомоги від них вже зачекалися, а газетярам — оскільки ще вірять, що їхній розпач, розтиражований «Трудовою славою», почують керівники району й допоможуть.
На знімку: хоч хата Ганни Михайлівни Садолінської стоїть посередині села, а не на околиці, вода в крані є далеко не завжди.
Перше ж запитання «чи давно у вас перебої з водою?» викликає у зібрання саркастичний сміх: «Вже й не пам'ятаємо, коли вона подавалася нормально!».
ДВІЙНЕНЦІ БОЯТЬСЯ ЛІТА
Постійні негаразди з водопостачанням у Двійному почалися три роки тому, коли одна діюча із трьох наявних свердловин остаточно «запісочилася». Пісок просочується у труби і разом з водою тече з кранів, мов наждак з'їдає крильчатку глибинних насосів, які через це регулярно виходять з ладу. Насоси міняють практично щомісяця. На їх заміну комунальники витрачають по кілька днів, а то й тижнів — тоді все село без води. Та навіть з насосом півсела її не бачить: вода не доходить на кілька вулиць через старий водогін — подекуди дірявий, подекуди замулений.
«Моя хата крайня на тій вулиці, — показує рукою Олександр Миколайович Азінгірєєв, спираючись на паличку, — води практично ніколи не буває. — Доводиться з тарою прямувати на другу половину села, де вона хоч цівочкою біжить, проситися до людей у двори, аби напитися. Ноги хворі, важко... Але 64 гривні на місяць, які мені за споживання води регулярно виставляє комунгосп, я плачу справнс!».
«А я, навпаки, перший біля водогону живу, — продовжує розмову Володимир Федоров, — так у відрі води, що набіжить з крану, — піввідра піску. Скажіть, таку воду можна пити?! Крім піску там ще купа різних нечистот, які всмоктуються з землі, коли при відключенні свердловини створюється вакуум і вода разом з мулом «повертається» в колодязь, адже башти на свеолловині немає»...
Люди навперебій, намагаючись, аби почули кожного одночасно, розповідають про свою біду. Минулорічне спекотне літо стало для них справжнім жахіттям. У липні-серпні село залишилося зовсім без води. Бідонами та іншою тарою на машинах, мотоциклах, велосипедах, а хто й тачками під палючим сонцем возили її з Чкалового!.. У багатьох згоріла городина й сім'ї залишилися без овочів.
«Я на 350 гривень посадкової картоплі купила, — скаржиться Віра Георгіївна Созінова, — а вона геть посохла, бо поливати було нічим. Буряк у землі «зварився», помідори ще зеленими попеклися... Довелося всі овочі на зиму купувати!». «З мене комунальне господарство стягувало гроші за полив 10 соток городу,
емоційно розповідає Лідія Богданівна Юданова, — а город мій поливався тільки коли дощ ішов! Зрештою я платила комунгоспу чималі гроші за краплі води, які так і не врятували овочі; питну воду купувала в магазині; платила людям, хто підвозив мені воду для господарських потреб. Словом, вода у Двійному — «золота», бо-велика рідкість!».
«А як худоба влітку ревла! — додає хтось із жіночок.
Наносимо води заздалегідь, бо з крана й не капне, вона нагріється — мало не кипить, корови її не напиваються після паші, бо спрагу не тамує...». «Дітей малих вдома викупати — проблема, прання стало для нас розкішшю», — приєднується до розмови ще одна молода жителька Двійного. «Чув від знайомого, коли у селі Кривий Ріг трапляються перебої з водою, тамтешня сільська рада (Федорівська — прим. авт.) організовує підвіз питної води в цистерні. Про нас жодного разу ніхто не подбав. Чим ми так завинили перед місцевою владою, що махнула на нас рукою?» — знизує плечима один із співбесідників і втирає сльози в куточках очей, що набігли чи то від холодного вітру, чи від образи...
«НАС ІГНОРУЮТЬ!»
«Чому наш комунгосп «Акварель» відмовляється перераховувати вартість спожитої води за ті дні (тижні), коли вона й не з'являлася в селі? — обурюються люди. — Чи мають право комунальники брати стовідсоткову плату за воду, яку подають по кілька годин на день? Нещодавно сільрада затвердила нові тарифи, вода значно подорожчала., Скільки ж тепер нам доведеться платити за безводдя?».
«Зараз, узимку, вода подається по графіку: дві години вранці, три увечері, — констатує Тетяна Миколаївна Пархомчук. — Та ми й не претендуємо в холодну пору року на цілодобове водопостачання. Однак її часто-густо взагалі немає! У січні три тижні село залишалося без води, доки черговий насос міняли! А що влітку буде?! Ще однієї такої спеки ми не переживемо! Мені серце кров'ю обливається, коли бачу, як старенькі бабусі тягнуть повні відра з одного краю села в інший, як старики змушені витрачати свої копійчані пенсії на питну воду з магазину. Ми ініціювали створення комісії, яка б фіксувала та перевіряла стан водопостачання в селі, а комунгосп за результатами перевірки здійснював перерахунки. І в письмовій формі зверталися до директора «Чкалове- Акварель» О. В. Рудакової, аби не нараховували нам плату за безводдя, сільському голові скаржилися з цього приводу... Посадовці нас ніби не помічають!».
«Усні скарги посадовці до уваги не беруть — тепер кожне звертання в комунгосп та в сільську раду ми подаємо як офіційний лист, реєструємо, — продовжує Т. М. Пархомчук. — Та тільки на наші листи відповідей не отримуємо і реакції — також!».
Сільський голова Володимир Сапрон стверджує, що перерахунки за липень- серпень комунальне господарство здійснило у листопаді, зменшивши вартість води на 25% жителям вулиць Вишневої та Космонавтів. Двійненці цей факт заперечують. Стверджують, що перерахунки здійснили тільки за відсутність води на цих вулицях в жовтні, коли вони написали скаргу. Чому комунгосп зволікає з перерахунками — люди не розуміють...
...Після важкого літнього сезону рішуче налаштовані мешканці села заявили сільському голові: налагоджуйте водопостачання, інакше скаржитимемося в усі інстанції! У серпні минулого року він зібрав сходку громади Двійного, де й вирішили відновити іншу свердловину (поруч із діючою), яка стояла засипана камінням. Та чистити її треба було за допомогою спеціальної бурильної техніки, якої у місцевому комунгоспі не було й немає. Попоїздив тоді сільський голова в область, аби знайти підтримку! За сприяння заступника голови облдержадміністрації О. П. Ґонтаря очисні роботи у борг (а їх вартість — 40,5 тис. грн.) виконала Південно-Українська гідрогеологічна експедиція. А на тижневе проживання й паливно-мастильні матеріали для бригади, котра приїхала в село з громіздким буровим устаткуванням, знадобилося 5 тис. грн., які виділили з місцевого бюджету, попередньо затвердивши в ньому зміни.
Коли свердловину почистили, В. В. Сапрон констатував перед сільчанами: коштів, аби купити для неї «начиння» немає. Є тільки глибинний насос. Але ж до ньоґо ще'стільки всього треба!..
Сільські активісти взялися залагодити справу. З двору в двір ходили Т. М. Пархомчук і Г. М.Садолінська, збираючи по 50 гривень. Із 137 садиб, що в Двійному, гроші здали 132 господарі — практично всі: навіть малозабезпечені, пенсіонери. Декого доводилося умовляти й переконувати, але як тільки звучало чарівне слово «вода» — люди віддавали останні копійки. Так назбирали 6210 грн. Проте сума виявилася недостатньою, тож місцеві фермери А. П. Пархомчук, В. Д. Початун, О. М. Санін «доклали» ще кілька тисяч гривень.
Купували товар також самотужки. Це, кажуть Пархомчуки, котрі, в основному, займалися пошуками інвентаря, тема окремої публікації, бо шукали його в Херсоні, Харкові, Києві, Луцьку, вивіряючи, де дешевше, зручніше брати. Потім з'ясувалося, що потрібен ще й силовий кабель... Купили й кабель!
Нарешті настала «урочиста мить»: 28 жовтня 2010 року (напередодні місцевих виборів) приватний підприємець А. П. Пархомчук і комунальне підприємство «Чкалове- Акварель» в особі його директора О. В. Рудакової заактували прийом-передачу майна: 42 м сталевої труби, дріт ВПП, болти з гайками, фланці — усього на суму 8299,47 грн. (не рахуючи кабелю).
Сьогодні добігає кінця зима, а свердловина так і не запрацювала. Її накрили перебитою канальною плитою, щоб не засмічувалася. Обладнання, яке так непросто і недешево далося двійненцям, припадає пилом на складі... «Чому так сталося? — обурюються люди. Листопад був доволі теплим і до зими з обсягом робіт комунальники впоралися б». Але сільський голова каже, що вирішили дочекатися весни, оскільки на зимовий період цілком достатньо було діючої свердловини...
Жителі Двійного знову нарікають: таке рішення сільський голова прийняв, не поставивши їх до відома, бо неодноразово запитували причину затримки з уведенням у дію свердловини у нього та в О. В. Рудакової. У відповідь чули: «трактор зламався», «пориви в іншому селі залагоджуємо», «дощ пішов»... А тим часом за- пісочена свердловина раз по раз дає збій, «з'їдаючи» черговий глибинний насос. Де логіка?..
«Ми вже ситі обіцянками, терпець уривається», — не вгамовувалися люди. Вони б хотіли бачити на сходці сільського голову й директора комунгоспу, але їх запрошення посадовці проігнорували, хоч місцевий депутат В. В. Газукін запевняє: повідомляв про збори.
СВЕРДЛОВИНА ЗАПРАЦЮЄ ВЕСНОЮ
Проте зустріч із представником редакції Володимир Сапрон ініціював сам. Разом зі мною до нього в кабінет прийшли жителі Двійного А. П. Пархомчук та В. І. Нирков, налаштовані після сходки на серйозну розмову.
Голова вибачився, що не був на сходці — про неї його повідомили телефоном, коли саме вирішував у Асканії-Новій «газові» питання. Стосовно тарифів
та водопостачання дав такі пояснення. Підняти тарифи на воду змушений був після засідання комісії (куди увійшли представники райдержадміністрації, райради, податкової), котра зафіксувала збитковість попередніх тарифів — 1,20 грн. на кожному кубові спожитої води. Довелося терміново скликати бюджетну комісію, переглядати тарифи. Після висновків державної інспекції по цінах та отримання низки дозволів «згори» сесія сільради затвердила нові тарифи — 3,50 грн. за куб води. Але за цей час значно зросла вартість електроенергії, пального — встановлені ціни знову не покривають витрат...
Аби платили тільки за спожиту воду — сільський голова радить людям встановити лічильники. Плату за січневе водопостачання зі збоями, каже, «Чкалове- Акварель» обов'язково перегляне... Прочищена ж свердловина, запевнив, запрацює одразу з настанням тепла.
Однак представники громади села заяві не пораділи. Кажуть, введення нової свердловини в експлуатацію проблеми не вирішить. Стара зношена водомережа зда«та подавати живильну вологу тільки половині села, інша як була без води — так і буде. У гіршому разі — мережа не витримає напору, від якого іржаві труби порозриваються... Вихід? Пускати в дію ще одну свердловину, на протилежному «безводному» боці Двійного. Вона найновіша з трьох, не потребує вартісного очищення (можна обійтися силами місцевих комунальників). Та існує інша проблема — років 10 тому зник трансформатор, що обслугову-' вав свердловину. Де він ніхто не знає...
Під час розмови дійшли згоди, що сільський голова наступного тижня скличе сходку в селі, на якій вислухає всі претензії та пропозиції мешканців Двійного, відповість на їх запитання. Порадиться з фахівцями про оптимальні варіанти налагодження водопостачання в цьому населеному пункті...
Проте, додав В. В. Сапрон, фінансова участь громади у відновленні водопостачання — річ закономірна. Наразі усі міжнародні соціальні проекти передбачають співфінан- сування органів місцевого самоврядування та окремо -громади. Тож людям слід звикати, що вирішення подібних проблем — спільна справа місцевої блади і жителів, а не тільки клопіт» сільського голови...
ПІСЛЯМОВА. У ситуації, яка склалася, варто усвідомлювати найголовніше: гостру проблему безводдя у Двійному рано чи пізно доведеться вирішувати. Вирішувати кардинально. Не можуть чотириста його мешканців постійно потерпати без води. Адже людині день без води прожити складно. А кілька тижнів? А місяць?..
Люди не відмовляються допомагати сільраді та комунгоспу залагоджувати проблему, яка їх так хвилює, навпаки — роблять усе від них залежне. Тому їх так дратують зволікання з налагодженням водопостачання, для якого, вважають, після їхнього втручання тепер достатньо лише» волі посадовців. Вони більше не хочуть платити гроші за послугу, яку їм надають вкрай незадовільно, або яку взагалі не отримують. Слідкувати за водопостачанням та справедливо за нього нараховувати плату — обов'язок комунальників.
Двійненці ще сподіваються, вірять, що їх почують, зрозуміють, допоможуть. Сподівається на це і «Трудова слава».
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |