Безробіття, низький рівень комунальних послуг, мізерні пенсії', приховані тимчасові заробітки... Ці негативні явища не обішли стороною жодне українське село. А сьогодні до тих бід ще обйв'язково треба додати і пияцтво та самогоноваріння, які на тлі економічно-соціальних негараздів останнім часом розквітли буйним цвітом чи не в кожному сільському населеному пункті. Як бути? Чи є сенс оголошувати жорстку війну самогЬнникам по всіх фронтах? Хто лікуватиме сільчан, хворих на алкоголізм? Чи в спромозі конструктивні сили сільських територіальних громад ефективно боротися з «зеленим змієм» та його виготовлювачами? Запитання з непростих...
Депутат-мажоритарник районної ради від Дудчинського виборчого округу і головний редактор газети «Каховська зоря» В.Менисенко ініціював з цього приводу проведення розмови «за круглим столом» в Дудчинському сільському клубі. В ній взяли участь сільський голова А.Гусейнов, голова сільської ветеранської організації А.Михайпюк, співачки місцевого народного жіночого вокального ансамблю «Журавка» О.Янковська, С.Маликовська, Г.Лащ, Н.Добровольська, Г.Гелієва та інші члени ансамблю «Журавка».
Нижче подаємо фрагменти цієї розмови.
-Деякі наші пенсіонери вже своїх пенсій не бачать, бо на самогон їх витрачають. А деякі стільки заборгували самогонникам, що вимушені розплачуватися за оковиту телевізорами та іншим майном.
-Зрозуміло, ми всіх своїх самогонників знаємо. Особливо завзятих не більше п'яти- шести осіб, та «обслуговують» вони фактично все село. Життя наше так влаштовано, що приводів для вжиття спиртних напоїв (або з радості, або з горя) завжди вистачає. А до виготовлювачів самогонного зілля вимушені звертатися, бо в нашому магазині горілка чи вино коштують дуже дорого — самогон удвічі дешевший.
Ви б приїхали влітку і подивилися, де «клієнти» наших самогонників «відпочивають» після пиятики.,. У степу в бур'янах, позариваються у землю, як ховрахи... Геть людське обличчя втратили!
-Самогонники знахабніли до краю. Без застережень йдуть до пошти у дні, коли привозять пенсії, і забирають у своїх «клієнтів» борги за самогонку, тільки на хліб залишаючи бідолахам, щоб з голоду не померли... Аж не віриться, що таке в наш час можливе!
Велика біда в тому, що «послугами» самогонників користуються вже не лише окремі односельці, а й цілі сім'ї, де є неповнолітні діти. Маємо випадки, коли цілі сім'ї спиваються і відходять у небуття. Родина Мотиків, наприклад, від самогонки померла. Прикро до сліз. Ступаки теж пішли з життя через оковиту.
За радянської влади (особливо коли головою нашої сільської ради був присутній тут Анатолій Миколайович Михайлюк) такого свавілля самогонників не було, бо і міліція, і громада нещадно з ними боролися. їх і серйозно штрафували, і на сільських сходках «виховували», і до адміністративної комісії виконкому сільради викликали. Словом, земля горіла під ногами виробників «зеленого змія». А зараз їм повне роздолля. Закон дозволяє гнати оковиту для власної потреби, а значить можна успішно хитрувати, набивати грішми власні кишені і х&ірувати на біді хворих на алкоголізм людей.
-Микола від горілки помер... Напився самогонки, заповз на гребінь відкосу магістрального каналу і там його смерть знайшла. Лежав мертвий, доки круки до кісток його тіло не склювали... Так без труни Миколу і поховали. Ось що стоїть за тими брудними самогонними гривнями!,А було Миколі п'ятдесят п'ять років.
-Зверталася колись із заявою до дільничного інспектора на одну із самогонниць, бо в моєї подруги дуже сильно син пив... Нічого не змінилося. Як пив той син, так і п'є, і від нього вже дружина пішла, добре хоч діти не в батька, навчаються в обласному центрі, прагнуть корисними для суспільства людьми бути.
-Цікаво: хто жене самогон, сам його не споживає, береже здоров'я, цінує своє життя... До речі, півлітрова пляшка самогонки в нашому селі коштує 13-15 гривен^ а буханець найдешевшого хліба — 2,5 гривні... Дорога п'яна втіха!
Анатолій МИХАЙЛЮК:
Я не хочу навмисно прикрашати наше сільське життя-буття за радянської влади, самогоноваріння теж мало місце. Однак самогонники добре знали, що на них чекає не тільки адміністративне чи навіть більш суворе покарання, але й моральний осуд суспільства. Добре із самогоноварінням боролися дільничні інспектори міліції, нерідко проводилися відповідні рейди правоохоронців спільно із представниками громадськості, не стояли осторонь цієї важливої справи й добровільні народні дружини, які діяли практично в кожному сільському населеному пункті. А сільські сходки в клубі? На «лаву ганьби» сідали виробники оковитої разом із своїми самогонними апаратами, і люди їм, дивлячись в очі, відверто говорили все, що думають про їх «бізнес». І рішення на сходках приймалися такі, що вдруге потрапити на «лаву ганьби» вже ніхто не хотів. В районі працювала спеціальна комісія по боротьбі з пияцтвом та самогоноварінням, яка надавала нам не тільки методичну, але й практичну допомогу. Зауважу: цілеспрямована боротьба із самогоноварінням велася постійно у всіх трьох населених пунктах нашої сільради. Ну а нині (покладемо руку на серце) самогонники в наших селах відверто розперезалися, відчули свою безкарність і абсолютно не замислюються над тим, яку біду, яке горе вони несуть своїм односельцям. Правильно ставлять жінки Дудчиного питання: годі відсиджуватись в окопах, самогонникам всюди треба оголосити рішучий бій!
Ашир ГУСЕЙНОВ:
-Дійсно, ситуація із пиятикою та самогоноварінням в наших селах тривожна, не помічати цього вже не можна.
Але я хочу наголосити: одне діло — говорити про необхідність боротися із самогонниками і зовсім інше — дійсно з ними боротися відповідно до чинного законодавства. Так, в наших селах є люди, які наживаються за рахунок самогоноваріння. Але ж від мешканців села фактично не надійшло останнім часом жодної заяви на конкретного порушника- самогонника. Отож на підставі чого я мушу як сільський голова вживати певних заходів? Нема заяв — нема підстав. Ми не маємо права несанкціоновано проводити обшуки. Аби скласти протокол, порушника треба спіймати на гарячому. Отож я чекаю від односельців не тільки словесної активності, а й конкретних дій. Тим паче на території нашої сільради почав працювати новий енергійний дільничний інспектор міліції.
-Торгувати самогоном — .то значить однозначно робити зле. Двох думок бути не може: самогонників треба суворо карати. Але давайте звернемо увагу й на тих, хто купує самогон.Що це за люди? Всі вони — хворі, їх треба лікувати від алкоголізму. Самі вони вже не в спромозі дати собі раду і назавжди «зав'язати» з оковитою. їх треба всіх поставити як хворих на облік в наркологічному диспансері і обов'язково лікувати навіть примусово. За радянських часів для алкоголіків та п'яниць були створені лікувально-трудові профілакторії. Нинішнє наше життя підказує, що ЛТП треба за допомогою держави відновлювати.
Володимир МЕНИСЕНКО:
- Я сердечно вдячний за відвертість і не- байдужість до тих, хто через пиятику опинився за порогом суспільно корисного життя, всім учасникам нашої сьогоднішньої розмови. Звичайно, йдеться про біди та проблеми не лише Дудчинської сільради, а практично всіх сільських населених пунктів нашого району. Самогон вбиває наші села, руйнує душі, сім'ї, долі... Тільки сліпий не помічає цього. Треба рятувати сільських людей від свавілля самогонників, від трагічної омани «зеленого змія», від відсутності майбутнього. Тож об'єднаймося і консолідуймо свої зусилля в боротьбі за духовне та моральне відродження наших сіл і за тверезий спосіб життя!
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |