ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Липко, роздягайся!..
03.03.2011 / Газета: Новий день / № 10 / Тираж: 36600

Зустрілися напередодні посівної на черговій «науково- практичній конференції» Дмитро Моторний і Леонтій Новак.

ВЕСНА, прихід якої більше лякав селянина, ніж налаштовував на оптимістичний лад, прийшла — хай поки що календарна. Але вигляне сонечко, розсуне хмари, подмуть з морів-океанів теплі вітри і оживе наш щедрий і багатостраждальний степ.

Слава Богу, зима не накоїла стільки неприємностей, як буває — озимина вже зовнішнім виглядом свідчить: підстави сподіватися на хліб є.

Під час лютневих «вікон» механіза­торам Херсонщини вдалося удобри­ти по мерзлоталому грунту зернові на площі 73,6 тис. гектара. Але ж цього явно замало, зважаючи на те, що лише озимої пшениці — основного хліба Півдня — область посіяла 443,7 тис. гектарів.

Тривожно на душі у хлібороба: що ж воно буде? Не так страшні погодні катаклізми, як економічні. Що вже казати про зубожілого товарови­робника, якщо невпевненість у завт­рашньому дні «дістає» таке госпо­дарство, як ПОК «Зоря» Білозерського району.

Керівник кооперативу двічі Герой Соціалістичної Праці і Герой України Дмитро Моторний зауважує:

— Ми торік вчасно зорієнтувалися: купили шість вагонів селітри, продав­ши з перших намолотів дві тисячі тонн зерна — по 1400 гривень за тонну. Продешевили? Як сказати... Вже за­раз тонна селітри коштує набагато дорожче, ніж торік — по 3300 гривень! А ми ж купували добрива по дві тисячі і кричали, що це дорого. Цей рік за­крили. А наступний? Доведеться свідомо йти на порушення технології вирощування сільгоспкультур, бо не буде за що купити ні добрива, ні за­соби захисту рослин.

Кошти, кошти, кошти... На прове­дення весняно-польових робіт об­ласті потрібно 1 млрд. 602 млн. гри­вень. Сподівалися, що хлібець із мо­лочком виручать. Та знову даремне. Дотації на молоко, говорить Дмитро Моторний, відмінили, а справедливі ціни на хліб — із розряду фантастики.

От і довелося аграріям краю уже напозичатися 544 мільйони гривень. А ще ж весна тільки-тільки зазоріла. Як же далі бути? Ждати з-за моря по­годи, почитуючи розповсюджені ке­рівними аграрними достойниками методичні рекомендації «Наукові підходи до формування технологій вирощування зернових і технічних культур в умовах 2011 року»?.

— Обдирають нас де можуть і як мо­жуть, — підключається до розмови ке­рівник агрофірми «Мрія» Білозерського району Леонтій Новак. — Для вивезен­ня міндобрив на поля потрібен... спец- дозвіл ДАІ. Везуть два КАМАЗи з заліз­ничної станції селітру. Зупиняють даіш- ники: де допуск на перевезення небез­печних вантажів? Немає! І водіїв поштра­фували. На 510 гривень кожного. їду в ДАІ: «Скільки треба заплатити за до­пуск?» «Дев'ять шістьсот...». «Добре, заплачу. То ви що, за ці гроші супровід транспорту забезпечите?». «Ні, дамо вам довідку і вас ніхто не чіпатиме...».

Там всюдисущі спекулянти, там доскіпливі даішники, там надто енергійні податківці роздягають году­вальників землі. Як липку обдирають! А далі що?.

Автор: Василь ГАЙ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.087
Перейти на повну версію сайту