У 1975-1985 роках кролів вирощували мало не в кожному обійсті, колгоспі чи школі району. Тоді у Скадовському районі працювало близько 1 300 кролеферм, із яких 30 – промислового типу із поголів’ям від 2 до 5 тисяч.
Нині ж тільки завдяки ентузіазму голови товариства кролівників, Олександри Борисівни Коваленко, у нашому районі нараховується близько 700 голів кролів. А саме товариство складається із 290 кролівників.
1.
Технологію вирощування кролів добре знає завідуючий відділом по незаразних хворобах тварин Скадовської районної державної лікарні ветеринарної медицини Іван Логвинович Репалюк. Ми попросили його поділиться секретами розведення цих тварин із читачами нашої газети.
– Народжуються кроленята, –розповідає Іван Логвинович, – масою 40-80 г, сліпі й голі, але у них уже є 16 молочних зубчиків. На 14-15 день кроленята прозрівають, а на 18-20 – виходять з гнізда й починають уже їсти корм. На 25 день волосяний покрив кроленят досягає повного розвитку. Треба сказати, що у теплі кролики швидше ростуть, хоч і менше їдять. Молодняк відсаджують від кролиці у віці 30-45 днів і розміщують у клітки по 3-5 голів, розділяючи по статі, віку і розвитку. У цей час, наголошую, їм необхідно провести щеплення проти міксоматозу та геморагічної хвороби кролів, а також лабораторне дослідження на наявність гельмінтів. Вищезазначені вакцини, а також комбікорм для кролів завжди є в наявності в будинку зооветпрацівника. Загалом за три-чотири місяці кролі набирають до 4 кг ваги. Статева зрілість кролів наступає в 3-3,5 місяця. Для підтримання породи самця краще брати з іншого господарства. Суспільність кролиць продовжується 28-32 дні. За 5-10 днів до окролу необхідно вичистити та продезинфікувати клітку. Якщо в клітці відсутні гніздові відділення, то ставлять гніздові ящики, застеляють їх м’якою соломою або сіном. Перед окролем самка починає сама облаштовувати гніздо, вона збирає підстилку, вискубує з себе пух і вистеляє ним гніздо.
– Нині, продовжує розповідь Іван Логвинович, – фахівці застосовують сучасні технології утримання кролів, які убезпечують тваринок від хвороб. Вирощують, наприклад, кролів за технологією екокролівництва на так званих екофермах.
Технологія вирощування екологічно чистого кроля, або кроля-акселерата, приваблива тим, що кролі утримуються у спеціальних клітках, де враховано всі умови нормального проживання. Кролик живе в чистому агрегаті, де немає під лапами різноманітних відходів, не злизує з лап бруд.
Усі відходи автоматично видаляються з клітки й утилізуються. До того ж у клітці тваринка постійно захищена від холоду, спеки, протягів. Тож не витрачає сили на обігрів організму чи охолодження – вся сила йде на ріст. Узимку передбачено підігрів родильного гнізда – для того, щоб кроленята витрачали енергію на ріст, а не на обігрів.
Наскільки я знаю, найбільша в Україні кролеферма на 25 тисяч голів. Але багатоповерхові клітки й обходяться дорожче. Щоб облаштувати приміщення площею 600 квадратних метрів, треба 400-500 тисяч гривень, – говорить ветеринарний лікар.
2.
Великі успіхи у розведенні кролів акселератів та інших нових порід має скадовчанин Олександр Якович Мошенський.
Він вирощує кролів уже понад 25 років. Розповідає, що захопився цією справою ще будучи школярем. А згодом переніс захоплення й у власну родину.
Олександр Якович сам робить клітки, постійно займається відбором, залишаючи великих і здорових кролів на розплід. За словами господаря, кролів треба добре доглядати, адже ці тваринки дуже вибагливі. Треба й корм свіжий, і умови сприятливі. Улітку необхідно постійно дбати, щоб була свіжа трава, а на зиму заготовляти не менше двох машин сіна. Кролі ж часом поїдають більше, ніж корова. Наприклад, одному кролику на день потрібно близько 200 грамів зерна, 2-3 кілограми зелені та 200 грамів коренеплодів.
Олександр Якович розповідає, що нині вигідніше вирощувати м’ясні породи, як-от новозеландську білу та каліфорнійську. Кріль у 3-3,5 місяця досягає ваги до 3,5 кг. І якщо брати нормативи відходу м’яса, то сірий і білий велетні дають при забої 55%, а ці дві м’ясні породи – по 66%.
3.
У нашій державі діє «Програма розвитку і селекції кролівництва і звірівництва в Україні на 2005-2015 роки». До речі, ця програма надає перевагу розвитку кролівництва у присадибних та фермерських господарствах. Передбачені нею і дотації за формування генофонду, відтворення і реалізацію поголів’я.
Однак те, що гарно написано в законі, не завжди знаходить своє втілення в реальному житті. Ось чому на засіданні правління Скадовського міського товариства кролівників та звіроводів розглядались шляхи виходу зі складної ситуаці. Голова правління О.Б.Коваленко зазначила, що в кращі часи кролівники нашого району здавали державі щороку до 100 тонн дієтичного м’яса і 10-12 тисяч хутряних шкур. Проте раніше кролівники отримували допомогу від колективних господарств району у вигляді кормів, проданих зі знижкою. Тепер, як стверджує член правління А.Кураєв, дорожнеча кормів зводить нанівець рентабельність кролівництва. Тим не менше, організаційна структура товариства збереглась, ведеться документація і сплачуються всі внески. Товариство приймає всі пропозиції щодо співпраці для відновлення кролячого племені.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |