ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Чорнянські світанки
15.03.2011 / Газета: Каховська зоря / № 21-22 / Тираж: 8000

ВЖЕ втретє зібралися сільські голови Каховщини на свій традиційний форум. Цього разу — в Чорнянці.

-Сьогодні на порядку денно­му головним питанням є про­блеми сільського комунального господарства і, зокрема, водо- забезпечення населених пунк­тів. Тому маємо можливість вивчити досвід одного з най­більш ефективних сільських ко­мунальних підприємств, яке не просто надає послуги, а попо­внює завдяки прибутковій робо­ті місцевий бюджет, — зазначив, відкриваючи засідання, голова районної ради Микола Крупін.

Про важливість проблеми свідчить і те, що в зібранні взяли участь заступник голови облдерж­адміністрації Василь Котенков, начальник обласного управління житлово-комунального господар­ства Віталій Кузьмін, директор облсількомунгоспу Валерій Ярмо- люк, голова Каховської райдержад- міністрації Володимир Сторчак.

Спочатку учасники наради завітали до школи. їм показали нову топкову, де встановлено до­датковий котел, який дасть змогу забезпечити навчальний заклад теплом повністю. Директор шко­ли Віктор Кудлай запросив гос­тей до нового кабінету інформа­ційних технологій, який ще пахне свіжою фарбою: тільки вчора за­везли і встановили 11 сучасних комп'ютерів (на фото), придба­них за кошти районного бюджету. А голова райради М.Крупін ви­словив вдячність приватному під­приємцю, депутату районної ради Борису Альошину за допомогу в упорядкуванні кабінету. Тут же, в школі, знаходиться Чорнянський краєзнавчий музей: його завіду­вач Данило Торос провів екскурсії по двох експозиційних залах, роз­повів про історію — і музею, і шко­ли, і села.

Директор Чорнянського сіль- комунгоспу Анатолій Шматенко, приймаючи гостей, теж зазна­чив, що перебувають вони в іс­торичному місці: саме тут заро­джувався російський футуризм як мистецька течія. Головним же надбанням підприємства є його міцна матеріально-технічна база, яка поповнилася ще кількома оди­ницями техніки — для відкачування води і планування доріг.

Велика увага приділена озеле­ненню: на колишньому мехдворі ростуть, набираються сили дуби, сосни, ялинки, туї і навіть кедри. А напис на бетонній огорожі «Вода — дар безцінний, але не безплат­ний» засвідчив головний принцип роботи комунгоспу і запоруку його успіху.

Сільський голова Юрій Сєров з гордістю показав гостям і спорт-' комплекс із зразковим футболь­ним полем, де завдяки спільним зусиллям сільської ради і грома­ди створено належні умови для спортсменів.

ПЛЕНАРНА частина наради роз­почалася з доповіді першого заступника голови райдержадмі- ністрації Віктора Балабанова про стан житлово-комунального гос­подарства на селі, його проблеми і шляхи їх вирішення. А В.Котенков особливий наголос зробив на проблемі водопостачання і невід­кладному оформленні дозволів на спецводопостачання, як того ви­магає закон.

Анатолій Шматенко докладно розповів про діяльність очолюва­ного ним комунгоспу. Він хвалився не успіхами, а своїм згуртованим колективом, який сприйняв голо­вний принцип роботи: надавати якомога більше послуг жителям села, братися будь-яку роботу і тим самим заробляти кошти — собі на заробітну плату, і на роз­виток підприємства, і на ремонт водопровідних мереж та ін.

-Ми не покладаємося на та­риф, бо він все одно збитковий через постійне зростання цін. Ми шукаємо не кошти, а спосіб їх за­робити, — так визначив принципи діяльності сількомунгоспу його керівник. І більше уваги приділив не успіхам, а проблемам, спіль­ним для всіх комунальних підпри­ємств.

Саме в такому руслі (аналіз проблем і пошук шляхів їх вирі­шення) пішла подальша розмова.

Директор облсількомунгоспу В.Ярмолюк визначив такі напрям­ки: розширення послуг, енергоз­береження і об'єднання комуналь­них підприємств.

В.Кузьмін запевнив, що очо­лене ним півроку тому управлін­ня поновлює реальну роботу по вирішенню проблем житлово- комунального господарства, зо­крема, по впровадженню про­гресивних технологій і виконанню державних програм. Але щоб за­ручитися державною фінансовою підтримкою, треба негайно готу­вати проектно-комунальну доку­ментацію на впровадження тих чи інших заходів.

І передовсім — облік! Зробивши ставку на встановлення лічильни­ків води (їх мають 99,7 % абонен­тів), досягнуто взаєморозуміння з населенням, вирішено проблему з водопостачанням в Роздольному і Вільній Україні, стабілізовано тиск у водопровідній мережі. Головне: люди усвідомили вартість,води, що спонукає до и економного ви­трачання. Про це розповів ди­ректор приватного комунального підприємства «Шанс» Микола Новаков, депутат районної ради. Але його тепер турбує інше: як бути з великим обсягом втрат води у зношеній мережі? А відсутність у Роздольному очисних споруд М.Крупін назвав міною сповільне­ної дії.

В.Котенков з розумінням по­ставився до цієї складної про­блеми, а також поставив роботу підприємства по обліку води в приклад як треба діяти.

Своїми бідами поділився і Дмитро Воронов, директор Ко- робківського комунального під­приємства, яке не має навіть власного приміщення, не кажучи вже про інше.

Чимало проблем і в благопо­лучного Малокаховського сіль­комунгоспу: тариф, який не по­криває витрат; податок на додану вартість, який підриває фінансову міць; зношені мережі, яким уже по 50-60 років; небажання жи­телів ставиїги прилади обліку. А ще — численні перевірки. «Краще б інспектори з нами провели на­вчання, щоб не допускати поми­лок», — зауважив директор під­приємства Анатолій Гребеньков. Малокаховський сількомунгосп надає допомогу новоствореним комунальним підприємствам, го­товий надавати послуги й іншим селам, але стримує висока ціна на пальне.

В обговоренні проблем взяв участь і Любимівський селищний голова Михайло Мотрюк (майже рік не може добитися від обленер- го дозволу на підключення вулич­ного освітлення). Коробківський сільський голова Ігор Сегляник порушив питання подачі технічної води для поливу.

Приватний підприємець Б.Апьошин зазначив, що не може не брати участі у житті села, в яко­му виріс. Також активно підтримує соціальні проблеми місцевих ор­ганів самоврядування в інших се­лах (його підприємство обробляє землі на території трьох районів). Але ж коли прокинеться совість в інших землекористувачів? — по­ставив резонне питання.

Сільський голова Юрій Сєров розкрив «секрет успіху». А він полягає в тому, що звернувся до людей, до їхнього сумління, в тому числі і через газету, — і вони відгук­нулися, пішли назустріч. Жителі села самі підключили більше сотні ліхтарів вуличного освітлення, під­тримали заклик і вийшли на субот- ник, упорядкували три автобусні зупинки, обладнали і оснастили інвентарем спорткомплекс (для своїх же дітей). На сходці сільча- ни проголосували за самооподаткування у розмірі 20 гривень, прийняли рішення про внесок по 1 гривні з 5 гектарів, які землеко­ристувачі мають вносити на спец- рахунки для благоустрою села. Також об'єднаними зусиллями всієї громади сільська рада хоче відновити дитсадок і організувати святкування 230-річчя Чорнянки.

ПІДСУМОВУЮЧИ розмову, М.Крупін зазначив, що без вирішення проблем житлово- комунального господарства не розв'язати проблем села та його жителів. Треба йти шляхом коо­перування, об'єднання і створен­ня кущових (на кілька сусідніх сіл), сількомунгоспів з тим, щоб мак­симально наблизити послуги до населення, збільшити їх кількість і зменшити накладні витрати, бра­ти на озброєння сучасні технології і переймати досвід своїх колег і сусідів.

Другим питанням порядку ден­ного був «Стан сільської медицини після її реформування». Головний лікар Каховської ЦРЛ доповів про виконання першого етапу рефор­мування — переведення сільських закладів охорони здоров'я на фі­нансування з районного бюджету, про стан галузі і проблеми, які по­требують вирішення. Тему продо­вжила заступник голови райдер- жадміністрації Галина Малишенко.

В.Балабанов повідомив про те, як виконуються рішення, прийняті на попередньому Дні сільського голови у Тавричанці по створенню формувань громадського поряд­ку.

А завершився форум невелич­ким, але барвистим концертом, який підготували для його учас­ників самодіяльні артисти — діти і дорослі — Чорнянського сільського будинку культури.

М.Крупін подякував чорнян- цям за їхню гостинність і талант. Він зайвий раз пересвідчився, які гарні люди живуть в Чорнян- ці і як люблять вони своє село. А сільський голова Юрій Сєров по­вторив, що він — найщаслиєіший у світі, бо живе і працює з такими прекрасними людьми.

Автор: -


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту