ВЖЕ втретє зібралися сільські голови Каховщини на свій традиційний форум. Цього разу — в Чорнянці.
-Сьогодні на порядку денному головним питанням є проблеми сільського комунального господарства і, зокрема, водо- забезпечення населених пунктів. Тому маємо можливість вивчити досвід одного з найбільш ефективних сільських комунальних підприємств, яке не просто надає послуги, а поповнює завдяки прибутковій роботі місцевий бюджет, — зазначив, відкриваючи засідання, голова районної ради Микола Крупін.
Про важливість проблеми свідчить і те, що в зібранні взяли участь заступник голови облдержадміністрації Василь Котенков, начальник обласного управління житлово-комунального господарства Віталій Кузьмін, директор облсількомунгоспу Валерій Ярмо- люк, голова Каховської райдержад- міністрації Володимир Сторчак.
Спочатку учасники наради завітали до школи. їм показали нову топкову, де встановлено додатковий котел, який дасть змогу забезпечити навчальний заклад теплом повністю. Директор школи Віктор Кудлай запросив гостей до нового кабінету інформаційних технологій, який ще пахне свіжою фарбою: тільки вчора завезли і встановили 11 сучасних комп'ютерів (на фото), придбаних за кошти районного бюджету. А голова райради М.Крупін висловив вдячність приватному підприємцю, депутату районної ради Борису Альошину за допомогу в упорядкуванні кабінету. Тут же, в школі, знаходиться Чорнянський краєзнавчий музей: його завідувач Данило Торос провів екскурсії по двох експозиційних залах, розповів про історію — і музею, і школи, і села.
Директор Чорнянського сіль- комунгоспу Анатолій Шматенко, приймаючи гостей, теж зазначив, що перебувають вони в історичному місці: саме тут зароджувався російський футуризм як мистецька течія. Головним же надбанням підприємства є його міцна матеріально-технічна база, яка поповнилася ще кількома одиницями техніки — для відкачування води і планування доріг.
Велика увага приділена озелененню: на колишньому мехдворі ростуть, набираються сили дуби, сосни, ялинки, туї і навіть кедри. А напис на бетонній огорожі «Вода — дар безцінний, але не безплатний» засвідчив головний принцип роботи комунгоспу і запоруку його успіху.
Сільський голова Юрій Сєров з гордістю показав гостям і спорт-' комплекс із зразковим футбольним полем, де завдяки спільним зусиллям сільської ради і громади створено належні умови для спортсменів.
ПЛЕНАРНА частина наради розпочалася з доповіді першого заступника голови райдержадмі- ністрації Віктора Балабанова про стан житлово-комунального господарства на селі, його проблеми і шляхи їх вирішення. А В.Котенков особливий наголос зробив на проблемі водопостачання і невідкладному оформленні дозволів на спецводопостачання, як того вимагає закон.
Анатолій Шматенко докладно розповів про діяльність очолюваного ним комунгоспу. Він хвалився не успіхами, а своїм згуртованим колективом, який сприйняв головний принцип роботи: надавати якомога більше послуг жителям села, братися будь-яку роботу і тим самим заробляти кошти — собі на заробітну плату, і на розвиток підприємства, і на ремонт водопровідних мереж та ін.
-Ми не покладаємося на тариф, бо він все одно збитковий через постійне зростання цін. Ми шукаємо не кошти, а спосіб їх заробити, — так визначив принципи діяльності сількомунгоспу його керівник. І більше уваги приділив не успіхам, а проблемам, спільним для всіх комунальних підприємств.
Саме в такому руслі (аналіз проблем і пошук шляхів їх вирішення) пішла подальша розмова.
Директор облсількомунгоспу В.Ярмолюк визначив такі напрямки: розширення послуг, енергозбереження і об'єднання комунальних підприємств.
В.Кузьмін запевнив, що очолене ним півроку тому управління поновлює реальну роботу по вирішенню проблем житлово- комунального господарства, зокрема, по впровадженню прогресивних технологій і виконанню державних програм. Але щоб заручитися державною фінансовою підтримкою, треба негайно готувати проектно-комунальну документацію на впровадження тих чи інших заходів.
І передовсім — облік! Зробивши ставку на встановлення лічильників води (їх мають 99,7 % абонентів), досягнуто взаєморозуміння з населенням, вирішено проблему з водопостачанням в Роздольному і Вільній Україні, стабілізовано тиск у водопровідній мережі. Головне: люди усвідомили вартість,води, що спонукає до и економного витрачання. Про це розповів директор приватного комунального підприємства «Шанс» Микола Новаков, депутат районної ради. Але його тепер турбує інше: як бути з великим обсягом втрат води у зношеній мережі? А відсутність у Роздольному очисних споруд М.Крупін назвав міною сповільненої дії.
В.Котенков з розумінням поставився до цієї складної проблеми, а також поставив роботу підприємства по обліку води в приклад як треба діяти.
Своїми бідами поділився і Дмитро Воронов, директор Ко- робківського комунального підприємства, яке не має навіть власного приміщення, не кажучи вже про інше.
Чимало проблем і в благополучного Малокаховського сількомунгоспу: тариф, який не покриває витрат; податок на додану вартість, який підриває фінансову міць; зношені мережі, яким уже по 50-60 років; небажання жителів ставиїги прилади обліку. А ще — численні перевірки. «Краще б інспектори з нами провели навчання, щоб не допускати помилок», — зауважив директор підприємства Анатолій Гребеньков. Малокаховський сількомунгосп надає допомогу новоствореним комунальним підприємствам, готовий надавати послуги й іншим селам, але стримує висока ціна на пальне.
В обговоренні проблем взяв участь і Любимівський селищний голова Михайло Мотрюк (майже рік не може добитися від обленер- го дозволу на підключення вуличного освітлення). Коробківський сільський голова Ігор Сегляник порушив питання подачі технічної води для поливу.
Приватний підприємець Б.Апьошин зазначив, що не може не брати участі у житті села, в якому виріс. Також активно підтримує соціальні проблеми місцевих органів самоврядування в інших селах (його підприємство обробляє землі на території трьох районів). Але ж коли прокинеться совість в інших землекористувачів? — поставив резонне питання.
Сільський голова Юрій Сєров розкрив «секрет успіху». А він полягає в тому, що звернувся до людей, до їхнього сумління, в тому числі і через газету, — і вони відгукнулися, пішли назустріч. Жителі села самі підключили більше сотні ліхтарів вуличного освітлення, підтримали заклик і вийшли на субот- ник, упорядкували три автобусні зупинки, обладнали і оснастили інвентарем спорткомплекс (для своїх же дітей). На сходці сільча- ни проголосували за самооподаткування у розмірі 20 гривень, прийняли рішення про внесок по 1 гривні з 5 гектарів, які землекористувачі мають вносити на спец- рахунки для благоустрою села. Також об'єднаними зусиллями всієї громади сільська рада хоче відновити дитсадок і організувати святкування 230-річчя Чорнянки.
ПІДСУМОВУЮЧИ розмову, М.Крупін зазначив, що без вирішення проблем житлово- комунального господарства не розв'язати проблем села та його жителів. Треба йти шляхом кооперування, об'єднання і створення кущових (на кілька сусідніх сіл), сількомунгоспів з тим, щоб максимально наблизити послуги до населення, збільшити їх кількість і зменшити накладні витрати, брати на озброєння сучасні технології і переймати досвід своїх колег і сусідів.
Другим питанням порядку денного був «Стан сільської медицини після її реформування». Головний лікар Каховської ЦРЛ доповів про виконання першого етапу реформування — переведення сільських закладів охорони здоров'я на фінансування з районного бюджету, про стан галузі і проблеми, які потребують вирішення. Тему продовжила заступник голови райдер- жадміністрації Галина Малишенко.
В.Балабанов повідомив про те, як виконуються рішення, прийняті на попередньому Дні сільського голови у Тавричанці по створенню формувань громадського порядку.
А завершився форум невеличким, але барвистим концертом, який підготували для його учасників самодіяльні артисти — діти і дорослі — Чорнянського сільського будинку культури.
М.Крупін подякував чорнян- цям за їхню гостинність і талант. Він зайвий раз пересвідчився, які гарні люди живуть в Чорнян- ці і як люблять вони своє село. А сільський голова Юрій Сєров повторив, що він — найщаслиєіший у світі, бо живе і працює з такими прекрасними людьми.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |