Єдина суттєва позитивна зміна, яка за останній рік сталися у віддаленому малому селі Ясна Поляна, — одруження двох синів родини ЗЯБЛОВИХ — Володимира і Романа. Дружин юнаки привезли із сусідньої Хлібодарівки. Чаплинського району, тим самим автоматично збільшивши місцеве населення майже на 4 відсотки. Є надія, що незабаром молоді сім'ї поповняться- малюками, що для села надзвичайно важливо. Бо на сьогодні наймолодшому місцевому мешканцю — чотири роки.
Та чи врятує село від вимирання навіть така велика і дружна родина, як Зяблові?
Чи врятують Зяблові Ясну Поляну?
Візитна картка села: Ясна Поляна — одне з найвіддаленіших сіл району. Входить до складу населених пунктів Новопокровської сільради. Від районного центру його відділяють 35 кілометрів, від Новопокровки — 18. У селі 26 дворів, у яких мешкають сімдесят шість місцевих жителів. Сімдесят відсотків яснополянців — люди пенсійного та передпенсійного віку. Тих, хто офіційно має постійну роботу і упродовж року отримує заробітну плату, у буквальному розумінні цього вислову можна перелічити на пальцях.
із об'єктів соціальної сфери в Ясній Поляні збереглися відділення поштового зв'язку (працює два дні на тиждень), сільський клуб (практично порожній і занедбаний) та ФАП, куди вже кілька років не можуть знайти медпрацівника. Школи, магазину немає. Єдине підприємство у селі — /7/7 «Єлєна» — займається сільськогосподарським виробництвом.
З ІСТОРІЇ СЕЛА І ГОСПОДАРСТВА
Тривалий час в Ясній Поляні базувався відділок радгоспу «Таврійський». У кінці вісімдесятих років минулого століття на базі цього відділка було створено окреме господарство -«Ясна Поляна». Тоді й розпочалася розбудова села. За п'ять років тут спорудили ЗО житлових будинків, розпочали будівництво сучасного комплексу школа- дитсадок, новостворене господарство прикупило техніку та сільгоспінвентар. Зросла чисельність населення, хоча робочих рук і тоді не вистачало, трудівників возили на роботу з Громівки, Новопокровки, Новомиколаївки і навіть Сергіївки.
Після реформування АПК базове господарство ліквідували. Місцеві мешканці стали масово виїздити з Ясної Поляни. Село перейшло до розряду безперспективних вимираючих населених пунктів. Досить красномовний факт: з тридцяти споруджених у період розквіту села будинків залишилрся вісім. Всі інші яснополянці розібрали на будівельні матеріали, продали, а на виручені кошти найняли машини, щоб перевезти пожитки на нове місце проживання. Більшість виробничих приміщень колишнього базового господарства спіткала така ж доля, залишився лише тік.
Що потрібно селу для нормального функціонування? На думку яснополянців — щоб мешканці його мали нормальні статки, щоб були у населеному пункті дитсадок і школа, та щоб люди могли вчасно отримати кваліфіковану медичну допомогу.
З ЧОГО ЖИВУТЬ СЕЛЯНИ
Так склалося, що при розпаюванні земель КСП яснополянці отримали чи не найбільші в районі земельні паї. Орендна плата за один наділ, за умови виплати її у розмірі 3 відсоток номінальної вартості земельного наділу, становить 5-6 тисяч гривень — для села сума досить пристойна. Зрозуміло, на орендну плату не проживеш, але додаток до пенсії, навіть невеликої за розміром, досить суттєвий. Особливо, якщо частину продуктів харчування отримувати з власного городу та особистого підсобного господарства. Ось і виходить, що пенсіонери в Ясній Поляні найзахищеніші в соціальному плані.
Дві родини яснополянців
— Зяблові та Гончарові — самостійно господарюють на власних наділах. Робота ця нелегка і значних прибутків не забезпечує, хіба що дозволяє якось зводити кінці з кінцями. Техніку, інвентар «одноосібники» власноруч збирали із старої списаної. Кредитів взяти не можуть, бо нічого залишити банку в заставу. Внесків до Пенсійного, страхового фондів не сплачують — на це просто не вистачає грошей. Відтак трудовий стаж їм не зараховується, не мають такі селяни права на оплату за лікарняними листами чи на допомогу в разі нещасного випадку.
Дехто з місцевих мешканців утримує худобу, але їм також не позаздриш. Корми дорогі, пасовища (окрім колишньої території ферми) немає. Заготівельники приїздять у село забирати молоко о 4 ранку, отож підйом у власників бурьонок не пізніше третьої ночі.
- Ви на нас подивіться і відразу зрозумієте які наші статки, — каже Надія Іванівна Дубовик. — Я, дочка, зять — усі без зубів. Вставляти треба, та як подумаєш скільки це коштує... Весь одяг, взуття — із секонд-хенду, інакше хоч голий та босий ходи.
Давно б вивели худобу, так онука в інституті вчиться, допомагати їй треба. Та й самим якось виживати.
Є серед яснополянців і такі, що живуть за принципом «заробив — випив». Вони, здебільшого, взимку наймаються до односельців чистити бази, влітку — на прополювання з погодинною оплатою. Живуть бідно, але весело: щодня напідпитку. Ці люди також бідкаються, що немає роботи, але — про людське око. Тих, хто звик до «вільних хлібів», на постійну роботу й калачем не заманиш. Не випадково ПП «Єлєна» змушене возити трудівників з інших сіл, і це при тому, що підприємство офіційно оформляє на роботу, виплачує пристойну зарплату і навіть тричі на день годує безкоштовно.
Заданими останнього перепису населення понад 57 % сіл в Україні малі, з них п'ята частина — це хутори (менше 100 жителів). За два останніх десятиліття кількість малих сіл збільшилася до 70 відсотків, з мапи України зникло 795 населених пунктів. 84% малих сіл нині відносять до вимираючих.
ШКОЛА СТОЇТЬ ПУСТКОЮ
Коли у селі працював дитсадок, значна частина місцевих мешканців вже й не пригадує. Від недобудованого комплексу «школа- дитсадок» у Ясній Поляні і сліду не залишилося. Стоїть пусткою й пристосована будівля, в якій донедавна один вчитель навчав усіх дітей початкових класів. Зараз школярів возять в школу автобусом до сусідньої Новомиколаївки. Добре це чи погано?
- Звичайно, нам було б спокійніше, якби діти навчалися в селі. Бо зараз вони змалку — як на роботі: о пів на восьму виїжджають, о пів на шістнадцяту повертаються, — кажуть батьки.
Тривала відсутність дітей — оце, по суті, й вся аргументація «проти». Натомість, вчителі Новомиколаївської ЗОНІ та й дехто з батьків відзначають, що дітям пішло на користь навчання в повноцінній школі. Вони поглибили знання, стали краще вчитися, більше спілкуються з однолітками, беруть участь у проведенні позакпасних заходів. Навіть зовні яснополянські школярі змінилися, стали охайнішими і чепурнішими.
Так, діти проводять в школі багато часу. Але всіх учнів забезпечують повноцінним гарячим харчуванням, у меню — перша, друга страви і напій зі здобою чи печивом. Все свіже, смачне. Першокласників та дітей із малозабезпечених сімей в школі годують безплатно, за харчування інших дітей батьки сплачують по 4 грн. у день.
ПРИЙШЛА ХВОРОБА — ШУКАЙ ГРОШІ
З медичним обслуговуванням ситуація складніша. За Новопокровською амбулаторією закріплено п'ять сіл, а автомобіль «швидкої» один. Так що трапляється, виклик надходить з одного села, а „швидка» в цей час надає невідкладну допомогу в іншому. До того ж використовують автомобіль і для планових виїздів лікаря у села, а за нормативами на «швидку» виділяють 60 літрів бензину на місяць. Трапляється, заправляти автомобіль для виїзду до хворого медичним працівникам доводиться за власний рахунок.
Прямий шлях від Новопокровки до Ясної Поляни у незадовільному стані. Отож, аби не ризикувати, «швидка» їде в село об'їзними дорогами, через Новомиколаївку чи Громівку. В зимову пору лікар приїздить до хворого в середньому через дві години після виклику. При раптовому нападі серцевої, судинної чи іншої серйозної хвороби за цей час людина може й померти, тим більше, що в Ясній Поляні немає медичного працівника. Утім, якщо хвороба серйозна, то навіть своєчасний приїзд «швидкої» не гарантує спасіння. Ні для кого не секрет, наскільки злиденно обладнані сільські амбулаторії й автомобілі невідкладної допомоги.
Лікуються яснополянці, навіть ті, хто мають хронічні захворювання,, нечасто. Кому грошей на це не вистачає, кому жаль часу на поїздки до лікаря. А якщо вже вирішили лікуватися, перевагу віддають райлі- карні. Стверджують, що туди дістатися простіше, ніж до лікарських закладів Новопокровки чи Громівки. Люди зі стабільно високими статками (таких у Ясній Поляні небагато) взагалі у разі хвороби їдуть лікуватися до Каховки, Херсона чи Сімферополя. Кажуть, дорожче, зате надійніше.
«СЕЛО ЩЕ МОЖНА ВІДРОДИТИ...»
- Напишіть про нашу Ясну Поляну. Село ще можна врятувати. У нас же землі такі родючі — хоч на хліб маж. Вода смачна, солодка, просто зараз не оціниш її смак, бо застоюється в іржавих трубах. І природній газ всього за шістнадцять кілометрів, в Асканії-Новій, — просили яснополянці.
Бідні, занедбані й нещасні наші малі села... Як би хотілося додати оптимізму і віри у відродження їх мешканцям! Але реальність невблаганна. Зупинити занепад малих сіл можна тільки за потужної фінансової підтримки держави. А в неї, як завжди, грошей на це не вистачає. Та й пріоритети, схоже, інші.
Можливо, дві новоутворені в Ясній Поляні сім'ї і захочуть зберегти вірність своїй маленькій батьківщині. Та чи зможуть? Збільшення пенсійного Віку мінімального трудового стажу, впровадження страхової медицини, над чим зараз працюють урядовці та парламентарі, «залишить селян, які сьогодні самотужки працюють на власних наділах та в особистих підсобних господарствах без оформлення підприємницької діяльності, за межею виживання. Заміна старої радянської техніки на потужну імпортну та впровадження сучасних прогресивних технологій у сільськогосподарському виробництві неминуче призведуть до подальшого скорочення зайнятості сільського населення.
Змінюється і людська свідомість. Якщо нинішні селяни ще миряться з відсутністю магазинів і постійного водозабезпечення, проблемами бездоріжжя, низьким рівнем медичного обслуговування, відсутністю елементарних зручностей, то їх діти навряд чи захочуть так жити. Так що доля малих сіл невтішна.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |