Від останніх виборів до місцевих рад нас відділяє вже майже 5 місяців, а от чи закінчився етап «розкачки» депутатів, досі сказати важко. Чим фактично жили громади після народного волевиявлення при новообраній місцевій владі і чи сподіваються дочекатися обіцяного хоча б до кінця каденції своїх обранців, — таке опитування громадської думки провели обласна організація Комітету виборців України у співпраці з Херсонським центром політичних та соціальних досліджень. Під час прес-конференції було презентовано плід їхньої спільної праці — друкований «Політичний портрет Херсонщини»,я якому проаналізовано передвиборні обіцянки політичних партій, що пройшли до місцевих рад Херсона та області на виборах-2010, та представлені дані першого громадського моніторингу роботи депутатів місцевих рад. Ті з народних обранців, хто страждає забудькуватістю, можуть поновити в пам'яті обіцяне, а разом з ними і їхні виборці, які з нетерпінням чекають втілення запрограмованих «злетів» у діяльності своїх територіальних громад, за допомогою нового інтернет-ресурсу «Депутаты и обещания». Його розробники зібрали та представили всі тексти передвиборних програм, а також постійно поповнюють блог новими результатами громадського спостереження за виконанням обіцянок. Титанічна за своїми обсягами праця громадських активістів та волонтерів зосереджена на ретельному вивченні дотримання обіцянок народними обранцями, адже понад 75% жителів області вважають важливим виконання задекларованих в передвиборних програмах цілей.
Завдяки презентованому проекту «Депутати обіцяли — громадськість контролює» вперше грунтовно систематизовано наміри депутатів перед виборами і їх фактична реалізація. Звісно, кожна територіальна громада має свої особ? ливості, однак прагнення по- літизувати вирішення гострих проблем місцевого значення тільки загострює їх. Тож респонденти найбільше схиляються до думки, що депутатам різних політичних сил та мажоритарними варто консолідувати зусилля, а не розпорошуватися на «лінії партії». З-поміж кількох десятків задекларованих глобальних проблем наразі справилися з подоланням лише по 1—2.1 це враховуючи, що опозиція суттєво втратила свій вплив на прийняття рішень, а всі важелі впливу перейшли до сформованої сталої більшості. Втім це, за словами експертів, суттєво не вплинуло на ефективність роботи місцевих рад. Скажімо, херсонців, як і 5 років тому, досі хвилюють проблеми низької якості комунальних послуг, поганий стан доріг, відсутність достатнього водозабезпечення, незадовільна робота громадського транспорту, неосвітлення вулиць, забрудненість територій, корумпованість міського чиновництва тощо. І хоч різні партії та їх повпреди, йдучи на вибори, активно декларували свою здатність побороти ці та інші суспільні негаразди, за майже півроку роботи так нічого й не зрушили з місця. Хтось може зауважити, що для нового скликання рад, депутатський корпус яких оновився на 30—50% і тільки набуває досвіду, — це ще не термін. Але ж ті, хто просидів у депутатських кріслах по 2—3 каденції і щораз обіцяє золоті гори, вотум довіри виборців давно перебрали.
Аналізуючи підтримання зв'язку між депутатами та виборцями, експерти вдалися до вивчення ситуації з прийомом громадян в округах. Не всі дотримуються цієї святая святих депутатської діяльності. Скажімо, лише 60% депутатів Херсонської міськради в день громадського моніторингу працювали на прийомі громадян. Помічено, що активність виборців у зверненні до своїх обранців є низькою саме через порушення депутатами графіків прийому, неефективність реагування на звернення, відсутність громадських приймалень або ведення прийому на робочих місцях з обмеженим доступом сторонніх осіб (режимних закладах), некоректне поводження з виборцями. Незрозуміло, для кого взагалі в такому разі працюють обранці, чиї інтереси представляють у радах і чи взагалі усвідомлюють усю відповідальність перед тими, хто їх туди обрав?
Своїми думками щодо рівня ефективності робрти депутатського корпусу поділилися заступник голови обласної ради Тамара Федько та секретар міської ради Зоя Бережна. Звісно, не з усіма висновками експертів вони згодні, втім, зауважили, що чимало названих фактів недопрацювань з боку депутатів готові взяти на замітку, аби увунути в подальшій роботі.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |