Вберегтися від неякісних та фальсифікованих медпрепаратів, які здатні не вилікувати, а, навпаки, нашкодити здоров'ю, допомагає Державна інспекція з контролю якості лікарських засобів. Від ефективності роботи їі підрозділів залежить обіг ліків та фармацевтична діяльність аптечних закладів. Про особливості та результати контролю за розгалуженою мережею таких закладів у Херсонській області ми попросили розповісти начальника інспекції Владислава ДАНЬКА.
Владиславе Віталійовичу, які ще повноваження має інспекція, окрім державного контролю за якістю лікарських препаратів і виробів медичного призначення?
Наші спеціалісти також здійснюють Контроль за дотриманням ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі ними. Інспекцією розроблена затверджена обласною радою регіональна програма із запобігання ввезенню та розповсюдженню на території області неякісних, фальсифікованих і незареєст- рованих лікарських засобів «Херсонщина без ліків-фальсифікатів». Для її виконання створена робоча група з відстеження шляхів розповсюдження фальсифікатів, до складу якої увійшли також представники правоохоронних структур.
Наскільки розгалужена мережа аптечних закладів, яку доводиться контролювати?
На території області оптовою та роздрібною торгівлею лікарськими засобами займаються 130 суб'єктів господарювання, з яких 3 — оптові компанії, 3 — оптово-роздрібні, 124 — роздрібні, і лише 8 суб'єктів здійснюють не тільки роздрібну торгівлю ліками, а й їх виробництво. Функціонує 6 аптечних складів, 292 аптеки, 132 аптечних пункти і 80 кіосків. Розроблений і затверджений план перевірок дотримання ними вимог законодавства щодо якості лікарських засобів та ліцензійних умов провадження певного виду діяльності. За грубі їх порушення винні особи притягуються до адмінвідповідальності.
Яких найхарактерніших порушень припускаються лікувально-профілактичні заклади та суб'єкти господарювання у сфері використання та реалізації лікарських засобів?
При перевірках найчастіше фіксуються відсутність наказу про призначення уповноваженої особи або неналежне виконання своїх обов'язків уповноваженою особою, відповідальною за вхідний контроль якості лікарських засобів; використання препаратів з простроченим терміном придатності; порушення умов їх зберігання, відсутність сертифікатів якості; невідповідність санітарного стану приміщень та устаткування аптечних закладів вимогам санітарно-протиепідемічного режиму. Такі факти свідчать про те, що керівники віддають перевагу бізнесовим інтересам, а не виконанню соціальної функції цими закладами — охороні здоров'я населення. Суб'єкти такого підприємництва не повинні забувати, що аптечні заклади — це установи, де на першому місці повинен бути пацієнт та безпека його життя і здоров'я.
Збереження традицій є важливим аспектом розвитку сфери охорони здоров'я. А чи не збирається вітчизняна фармація повернутися до практики виготовляти ліки в аптеках, як це було за радянських часів?
Проаналізувавши стан мережі аптечних закладів, які можуть виготовляти лікарські засоби в умовах аптек, наразі ми розглядаємо питання щодо розширення такої мережі, насамперед у сільській місцевості. Зараз в області 1-5 аптек здійснюють виготовлення лікарських засобів: 8-у Херсоні та 7 — по області, що не задовольняє реальних потреб передусім малозабезпечених верств населення. Така ситуація склалася через нерентабельність діяльності таких відділів внаслідок зростання вартості комунальних послуг, значні витрати на їх переоснащення, високу енергомісткість виробництва, велику кількість погоджень на отримання відповідних дозволів і, зрештою, через проблеми з кадровим забезпеченням та умови жорсткої конкуренції на фармацевтичному ринку. Тож остаточне вирішення проблеми потребує заходів державного стимулювання — розробки цільових проектів та програм, пільгового кредитування, податкових та амортизаційних стимулів тощо.
Проблема підробки найменування виробника або випуску неякісної продукції зустрічається доволі часто. Які ще служби залучаються до боротьби з фальсифікатом?
Державна інспекція з контролю якості лікарських засобів, фармацевтична спільнота дійсно вкрай стурбовані ситуацією, що склалася останнім часом на ринку лікарських засобів з їх фальсифікацією. У боротьбі з цим злом на національному рівні відповідальність розподіляється між відповідними урядовими агентствами, фармацевтичними виробниками, дистриб'юторами, фахівцями галузі охорони здоров'я, споживачами та громадськістю. Вкрай важливою при цьому є взаємодія між нашою інспекцією, Державною митною службою та Міністерством внутрішніх справ.
Які фактори впливають на появу в обігу підробок?
Це угоди з багатьма посередниками, поява досконалого обладнання для виробництва та пакування лікарських засобів, що ускладнює визначення підробки. Таке виробництво є надзвичайно прибутковим, тож злочинні організації переорієнтовуються навіть з наркобізнесу на виготовлення фальсифікованих препаратів. У державі ефективно діє система багаторівневого контролю якості лікарських засобів. Прикладом ефективної боротьби з їх фальсифікацією є низка відомих компаній, які вживають додаткових заходів захисту упаковки (голограми, захисні елементи, умовні та якісні позначення), здійснюють поставки конкретно визначеним суб'єктам господарювання, тісно співпрацюючи з Держінспекцією з контролю якості лікарських засобів.
Яка робота здійснюється для того, аби уникнути появи в аптеках сумнівних ліків?
Для обміну інформацією і налагодження зворотного зв'язку в нас існує власний сайт, лікувально-профілактичні заклади області постійно отримують на електронну пошту оперативну інформацію від інспекції, проводимо навчальні семінари. В Херсонському базовому медичному коледжі практикуємо заняття зі студентами щодо виявлення фальсифікованих, субстандартних та незареєстрованіах лікарських засобів. Важливим чинником забезпечення якості ліків та боротьби з поширенням фальсифікатів є взаємодія з нашою інспекцією: ретельне опрацювання приписів та фармекспресін- формацій, звернення до наших спеціалістів по кваліфіковану допомогу, співпраця з суб'єктами господарювання з метою оперативного виявлення та вилучення з обігу незареєстрованих та фальсифікованих препаратів. Тільки в січні поточного року на території області заборонено до реалізації та використання і вилучено 79 серій фальсифікованих та субстандартних лікарських засобів. Хочу звернути особливу увагу на те, що найчастіше підробляють ті лікарські препарати, які настійливо рекламуються, тож купуючи їх, слід бути особливо прискіпливими.. До того ж, реклама не завжди об'єктивна щодо реальних властивостей певних ліків, тож вестися на це нерозумно, особливо особам, схильним до активного самолікування.
Що нового останнім часом запроваджено в обов'язковому маркуванні ліків?
На зовнішній упаковці лікарських засобів шрифтом Брайля тепер зазначається назва лікарського засобу, а на деяких — і доза діючої речовини та лікарська форма. Але відомі випадки порушень прав споживачів з вадами зору під час роздрібної реалізації лікарських засобів, коли маркування спеціальним шрифтом заклеюється цінниками або пошкоджується.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |