ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Відновлюємо зрошення
29.03.2011 / Газета: Трудова слава / № 12 / Тираж: 4714

На території району — 72730 га зрошувальних земель. Торік на 46900 га, що складають 64% по­ливних площ, працювали 345 дощувальних машин. Воду в системи подавали 40 насосних станцій по внутрігосподарських мережах довжиною 820 км, які є власністю територіальних громад району.

За попередніми прогнозами, до цьогорічного поливного сезону ме­ліоративні системи будуть підготов­лені повністю. Райдержадміністрація проводить роботу по відновленню зрошувальних мереж, яке здійсню­ватиметься упродовж 2011 року на 650 га: 285 га — у ТОВ «Світанок», 365 га — у ТОВ «Дніпро-Білогір'я». На ці цілі буде залучено 13 млн. 50 тис. грн., у тому числі: 3,9 млн. грн. з державного бюджету — на ре­конструкцію насосних станцій; 870 тис. грн. з районного — на ремонт внутрігосподарської мережі та 8,2 млн. грн. коштів господарств — на придбання дев'яти дощувальних машин. Збільшити поливні площі плануємо також за рахунок 460 га крапельного зрошення.

Однак маємо привід і для хви­лювання. На сьогодні в районі не використовуються 2623р га (36%) зрошувальних земель через відсут­ність дощувальних машин та неза­довільний стан внутрігосподарської мережі. Викликає занепокоєння й урожайність сільгоспкультур на зрошуваних землях деяких госпо­дарств. Аналіз засвідчує, що по­декуди зрошення використовують неефективно. Для порівняння: торік агрофірма «Мир» отримала урожай­ність ранніх зернових 61 центнер з гектара, ТОВ «Дружба» — 49,9, СК ім. Леніна — 46 ц/га, а, скажімо, ТОВ , «Пуск» — 11,4 ц/га, ПП «Агро-Атлас» — 15 ц/га. Високу урожайність сої отримали у ТОВ «Дружба» — 39,9, ТОВ «Світанок» — 34 ц/га, тоді як «Пуск» задокументував урожайність цієї культури 6,6 ц/га, ПП «Ушба» — 6 ц/га і т.д. Вважаю таке земле­робство на зрошувальних землях злочином! «Процвітають» замовні крадіжки комплектуючих деталей з «Фрегатів»: тільки з початку року за­фіксовано три крадіжки, збитки від яких склали понад 300 тис. грн.

Практика засвідчує, що порядок панує на тих полях, де хазяйнує один господар. Наприклад, в агро­фірмі «Мир» — дороги погрейдеро- вані, лісосмуги — як ліси!.. Натомість на колишніх землях КСП «Росія», де наразі 29 орендарів, — землі забур'янені, дороги розорані, лісо­смуги вирубані...

Негативним явищем стало пе­реманювання орендодавців. У результаті під одним «Фрегатом» опиняються смуги земельних наділів різних орендарів: починається хаос, звучать обопільні претензії, страж­дає землеробство, оскільки сіль­госпвиробники воліють вирощувати різні культури чи взагалі не засівати площі. На це мають звернути увагу органи місцевого самоврядуван­ня, адже у Земельному кодексі є стаття «Самоврядний контроль за використанням земель», де вказані певні повноваження сільських та селищних рад.

Сьогодні маємо два першочер­гових завдання: відновити в районі зрошення та забезпечити ефектив­не використання поливних земель.

Автор: Олександр ДЯЧЕНКО, перший заступник голови райдержадміністрації


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту