На території району — 72730 га зрошувальних земель. Торік на 46900 га, що складають 64% поливних площ, працювали 345 дощувальних машин. Воду в системи подавали 40 насосних станцій по внутрігосподарських мережах довжиною 820 км, які є власністю територіальних громад району.
За попередніми прогнозами, до цьогорічного поливного сезону меліоративні системи будуть підготовлені повністю. Райдержадміністрація проводить роботу по відновленню зрошувальних мереж, яке здійснюватиметься упродовж 2011 року на 650 га: 285 га — у ТОВ «Світанок», 365 га — у ТОВ «Дніпро-Білогір'я». На ці цілі буде залучено 13 млн. 50 тис. грн., у тому числі: 3,9 млн. грн. з державного бюджету — на реконструкцію насосних станцій; 870 тис. грн. з районного — на ремонт внутрігосподарської мережі та 8,2 млн. грн. коштів господарств — на придбання дев'яти дощувальних машин. Збільшити поливні площі плануємо також за рахунок 460 га крапельного зрошення.
Однак маємо привід і для хвилювання. На сьогодні в районі не використовуються 2623р га (36%) зрошувальних земель через відсутність дощувальних машин та незадовільний стан внутрігосподарської мережі. Викликає занепокоєння й урожайність сільгоспкультур на зрошуваних землях деяких господарств. Аналіз засвідчує, що подекуди зрошення використовують неефективно. Для порівняння: торік агрофірма «Мир» отримала урожайність ранніх зернових 61 центнер з гектара, ТОВ «Дружба» — 49,9, СК ім. Леніна — 46 ц/га, а, скажімо, ТОВ , «Пуск» — 11,4 ц/га, ПП «Агро-Атлас» — 15 ц/га. Високу урожайність сої отримали у ТОВ «Дружба» — 39,9, ТОВ «Світанок» — 34 ц/га, тоді як «Пуск» задокументував урожайність цієї культури 6,6 ц/га, ПП «Ушба» — 6 ц/га і т.д. Вважаю таке землеробство на зрошувальних землях злочином! «Процвітають» замовні крадіжки комплектуючих деталей з «Фрегатів»: тільки з початку року зафіксовано три крадіжки, збитки від яких склали понад 300 тис. грн.
Практика засвідчує, що порядок панує на тих полях, де хазяйнує один господар. Наприклад, в агрофірмі «Мир» — дороги погрейдеро- вані, лісосмуги — як ліси!.. Натомість на колишніх землях КСП «Росія», де наразі 29 орендарів, — землі забур'янені, дороги розорані, лісосмуги вирубані...
Негативним явищем стало переманювання орендодавців. У результаті під одним «Фрегатом» опиняються смуги земельних наділів різних орендарів: починається хаос, звучать обопільні претензії, страждає землеробство, оскільки сільгоспвиробники воліють вирощувати різні культури чи взагалі не засівати площі. На це мають звернути увагу органи місцевого самоврядування, адже у Земельному кодексі є стаття «Самоврядний контроль за використанням земель», де вказані певні повноваження сільських та селищних рад.
Сьогодні маємо два першочергових завдання: відновити в районі зрошення та забезпечити ефективне використання поливних земель.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |