ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
ПРАВО НА ЗАРПЛАТУ МАЄ БУТИ НЕПОРУШНИМ
31.03.2011 / Газета: Херсонський вісник / № 13 / Тираж: 10000

Права і свободи людини та їх гарантії є найвищою соціальною цінністю, саме вони визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження та забезпечення прав і свобод людини визнано головним обов'язком держави.

Діяльність органів прокуратури спрямована на всемірне утверд­ження верховенства закону, зміцнення правопорядку і має своїм завданням захист гаранто­ваних державою прав і свобод людини і громадянина.

Відповідно до ст. 43,48 Консти­туції України, ст. 115 КЗпП Украї­ни, ст. 24 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата має виплачуватися працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним догово­ром, у першочерговому порядку, своєчасність та обсяги виплати за­робітної плати працівникам не мо­жуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.

Здійснення нагляду за додер­жанням законодавства у сфері оп­лати праці є одним з пріоритетних напрямків прокурорської діяль­ності, що зумовлено наявною в місті, впродовж останніх років, тен­денцією до зростання заборгова­ності з виплати заробітної плати.

Власним колективам заборгува­ли заробітну плату у загальному розмірі понад 13 млн.грн. 44 підприємства міста Херсона всіх форм власності та господарюван­ня. Значний відсоток заборгова­ності (понад 8 млн.грн) рахується на підприємствах-банкрутах та економічно неактивних підприєм­ствах.

Водночас, органами статистики фіксується наявність заборгова­ності з виплати заробітної плати і на економічно-активних підпри­ємствах: КП «Радгосп-завод «Ян­тарний», МКП «Херсонелектро- транс», ДК ЦКБ «Ізумруд» та інших.

Перевірками, які проводяться прокуратурою міста з питань до­держання вимог законодавства про оплату праці, встановлюють­ся непоодинокі випадки, коли ке­рівництво підприємств, посилаю­чись на економічні труднощі, наявність бюджетної заборгованості, необхідності забезпечення функ­ціонування підприємства та інші чинники, кошти, які надходять за результатами фінансово-госпо­дарської діяльності, на виплату заробітної плати в повному обсязі не спрямовують, а використову­ють на поточну діяльність (розра­хунки з постачальниками, заку­півля матеріалів та інше).

Викладене є порушенням гаран­тованих Конституцією України прав громадян на отримання ви­нагороди за власну працю, тому прокуратурою вживаються всі на­дані законом повноваження до припинення та негайного усунен­ня порушень, шляхом внесення документів прокурорського реагу­вання, звернення в інтересах гро­мадян, які неспроможні з різних підстав самостійно захистити свої .права до суду, притягнення вин­них осіб до кримінальної та дис­циплінарної відповідальності.

Лише протягом січня-березня поточного року за втручання про­куратури м. Херсона погашено заборгованості з виплати заробітної плати на суму понад 1 млн.грн., до суду в інтересах громадян пред'явлено 65 позовів і заяв у порядку наказного про­вадження про стягнення заборго­ваності з заробітної плати.

Прокуратурою м. Херсона, про­куратурами районів міста постійно проводяться перевірки додержан­ня вимог законодавства про оп­лату праці на підприємствах, ус­тановах, організаціях всіх форм власності з урахуванням статис­тичних даних, за повідомленнями контролюючих органів, зверненнями громадян.

Несвоєчасна виплата заробітної плати та наявність заборгованості з неї є основним чинником деста­білізації стану соціально-трудових відносин. Водночас порушення у вказаній сфері носять різноманіт­ний характер: неоформления тру­дових відносин, виплата заробіт­ної плати в «конвертах», ухилен­ня керівників приватних підпри­ємств від укладання колективних, договорів, невиконання їх поло­жень, недотримання міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень оплати праці нор­мам Генеральної та галузевих угод та інші.

Виявлення вказаних порушень та відповідно вжиття'заходів до їх усунення, поновлення прав грома­дян, притягнення до встановленої законом відповідальності винних осіб органами прокуратури знач­но ускладнюється відсутністю гро­мадянської позиції мешканців міста, права яких порушуються.

Водночас, невиплата заробітної плати, виплата у заниженому розмірі, неоформления трудових відносин спричиняє несплату страхових внесків роботодавцями до органів Пенсійного фонду Ук­раїни. Розмір пенсії за віком без­посередньо залежить від величи­ни страхового стажу та розміру заробітної плати, з якої сплачува­лись страхові внески, страховий стаж зараховується за умови спла­ти коштів до бюджету Пенсійного фонду України.

Отже, сьогодні — заробітна пла­та «у конверті», завтра — соціаль­на незахищеність.

Тому прокуратура м. Херсона звертає увагу всіх мешканців міста: знайте свої права, вчіться їх захищати, у тому числі — шля­хом звернення до суду, правоохо­ронних органів та органів проку­ратури, не будьте байдужими до власного майбутнього.

Автор: ПРОКУРАТУРА МІСТА ХЕРСОНА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту