Так здавна ведеться ужитті, що перші особи знаходяться під пильною увагою оточуючих. Не став винятком щодо цього і новопризначений голова Голо- пристанської районної державної адміністрації Олексій Олександрович Морев. Минуло півроку, а ця увага не розсіюється. Цікавлять людей ділові якості молодого керівника, вивчають вони його перші вчинки і розпорядження, особисте життя теж не залишається поза увагою. У відповідь Олексій Морев намагається бути повністю відкритим і контактним — для спілкування, для консультацій та порад, для запитів. І повсякчас готовий до прийняття рішень.
З яким же багажем прийшов на Голопристанщину молодий керівник?
Пам'ятається, ще у перші дні після свого призначення він сказав у близькому оточенні:
- Людина повинна постійно вчитися. До самісінької смерті. Коли припиняється процес пізнання, на цьому закінчується розвиток особи, вона перетворюється на гальмо в будь-якій справі.
Чи не тому було сказано так, що у свої 32 роки Олексій Морев устиг успішно поєднати навчання і практичну роботу? Всотував науки, вчився у людей — в одних, як працювати, в інших, як не треба робити. Якщо виходити з його віку, то процес навчання знаходиться в апогеї. Та оскільки посада вимагає практичних дій, обидва процеси він поєднує. І досить успішно.
Зовнішньо його послужиий список має цікавий вигляд. Отримав кілька спеціальностей, зокрема, вчителя англійської мови та магістра державного управління, має науковий ступінь кандидата педагогічних наук, з 2009 року — доктор філософії. Та оскільки навчання поєднував з практичною роботою, працював помічником голови Херсонської обласної державної адміністрації, радником голови Херсонської обласної ради, начальником відділу сімейної та молодіжної політики управління у справах сім'ї, молоді тй спорту Херсонської обдцержадміністрації, головою Департаменту сталого розвитку Асоціації міст України та громад, директором навчального центру «Наса», радником Міністра з питань житлово-комунального господарства України, помічником народного депутата України О.П. Попова (нині — голова Київської міськдержадміністрації). І в кожного з керівників запозичував щось для себе. Із серпня 2010 року — голова Голопристанської районної державної адміністрації.
І все ж послужний список неспроможний охопити все. Наприклад, за межами його залишився Чернігів, де 23 червня 1978 року з'явився на світ Олексій. Не може передати і всю гаму почуттів до Херсонщини, де юнак сформувався в самодостатню людину, придбав друзів та однодумців і, нарешті, посів відповідальну посаду — став господарем найбільшого за територією району в Україні. І все це відбулося у складний час реформ, коли посилена увага звертається на розвиток сільського господарства: у наші дні на перше місце у світі виходить забезпечення населення продовольством.
Недарма в народі кажуть, що добрий початок — половина справи. З чого почати — такого питання перед Олексієм Моревим не стояло: задовго до свого призначення він добре вивчив економіку і можливості району. Саме тому з перших же днів роботи зумів яскраво проявити свої професійні та організаторські здібності. На допомогу, в першу чергу, прийшли хист управлінця та вміння мобілізувати людей. І виявили насторожені громадяни, що новий керівник — вимогливий, компетентний, на диво працездатний і відповідальний. За короткий час йому вдалося завоювати авторитет і повагу серед різних вікових категорій населення району — ветеранів, молоді, навіть школярів. Підтвердження цього не забарилося: під час проведення заходу «Молодь у владі чимало школярів за взірець обрали саме його, Олексія Морева. Погодьтеся, що таку оцінку серед молоді приємно заслужити!
А депутат районної ради з Долматівки Людмила Лакиза якось зауважила:
- Нам пощастило, що сьогодні до влади в районі прийшли молоді, грамотні управлінці.
Шість місяців — не такий уже великий час. Не встигнеш «пуд солі з'їсти», зате достатній, щоб справити перше враження на людей. І виявилося, що новий глава району — природжений лідер, самобутній і талановитий. Які підстави для такої оцінки? Для цього достатньо, щоб людина діяла рішуче, чітко бачила перед собою мету, шляхи м досягнення і не боялася перешкод. Це слова, а на практиці молодий керівник виявився непосидючим, неспокійним і небайдужим: устигав побувати і на полях, і в лікарні, і в школах, і виїхати в села для особистого прийому громадян на місцях. Він не просто слухав їх, співчуваючи, а приймав практичні рішення, спрямовані на допомогу кожній конкретній людині.
Головна перевага молодості, мабуть, у великому запасі життєвих сил. Завантаженість управлінською роботою виявилася замалою для Олексія Олександровича — його обрали депутатом районної ради, головою районної організації Партії регіонів. А ще вистачає часу й на підготовку наукових статей, видання книг, а у вільний час (якщо такий трапляється) — для душі, для себе — вдається до поезії.
І все ж ця розповідь про молодого керівника залишається не повною без виявлення його особистої позиції, що змусило задати йому кілька запитань.
Олексію Олександровичу, давайте подумки повернемося до тієї хвилини, коли голова облдержадміністрації Микола Михайлович Костяк представляв Вас активу нашого району. Як Ви сприйняли своє призначення?
Відверто кажучи, до свого призначення я внутрішньо був готовий, до того ж хотілося спробувати свої сили на відповідальній самостійній роботі. Я вдячний депутатам обласної ради Миколі Степановичу Бетеру та Олександру Олександровичу Сотнікову, які повірили в мене і підтримали, їхні пропозиції та поради завжди стають мені в нагоді, саме в них вчуся вимогливості до себе та підлеглих, умінню повести за собою людей. Проте на час знайомства з активом району відчуття було двояким. З одного боку, острах брав перед величезною відповідальністю; з другого ж — порадувало те, що працюватиму на Херсонщині, яку я знаю і люблю. І мимоволі приходив до висновку: треба швидше мужніти, щоб у свої тридцять два роки не наробити дурниць, не розчарувати тих, хто довірив мені таку відповідальну справу. Під час першої зустрічі я дивився у залу, спостерігав за людьми і бачив, що байдужих не було: одні співчували, бо роботи в районі непочатий край; інші заздрили — це ті, хто волів бачити на цій посаді іншу кандидатуру; проте більшість присутніх налаштовувала на позитив. Якраз останні змусили мене зрозуміти: вони чекають від мене не декларацій про наміри, не порожніх обіцянок, а конкретних справ, виваженості у прийнятті рішень, спрямованих на позитивні зміни в районі. Я не боявся роботи і був до неї готовий. А хвилювався через те, що мав мало досвіду і життєвої мудрості, які приходять, кажуть, із роками. І для себе вирішив: покладатися, найперше, на досвідчених керівників, фермерів, підприємців, сільських голів, які добре знали стан справ у районі, і, звичайно, команду райдержадміністрації.
З того часу минуло шість місяців. Ви залишилися внутрішньо тим же, що й були?
Ні, час і обставини змінюють людей. За цей час я вкотре переконався: приємною є та робота, якою щиро переймаєшся, і буденні рутинні справи мене не пригнічують, хоч я — не кабінетна людина. Люблю виїжджати в села, зустрічатися з людьми, дослухатися до їхніх проблем і болів. Не боюся випадкових, непередбачених запитань чи критики. Якщо людина говорить правду і радить щось корисне, чому б і не дослухатися! Бачу, що люди вивчають мене, а я, у свою чергу, вивчаю і починаю інтуїтивно розрізняти людей порядних і користолюбців.
Це вроджене відчуття добра і зла, чи життя навчило?
Справа не в добрі чи злі — це занадто глибокі поняття. Приміром, заходить до мене людина і починається розмова. Ніби й правильні речі говорить, а за словами. я відчуваю нещирість або порожнечу. Так, людина змінюється під впливом обставин. Змінився і я. Це помітили, в першу чергу, рідні та друзі. Кажуть, став серйозним, замисленим. Я виховувався у родині, де дисциплінованість, працьовитість, любов до рідного краю, вірність ідеї, співчуття і співпереживання були головними критеріями. Тож на роботі я — трудо- голік. Люблю порядок, дисципліну. Що стосується організаторських здібностей та лідерства, то це вперше проявилося ще в шкільні роки. Вдавалося й тоді згуртувати однокласників, бо для мене ідея ніколи не була тільки гучним гаслом. І сьогодні все пропускаю через розум і серце. Тяжко переживаю невдачі, зради, підстави, непорозуміння. Сам відчуваю: став відповідальнішим, наполегливішим, конкретнішим. Недарма давньоримський філософ Луцій Сенека стверджував: «Жодна влада не більше і не краще, ніж влада людини над собою».
Про Вас схвально відгукуються керівники різних рангів, рядові жителі району, звертаються до Вас за допомогою, радяться, запрошують на гостини...
...І я вдячний їм за це: йдуть — значить, довіряють. До Голопристанщини не треба довго звикати, вона за короткий час якось вливається в серце і починаєш бачити не тільки її нинішні можливості, а й перспективу. У мене є мета: відродити славу Голопри- станщини як житниці. Подивіться на Алею Слави, скільки там Героїв, які отримали високі урядові нагороди саме за успіхи в землеробстві, їх одинадцять із тридцяти п'яти! Один Марко Андронович Брага, Двічі Герой Соціалістичної праці чого вартий! У нас і зараз є багато власників землі, які мають великі напрацювання на хлібній ниві. І це добре, що наші степовики радують Україну кавунами, томатами, виноградом. Я низько вклоняюся Заслуженому працівнику сільського господарства, керівнику СВК їм. Горького Віктору Олексійовичу Нестеренку; захоплююсь хазяйським талантом керівників ФГ «Тюльпан» Олександра Івановича Єрьоменка та ПП «Успіх» Анатолія Григоровича Браги. Радію успіхам і щиро вболіваю за роботу сільських голів. Вірно стоять на сторожі інтересів своїх громад Таїсія Іванівна Самойленко — новозбур'ївський сільський голова, Людмила Василівна Засіченко — чорноморський сільський голова, Микола Миколайович ІІІинкарюк — нововолодимирівський сільський голова. Що ж, про сільських голів можна говорити багато, адже переважна більшість їх справедливо обрані людьми, вірно їм служать чи не цілодобово. Талант, уміння, знання, врешті-решт, свої серця вони віддають територіальним громадам. І це не може залишитися непоміченим. А взагалі, наш район багатий на працьовитих і щирих людей, на розумних і відповідальних керівників, на талановитих і творчих професіоналів — учителів, медиків, працівників культури. Нам є з ким працювати, є ким пишатися!
Хорошого лікаря називають фахівцем своєї справи, вчителя — педагогом від Бога, хлібороба — майстром «золоті руки», а за яким критеріями оцінюється робота адміністратора Вашого рівня: за покликанням, за призначенням, чи кар'єрист- чиновник?
Що я людина за призначенням — це однозначно, адже для цього повинен бути Указ Президента України. Кар'єрист-чинов- ник? Давно минули часи, коли слово «кар'єрист» було лайливим. Чиновник повинен дбати про кар'єру, йти сходинками вгору. Настане час, і він виросте «зі штанців», скажімо, голови РДА. Та якщо він не має таланту працювати з людьми, може втратити і ті «штанці, що на ньому. Цю роботу треба любити і правильно розуміти.
Вам подобається бути господарем району через те, що посада тішить самолюбство, чи Ви хочете щось довести собі, рідним, друзям?
Може, моя відповідь видасться вам дещо самовпевненою, сіле внутрішньо я відчуваю, що готовий, незважаючи на вік, до відповідальної державної роботи. Давайте розглянемо це об'єктивно. За моїми плечима вже є певний досвід практичної роботи, а п'ять дипломів дають право стверджувати, що рівень моїх знань відповідає власним вимогам до себе. Крім того, я постійно працюю над собою, над власним самовдосконаленням. І не тільки фахово, а й працюю над виробленням певних рис. Наприклад, стриманість — занадто гарячий, організованість — не люблю кабінетну роботу, вчуся планувати свої години, дні, тижні.
Про здійснення всього запланованого Вами говорити ще рано, але що впливає на стан справ сьогодні?
- Нещодавно ми захистили в облдержадміністрації програму соціально-економічного розвитку району на 2011 рік. Голова ОДА Микола Михайлович Костяк побажав нам успіху і висловив упевненість, що ми впораємося зі своїми завданнями. Зараз працюємо над виконанням програми. Я не буду вдаватися в деталі роботи, адже найближчим часом маю намір виступити з цього приводу в газеті. Та все ж мене не настільки боляче ранять фінансові негаразди, як недовіра людей до влади, до прийнятих рішень. Здається, що частина населення нашого району впала у сплячку. Дуже важко розбудити людей, змусити працювати разом із нами. Хіба не сором: запрошувати на вирощування і збір городини, врожаю садів та виноградників бригади з інших регіонів України? У той же час місцеві жителі стоять у чергах за матеріальною допомогою! Ще давньогрецький мислитель Плутарх писав: «Хто розраховує зберегти своє здоров'я через лінощі, той чинить так же нерозумно, як і людина, яка збирається мовчанням удосконалити свій голос». Неохоче йдуть люди на суботники, на концерти і зібрання. Прикро, що духовне життя окремих громадян обмежується сьогодні диваном і телевізором. За минулі шість місяців нами було проведено в районі близько шістдесяти різних заходів, про більшість з яких розповідалося в газеті. Одне тішить — за дорослих набагато активніші їхні діти: молодь і школярі влаштовують чудові концерти, конкурси, форуми, акції. Живуть повноцінним життям!
Дозвольте запитати про особисте. Ви — перша особа в районі, чуток про Вас ходить багато...
Давно відомо, що відкритість — найкоротший шлях до позбавлення пліток і домислів. Тому скажу, що маю сім'ю, а найбільша моя радість — син Сашко, непосидючий і дуже кмітливий. Що ще? Так, я правнук прославленого Двічі Героя Радянського Союзу, генерала, відомого організатора партизанського руху Олексія Федоровича Федорова. До речі, мене й назвали в його честь. Тож повагу до фронтовиків і людей похилого віку я ввібрав у себе з молоком матері. Вони — совість нашого району. І саме наше покоління повинне забезпечити їм спокій і затишок на схилі літ. Що сказати про себе ще? У дитинстві мене не вважали вундеркіндом, але лідером- серед ровесників був завжди. Кажуть батьки, що ріс непосидючим і занадто цікавим, багато читав, любив історію, літературу, іноземні мови. Писав, та й зараз пишу, вірші, це моя віддушина. Працюю над серйозними науковими роботами, пов'язаними з управлінською діяльністю, місцевим самоврядуванням, політологією. Люблю вчитися, якщо так можна сказати. Прихильник здорового способу життя. Як людина азартна і амбітна, змінюю свої захоплення і ставлю перед собою різні завдання. Не люблю одноманітності, зате схильний до ризику.
Запитання наостанок: яке Ваше перше враження про район?
Голопристаницина дуже цікава і перспективна, але дещо занедбана. Роботи дуже багато, проте не бачу перешкод для її виконання. У районі є все необхідне — і земля, і природа, і талановиті та працьовиті люди. Згуртувати їх, спрямувати на відродження господарства — у цьому вбачаю першочергове завдання влади. Зразу попереджаю: легкою робота не буде! Ми можемо, ми повинні разом здолати шлях до процвітання району!
Успіху Вам на цьому шляху!
Дякую!
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |