ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Що загрожує посівам
04.04.2011 / Газета: Слава праці / № 13 / Тираж: 1880

Проведені обстеження озимої пшениці в ряді сіль­госппідприємств показали, що з підвищенням темпе­ратури стан посівів кращає і також з'явилось дуже ба­гато бур'янів. Крім зиму­ючих почали проростати ярі. Чисельність бур'янів коливається від 20 до 150 штук на 1 м2 і більше. Стро­ки застосування гербіци­дів слід диференціювати в залежності від видового складу агрофітоценозу. Якщо домінують одноріч­ні двосім'ядольні бур'яни, посіви обробляють на по­чатку кущіння, багаторічні коренепаросткові — у фазі повного кущіння. Тому на даний період слід провести обстеження кожного поля, а з масовою появою ярих бур'янів і осотів, в фазу ку­щіння озимих обробити їх гербіцидами. Краще за­стосувати один із препаратів групи 2,4 Д в суміші з гранстаром в половин­них дозах, з одночасним додаванням стимуляторів росту рослин (Агростиму- лін 5 мл/га, Емістим 10 мл/ га, Альбіт, р ЗО мл/га, Біо- сил в.p., 5-10 мл/га, Біо- кроп 1 л/га та інші), мікро­добрив ( Реаком Плюс 3-5 л/га, Сила життя 0,5 л/га, Фанат, грн. 0,2 кг/га, інші) для зменшення пригнічен­ня рослин озимої пшениці гербіцидами та покращен­ня їх стану.

Проти однорічних та багаторіч­них двосім'ядольних бур'янів в т.ч. стійких до 2,4 Д, однорічних злако­вих (вівсюга, метлюги), за даними Інституту фізіології рослин і гене­тики НАН України на озимій пше­ниці в фазу кущіння ефективні су­міші — Гранстар в,г +Пума супер, м.в.е. (20г/га+ 1 л/га).

Площі озимої пшениці, де очі­кується отримати продовольче зерно та насіннєві посіви, ураже­ні хворобами, слід обробити бако­вими сумішами гербіцидів з фунгі­цидами.

Хворобами уражені площі посі­вів озимої пшениці посіяних як по пару так і по стерньовим попере­дникам та ріпаку.

На хімпрополку озимих слід за­лучити всю наземну апаратуру, а при її відсутності укласти угоди з комерційними структурами.

Згідно прогнозу оптимальні строки проведення хімічного про­полювання озимих культур розпо­чнуться в II декаді квітня.

Керівникам сільгосппідпри­ємств слід терміново придбати не­обхідну кількість гербіцидів, щоб провести боротьбу з бур'янами в оптимально-допустимі строки.

Із шкідників на окремих площах зернових посіяних по стерньовим попередникам завдає шкоди хліб­на жужелиця, яка знаходиться пе­реважно в III віці і буде харчуватися протягом квітня. Вогнища підви­щеної чисельності цього фітофага мали місце в ФГ «Лан», чисельність 5-8 екз. даний період слід провес­ти обстеження всіх площ озимих культур, посіяних по стерньових попередниках, і при наявності на Їм2 3-5 личинок, які шкодять, про­вести обробки інсектицидами.

Осіннім обстеженням лісо­смуг, лісів, садів, виноградників встановлено високу чисельність клопа-черепашки в місцях зимів­лі. Середня чисельність складала 5,6 екз./м2, максимально 8 екз./ м2, що може призвести до масо­вого їх поширення та пошкоджен­ня посівів у 2011 році. Клопи пішли в зиму в доброму фізіологічному стані. За попередніми даними чи­сельність клопів, які перезимува­ли складає 4,8» екз./м2. Загибель клопів в місцях зимівлі складає 15- 16%. Враховуючи таку чисельність шкідника, добрі показники їх фізі­ологічного сину, в цьому році очі­кується збільшення чисельності та їх шкідливість. Тому слід планува­ти хімічні обробки як проти пере­зимувавших клопів, так і проти їх личинок на посівах зернових ко­лосових за наявностТекономічного порогу шкідливості. В даний пері­од всі клопи знаходяться в місцях зимівлі.

Агрокліматичні умови та про­ведені хімічні обробки сприяли зменшенню чисельності мишо­подібних гризунів. Підвищена чи­сельність гризунів була відміче­на в лісосмугах, на узбіччях доріг, та на багаторічних травах у ФГ« Олександрит» — на площі 40 га, одноосібників — 2,0 тис.га.

На сьогоднішній день підля­гало обробці та оброблено всі заселені площі оброблені, але із за відсутності 100% біологічної ефективності заселені площі ще залишилися. Тому слід повторно провести обстеження озимих та інших культур і при виявленні за­селених площ провести повторні обробки.

Автор: Ю.М.КАЛЬЧЕНКО, началь­ник інспекції захисту рослин


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту