БУДИНОК N9 2 на вулиці Карбышева та будинок №132 на проспекті Сенявіна, що в Херсоні, існувати один без одного не можуть; у цих багатоповерхівок спільні комунікації. Отож мешканці 326 квартир, а це близько 1100 осіб, давно зрозуміли, що вирішувати свої проблеми краще разом, і створили об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) «Світ надії».
Конфлікт і до ОСББ доведе
— Поштовхом до цього став черговий конфлікт з ЖЕКом, — пригадує голова об'єднання Надія Козіна. — Навесні 2007 року, в наших будинках практично через тиждень перекривали воду, бо труби були гнилі й текли. А потім нам поставили ультиматум: збирайте гроші—будемо ремонтувати, а ні — сидітимете без води. І наш терпець, як-то кажуть, увірвався. Люди зібралися на збори і пропозиція «Давайте вийдемо з ЖЕКу!» була підтримана. Так, першого квітня 2007 року з'явилося ОСББ «Світ надії», а мене обрали його головою. Скоріше за все тому, що я до цього була старшою по будинкуй, крім того, мала солідний досвід роботи депутата Суворовськоі райради.
У «придане» від ЖЕКу «Світ надії» одержав тільки списки мешканців і акт передачі майна. Ніяких схем комунікацій новоствореному об'єднанню не видали, ніякого ремонту не зробили. Але це не зупинило ентузіастів.
Уже у серпні вони обладнали приміщення, де могло збиратися правління ОСББ і куди могли приходити зі своїми проблемами мешканці. Закупили комп'ютерну і розмножувальну техніку. Приміщення обладнали сигналізацією. Паралельно з цим взялися за під'їзди, в які страшно було заходити, гнилі лежаки у підвалах, дахи, де гуляли протяги, контейнери для сміття, котре розліталося по всьому двору...
Поступово під'їзди відремонтували, і вони засяяли веселими яскравими фарбами. Іржаві лежаки у підвалі замінили трубами з екопла- сту. Економили кожну копійку, домовившись з підрядниками, виплати робили у розстрочку. Крім того, провели роз'яснювальну роботу з мешканцями будинків і умовили їх за свій рахунок поміняти стояки опалювальної системи. Сьогодні вони замінені у 90% квартир. Проблем з теплом там немає. Навели порядок і на дахах. Контейнери для сміття з дворів зникли — тепер вони стоять у сміттєкамерах, і підхід до них устелений, хай і старими, але килимовими доріжками. А ще біля кожного під'їзду, біля кожної лавочки поставили урни.
Ми вирішили створити фото- літопис свого об'єднання, — Надія Козіна розгортає переді мною саморобний альбом «Минуле і сьогоднішнє ОСББ».
Порівняйте: що було колись і що маємо зараз...
Фотографії дуже переконливі. Цікаво, а чи оцінили старання правління ОСББлюди?
Переконливіше за агітацію
Відповім на ваше запитання так, — говорить Надія Вікторівна. — На початку нинішнього року в наше об'єднання попросилися вступити і мешканці будинку № 4 по вулиці Карбишева. Це ще 125 квартир. Пояснення цьому просте: у нас спільний двір. Його мешканці бачать результати нашої діяльності, а вони кращі за будь-яку агітацію. От ви питаєте, чи оцінили люди нашу роботу? Підлітки перестали трощити і ламати лавочки, обписувати стіни. Потроху у них з'являється почуття господарів двору. Хоча винятки, звичайно, трапляються. Це так звані важкі діти. Звичайно, багато залежить від батьків. Ми працюємо і з дорослими, і з дітьми.
Слід сказати, що Надія Вікторівна має 40-річний педагогічний стаж. Саме досвід підказав їй: об'єднання дорослих слід починати з дітей. Ось так з'явилася ідея відзначати усім двором День захисту дітей, День міста. Для дітлахів проводяться ігри, різноманітні програми і конкурси. Кращим вручають подарунки. А на Новий рік правління ОСББ влаштувало свято для всіх. 31 грудня о 21.00 до святково прикрашеної ялинки,яку поставили серед двору, прийшли всі бажаючі. Були привітання, пили шампанське. Всі залишилися дуже задоволеними. А ще торік між членами ОСББ був оголошений конкурс на озеленення прибудинкової території. Тих, хто біля свого балкона розбив квітник, нагороджували на загальних зборах грамотами і цукерками. Перше місце посіла Ганна Номерова. А як не згадати про Віктора Руден- ка, який привіз з дачі цілий причіп квітів, які розсадили на подвір'ї? А як не сказати добре слово про Галину Кол- басенко, яка постачає сусідам тюльпани і нарциси? Люди відгукуються на добрі починання.
— Моя мета — об'єднати всіх мешканців наших будинків, щоб вони були однією великою родиною, — ділиться своєю мрією Надія Вікторівна. — Раніше люди роками жили поруч, на одному поверсі й навіть не знали, як кого звуть. Зараз уже всі знають один одного, вітаються. Словом, сусіди стали ближчими, ріднішими... Не скажу, що у нас тут панує цілковита ідилія. Є особи, яких я називаю людьми в темних окулярах. Вони просто відгородилися від усіх стіною, не хочуть бачити змін на краще, що відбуваються, відшукують дрібниці й тичуть ними нам в очі. Але ж не помиляється той, хто нічого не робить. Звичайно, у нас ще є недоліки, ми з ними боремося. Не забувайте, членам правління ОСББ довелося все починати з нуля. Ніякий вуз не вчить, як керувати таким об'єднанням. Особисто я дуже вдячна за допомогу своїм колегам Ніні Божко та Наталії Воронцовій. Завдяки їхнім порадам вдалося уникнути багатьох помилок. На щастя, й члени правління підібралися у нас дуже дружні.
Якщо гора не йде до Магомета
Однак Надія Козіна зізнається, що проблем у роботі лишається дуже багато. Особливий головний біль — боржники. Робота з ними — на особливому контролі.
— Коли ми створили ОСББ, дехто вирішив, що квартплату платити не обов'язково. Цікаво, що пенсіонерів серед них не було, а в основному люди з достатком. Вони ЖЕКу не платили, і «Світ надії» для них винятком не став, — пригадує Надія Козіна. — Що робити? Ми пішли від протилежного: випустили «блискавку», в якій назвали і подякували тим мешканцям, які першими за квартплату розрахувалися. Хотілося, щоб вони-відчули: ми їх знаємо і цінуємо. Людям, які не могли з якихось серйозних причини заплатити за житлово-комунальні послуги, що надає ОСББ, ми пропонували відстрочку, договори реструктуризації. Далі почали працювати з боржниками по телефону. Нагадували: не зволікайте — платіть! Усе дуже доброзичливо. З людьми тільки так потрібно працювати. Інакше на грубість вони відповідатимуть грубістю.
Ще боржників намагалися запросити на раду правління. Зазвичай, вони туди не з'являлися. Тоді їм писали листи: мовляв, якщо не маєте коштів, є можливість розрахуватися з боргами, надавши послугу ОСББ. Бажаючих наймали на роботу двірниками і прибиральницями. Розповідають, що один з таких двірників давним-давно погасив свій борг, але й досі Арацює. Прижився.
— Ми принципово не вивішуємо на під'їздах списки боржників, — ділиться досвідом голова ОСББ «Світ надії». — Я вважаю, що це неетично. Працюємо з боржниками «вживу», за принципом: якщо гора не йде до Магомета, то Магомет йде до гори. Практикуємо таку форму роботи, як виїзна сесія правління. Вибираємо під'їзд, де найбільше боржників. Наш бухгалтер Катерина Фролова бере печатку, і всі дружно йдемо по всіх поверхах. Дзвонимо у двері: «Вибачте, але у вас — борги. Ми вирішили полегшити вам життя. Не треба ходити до нас у офіс, ми самі приишли до вас». І люди сплачують борги. За раз ми збирали до півтори тисячі гривень з під'їзду. Ось така своєрідна психологічна атака.
А ще в ОСББ старші по під'їздах виписують своїм забудькуватим сусідам нагадування. Якщо у під'їзді немає боржників, на загальних зборах активістів заохочують грошовими преміями і коробкою цукерок. Краще за всіх вміють працювати з боржниками Олена Заблоцька, Світлана Яб- луновська, Анфіса Лєщова.
У боржників описують майно
Але ні для кого не секрет, що є категорія злісних неплатників, на яких ніякі умовляння і нагадування не діють. Як борються в об'єднанні з ними?
— На таких ми вирішили подавати судові позови, хоча всіляко відтягували цей момент, — ділиться наболілим Надія Козіна. — Ми не любителі гострих відчуттів. Окрім того, це — і час, і нерви... Але оскільки ніякі інші методи не спрацьовували, подали до суду на чотирьох мешканців наших будинків. Дізнавшись про це, троє з них відразу розрахувалися з боргами. Але одна жінка, назвемо її умовно Б., категорично відмовилася сплачуваТи близько двох тисяч гривень. При цьому за воду, газ платила справно, бо знала — надавачі послуг з нею нянькати- ся не стануть. Відбувся суд, і ми його виграли. Але Б. всіляко ігнорувала його рішення. Ми звернулися до державного виконавця Олексія Гри- цина. Жінка проігнорувала і його попередження. Тоді 25 лютого нинішнього року, одержавши відповідний дозвіл суду, Олексій Володимирович разом зі своїми колегами Юлією Мезенок, Олександром Пхіденко і трьома практикантами прийшов описувати майно Б.
Вперта боржниця закрилася в квартирі й на дзвінки й стукіт у двері не • реагувала. Відчинила їх лише тоді, коли робітники принесли турбінку, щоб вирізати замок. У квартиру вона нікого не пускала. І все ж, представники влади зайшли туди і описали майно — комп'ютер, телевізор, пилосос, обігрівач та інше. Коли почали все де виносити, жінка влаштувала бійку, порвавши на одному з держвиконавців форму.
— Сцена була просто жахлива: крик, сльози, істерика...Тут були і міліція, і швидка допомога, — пригадує Надія Козіна. — Психологічно пережити побачене було дуже вайо. Жінку було шкода, але ж водночас усі розуміли, що вона сама винувата в ситуації, котра склалася. Я знімала все на камеру, щоб ніхто потім не звинуватив нас у порушенні закону. Цікаво, що вже наступного дня, коли серед людей пішов поголос, що за боржників беруться серйозно, до нас в офіс прийшов чоловік, який мав чималі борги, і клят- вено пообіцяв повернути їх найближчим часом. І свою обіцянку виконав. А що стосується боржниці Б., то через дуже короткий проміжок о часу ми з нею знайшли спільну мову. Вона сплатила борг; і речі їй повернули. Між іншим, у порівнянні з минулим роком, кількість боржників у нас скоротилася на 50—60 відсотків. Весь час повторюю: люди, не доводьте ситуацію до крайнощів, так буде краще для всіх.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |