ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Свою власність треба відстоювати!
07.04.2011 / Газета: Новий день / № 15 / Тираж: 36600

Вирішити проблему невиплат орендної плати за земельні паї може тільки суд

Колективне звернення на невиплату орендної плати з боку ДП «Інком-Агро 2000» за паї на території Львівської сільра­ди надіслали жителі Іванівки Білозерського району. «Сплатити її підприємство мало до 31 грудня 2010 року, але оплати нема досі. Разом із тим у січні того ж року закін­чилися строки договорів оренди. Нам за­пропонували поновити їх у Львівській сільраді (Бериславського району). Ми по­годилися, здали всі необхідні документи. Через три місяці на запитання, де догово­ри, почули відповідь: ще в роботі. Через півроку і рік відповідь була така сама, але в дуже роздратованій формі. Потім же ці пани нам заявили, що якщо і далі турбува­тимемо їх, то вони безоплатно заберуть у нас землі, схема вже є. Нам стало зрозу­міло, що ми стали жертвами шахрайства», — написали у зверненні до «Нового дня» і керівництва Бериславської райдержадмі- ністрації Г. Музичук, 3. Білобровик та інші (всього 16 підписів).

Коментуючи лист, голова Львівської сільради Людмила Варара підтвердила, що ДП «Інком-Агро 2000» має борг по орендній платі перед людьми. «Минулого року частину боргу вони виплатили зер­ном, проте решту обіцяють погасити про­тягом найближчих тижнів. Затримка з оформленням договорів оренди теж мала місце, але провини сільської ради тут немає, то були суто технічні проблеми. За прострочення орендних виплат підприєм­ство має сплачувати людям компенсації, але яким чином воно домовлялося з влас­никами земельних паїв'я не знаю», — за­значила сільський голова.

Невиплату орендної г„,ати директор дочірнього підприємства «Інком-Агро 2000» Валерій Новіков пояснив великими збитками — більше 400 тис. грн., яких ДП зазнало минулого року через неврожай гірчиці. Проте виплатити людям усе на­лежне він не відмовляється. «Торік ми ви­дали частину зерном — по ціні 1100 грн. за тонну. Також видами 80 тис. грн. готів­кою, а зараз вирішуємо питоння про отри­мання банківського кредиту, щоб розраху­ватися повністю. Плануємо до 15 квітня це питання закрити», — підкреслив він.

Проте, за його словами, є питання і до самих підписантів звернення. Зокрема, до 3. Білобровик, «яка не мала права ставити свій підпис через те, що не переоформила право власності на пай від померлої Г. Біло- бровик», до того ж, сам цей пай підприєм­ством взагалі не оброблявся. Продемонст­рував Валерій Новіков і виписку з заборго­ваності з орендної плати іншим підписантам. Наприклад, О. Алдошину все виплачено пов­ністю натуроплатою. А у половини підпи­сантів паї в «Інкоіі-Агро 2000» взагалі пере­бувають у суборенді, тобто люди укладали їх взагалі з третіми особами.

— Прямих договорів оренди на території Львівської сільради у нас укладено на площі близько 500 га, — додав він. — Усі договори вже виготовлені. Затримка дійсно мала місце, але не з нашої проеини. Справа в тому, що їх мав зареєструвати голова сільради, якого відсторонили від обов'язків, а згодом договори не могли затвердити че­рез реформу у міністерстві, тож усе дове­лося переробляти. Зараз жодних проблем немає—договори укладені з орендною пла­тою 300 грн./га, і ті, кого це не влаштовува­ло, віддали свої паї в оренду іншим.

Відкинув Валерій Новіков і звинувачен­ня в існуванні «шахрайських схем» відібрання землі. За його словами, він просто розповів людям про існуючий за­конопроект «Про ринок землі», яким про­понується надати пріоритетне право на купівлю землі не орендарям чи користу­вачам ділянок, а державі в особі спеціалі­зованої установи.

Як розповів голова Бериславської РДА Ярослав Павлівський, це колективне звер­нення до нього не надходило. Проте за­значив, що у будь-якому випадку люди по­винні мати на руках договори оренди, які дозволять захистити їх права в судовому порядку. «Якщо є якісь проблеми з укла­денням чи реєстрацією договорів, треба направляти офіційні запити на ім'я сільського голови або на мою адресу. Тоді ми зможемо тримати ситуацію на контролі і чимось допомогти», — додав він. Селя­нам же вкотре можна порадити тільки одне: не боятися відстоювати власні інте­реси і подавати на недобросовісних орен­дарів до суду. Бо ніхто інший за них цього ніколи не зробить.

Автор: Олег БАТУРІН


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту