Генетична пам'ять — те, що «пам'ятають» наші гени, містичне розуміння спадковості, «поклик пращурів». І, хоча за її допомогою пригадати життя предків теоретично неможливо, адже до прижиттєвої пам'яті генетична ніякого відношення не має, а є лише «набором інстинктів», які допомагають етносу вижити, проте вона помітно впливає і на сучасність українського селянина. До чого тут генетика? А ви пам'ятаєте 1929 — 1933 роки колективізації? Я — ні. Мене тоді ще не було. Чув тільки про ті події на уроках історії, а ще — від бабусі. І ці розповіді наводили справжній жах. Колективізація супроводжувалася такою жорстокістю і страхіттям, що її можна назвати, як пише Орест Субтельний, не інакше, як війною сталінського режиму проти селянства. Це справді найжахливіша сторінка української історії. І, як не крути, а селянин про усі ті події пам'ятає і дотепер боїться, що може лишитися без засобів для існування у разі якоїсь колективізації чи кооперації. А з розповідей чи підсвідомо, інстинктивно — вже значення немає. І переломити цей страх сьогодні вкрай складно, як складно і сільському голові розтлумачити громаді про переваги створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу (СОК).
Минулого тижня у Нововолоди- мирівці відбулися «входини» до новенького пункту прийому молока, встановленого тут за фінансування «Danone Ecosystem Fund» (Франція) у рамках проекту «Розвиток молочарських кооперативів», що впроваджується Міжнародною благодійною фундацією «Heifer Project International» і компанією «Danone Ukraine». Та перед приємним моментом перерізання стрічки у сільському будинку культури тривали кількагодинні збори здавачів молока не тільки з Ново- володимирівки, але і з сусідніх сіл.
Про плани та перспективи розвитку новоствореного СОК «Ли- бідь» говорила на зборах голова кооперативу Світлана Шинкарюк. Вона зазначила, що зареєстровано СОК ще у травні 2010-го, захищено бізнес-план, а завдяки підписанню договорів про співпрацю і участі у проекті «Розвитку молочарських кооперативів» отримано танкер-охолоджувач молока, лабораторне обладнання, обладнання для пункту штучного запліднення та ветеринарних послуг, холодильник, оргтехніку, а ще — 10 голів свиноматок. На початку роботи у кооперативі було восьмеро його членів і 38 здавачів молока, якого на день збирали близько 380 літрів. Сьогодні ці цифри збільшилися: членів СОКу зараз 15, а до 800 літрів молока на день здають 56 господарів.
Селяни виказували своє невдоволення ціною, що отримують за здаване молоко. Базова ціна на сьогодні складає 2 гривні 20 копійок за літр, максимальна середня — 2,45 фн. Проте Світлана Шинкарюк наголосила на тому, що плата за молоко може бути й більшою. Усе залежить від якості та вмісту жирів. Так, за перший місяць роботи кооператив отримав за якість 3% доплати від вартості зданого молока. А максимальна доплата може бути у розмірі до 10%, плюс доплата за молоко першого ґатунку — 5 копійок за 1 кілограм. Кожен здавач молока отримуватиме свою платню відповідно до якості і жирності продукту — для цього проводитимуться лабораторні, аналізи. Таким чином, кожному є привід не лише для збільшення об'ємів здаваного молока, але і вмісту жирів.
Окрім того, голова кооперативу звернула увагу, що оскільки кооператив переходить у другу фазу проекту, для членів СОКу створюватимуться вигідні умови господарювання. У перспективі — придбання крупорушки, виділення додаткових 50 гектарів землі під пасовища. А восени, як повідомила регіональний координатор фундації «Heifer Project International» Лариса Артеменко, кооператив безкоштовно отримає 10 голів це розтлумачити селянам і сільський голова Микола Шинкарюк: «Ми повинні мати високу свідомість, аби досягти кращого життя. І ніхто крім нас самих нам не допоможе. Дуже хочеться, щоб наша територіальна громада була першою, щоб ми довели, що при створенні кооперативу підвищився добробут наших селян».
Про необхідність вступу селян до кооперативу говорив і менеджер проектів «Danone Ukraine» Віктор Кмитко. Він, зокрема, наголосив на тому, що усіма перевагами й пільгами в майбутньому користуватимуться не просто здавачі молока, а тільки ті з них, хто є членами СОКу. Це зумовлено тим, що, на відміну від звичайного здавача, кооператив (значить — кожен його член) несе певну відплемінних теличок. Таким чином, кожен член кооперативу, котрий є здавачем молока до СОК «Ли- бідь» не менше як півроку, може поповнити своє господарство. Тут діє принцип дару: господар отримує в дарунок теличку і лишає її собі, а коли вона дасть приплід — таку ж теличку дарує іншому членові кооперативу, бичечка ж залишає собі або міняє його на іншу теличку у того господаря, в котрого корова дає лише теличок. Таким чином, продовжила Світлана Шинкарюк, за рахунок кооперативу ми хочемо підвищити добробут нашої громади. Намагався повідальність, передбачену договірними умовами з компанією «Ьапопе», за якість сировини.
Отже, кооперація, або партнерство, командність, згуртованість, сьогодні є виходом зі скрутного становища на селі, де кожен намагається вижити поодинці, перепусткою на нові ринки збуту продукції, можливістю підвищення конкурентоспроможності товару, його кількості і якості. І коли селянин позбудеться своїх «генетичних страхів», віднайде у своїй свідомості «бізнесову жилку», тоді, можливо, його життя зміниться на краще.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |